Text Rajlich Tomáš | Datum 12.03.2019
Nejdražší položkou série londýnských aukcí poválečného a současného umění začátkem března byl dvojportrét od Davida Hockneyho, který se prodal za 37,7 milionu liber. Hockney tak potvrdil svou pozici nejdražšího žijícího autora.
David Hockney: Henry Geldzahler and Christopher Scott, 1969,
akryl na plátně, 214 x 305 cm,
cena: 37 661 250 GBP, Christieʼs 6. 3. 2019
Obraz je portrétem kurátora Henryho Galdzahlera a jeho přítele Christophera Scotta. Geldzahler byl historicky prvním kurátorem umění 20. století v newyorském Metropolitním muzeu a v 60 a 70. letech byl považován za jednoho z nejvlivnějších kurátorů současného umění. Jeho nejslavnějším počinem byla výstava New York Sculpture & Painting: 1940–1970 v roce 1969, na které bylo představeno více než čtyři sta děl od 43 umělců, od Jacksona Pollocka, Marka Rothka po Andyho Warhola a Roberta Rauschenberga. Hockney jej potrétoval v témže roce. Dosažená cena je druhou nejvyšší za Hockneyho dílo, rekord drží o tři roky mladší Portrét umělce, který se loni v listopadu prodal v New Yorku za 90 milionů dolarů (70,2 milionu liber).
Jenny Saville: Juncture, 1994,
olej na plátně, 205 x 168 cm,
cena: 5 442 200 GBP, Sothebyʼs 5. 3. 2019
Hockneyho obraz byl hlavní hvězdou aukce společnosti Christieʼs, která dohromady vynesla 79,3 milionu liber. Rostoucí ceny děl žen-umělkyň, což byl jeden z výrazných trendů loňského roku, potvrdily prodeje obrazů Cecily Brown (3,1 milionu) a Joan Mitchell (2,9 milionu liber). Na aukci Sothebyʼs, která proběhla o den dřív a vynesla 93,2 milionu liber, se podobně dařilo Jenny Saville (5,4 milionu), Agnes Martin (2,8 milionu) a Marlen Dumas (2,3 milionu liber).
Dalších milionových prodejů se dočkal jednačtyřicetiletý rumunský malíř Adrian Gheni. V Sothebyʼs se rozměrný, deset let starý obraz Duchampův pohřeb prodal s výrazným nárůstem za 4,3 milion, v Christieʼs se o něco menší plátno Collector 4 ze stejné doby prodalo za 2,7 milionu liber.
Adrian Ghenie: Duchampův pohřeb I, 2009,
olej na plátně, 200 x 300 cm,
cena: 4 298 250 GBP, Sothebyʼs 5. 3. 2019
Vysokých cen na obou aukcích podle očekávání dále dosáhly práce Jean-Michela Basquita (8,2 milionu), Gerharda Richtera (6,9 milionu a 3,1 milionu), Roye Lichtensteina (5,8 milionu) nebo Luciana Freuda (5,8 milionu liber).
19. dubna 2024150 let od první výstavy impresionistů
15. dubna 2024Christie’s New York 19. 3. 2024
27. března 202419. dubna 2024
15. května 2018
9. května 2018
27. února 2017