Herbert Masaryk

Galerie Pictura 8. 6. 2016

Na aukci Galerie Pictura ve středu 8. 6. ve Velkopřevorském paláci v Praze budou moci sběratelé dražit vedle jiných zajímavých pláten i obraz Herberta Masaryka (1880–1915), syna prvního československého prezidenta. Jeho díla se na trhu objevují jen velmi vzácně.

Herbert Masaryk: Chalupa / kolem r. 1910 olej na plátně / 51,5 x 62 cm vyvolávací cena: 29 280 Kč (včetně provize)

Konkrétně nabídne Pictura Masarykův obraz Chalupa z doby kolem roku 1910. Jde o olej na plátně poměrně reprezentativního formátu, v pravém dolním rohu signovaný H. G. Masaryk (další požívané signatury jsou HM či HGM). Lidová stavení byla autorovým oblíbeným tématem, které zpracovával v různých technikách. Trhem prošly s podobnými motivy již například obrazy Venkovské stavení či Vjezd do dvora nebo grafika Krajina. Cena nabízeného oleje Chalupa je odhadována v rozmezí 42 až 49 tisíc korun (vše včetně provize).

Masaryk ve své době představoval jakousi protiváhu oproti nově nastupující generaci malířů kolem skupiny Osma. Jeho malířský projev byl v oblasti krajiny výrazně slavíčkovsky laděný. Pod tímto vlivem tvoří zejména po roce 1910, tedy po Slavíčkově smrti, kdy se oženil s jeho vdovou Bohumilou. Z portrétů, kterým se též intenzivně věnoval, vyzařuje citovost a intimismus a je v nich patrný důraz na koloristickou stránku obrazu. Stejná kultivovanost je vlastní i Masarykovým krajinám. Umělcovo nadějné dílo přervala jeho předčasná smrt v roce 1915, kdy ve věku 35 let zemřel na nákazu skvrnitým tyfem.

Časově omezená tvorba je zřejmě jedním z hlavních důvodů, proč se jeho děl v nabídce objevuje jen velmi málo. Podle databáze ART+ bylo doposud na domácím trhu draženo pouze devět prací, z toho jedna grafika, jedna kresba a sedm maleb. Nejdražším obrazem je již výše zmíněný olej Venkovské stavení prodaný v roce 2009 za 36 tisíc korun. Masaryk má dodnes jakýsi punc nenápadnosti a zůstává, i přes své nesporné malířské kvality, doposud sběrateli téměř neobjeven.

Artslimit 24. 3. 2024

Masaryk Herbert

Autorské maximum Václava Březiny

8. června 2016