Text Chmelařová Marcela | Foto Zezula | Datum 26.05.2015
Patrně vůbec nejvyššího cenového nárůstu za poslední měsíce se na dubnové aukci brněnského domu Zezula dočkal Portrét dámy s růžemi nabízený jako dílo anonymního autora. Půvabná malba z přelomu století šla do dražby s prvním podáním ve výši 60 tisíc korun, v průběhu dramatické licitace však zájemci cenu vyhnali na více než desetinásobek. Nový majitel tak za plátno i s provizí zaplatil 767 tisíc korun.
Co bylo příčinou tak výrazného cenového nárůstu, nám nedalo spát a zeptali jsme se Antonína Zezuly z aukčního domu Zezula: „Obraz dámy s růžemi maloval s vysokou pravděpodobností řecký malíř mnichovské školy Nikiforos Lytras. Což znamená, že cena blížící se ke 30 000 € je vcelku relevantní výsledek. Potíž byla v tom, že původní majitel na prodej spěchal a tak nebylo v našich silách v krátkém časovém údobí opatřit dílo posudkem pravosti. Nabízet obraz jako originální dílo tohoto autora bez dostatečného ověření pravosti by bylo značně nekorektní a riskantní. Autora se nám tak podařilo určit až po vytištění katalogu, tak jsme nechali věc na uvážení našich dražitelů.“
Raketového, téměř devítinásobného nárůstu se na téže aukci dočkala i štíhlá keramická váza s barevnou glazurou a irisováním v orientálním stylu, maďarskou firemní značkou „Zsolnay Pécs“ a datací do let 1902–1904. „U této vázy zaujala nepochybně vysoká kvalita zpracování, vyvolala skutečně velkou vlnu zájmu zejména ze strany maďarských dražitelů“, doplnil Zezula. Cena tohoto kusu se tak dostala z původních 15 na téměř 142 tisíc korun (včetně provize).
25. dubna 2024Adolf Loos Apartment and Gallery, 21. 4. 2024
23. dubna 2024Adolf Loos Apartment and Gallery, 21. 4. 2024
21. dubna 202425. dubna 2024
14. června 2016
25. května 2016
1. května 2016