Jak vypadá český filatelistický trh?

Na okraj výstavy Praga 2018

V loňském roce zaznamenal tuzemský filatelistický trh další růst obratu. Dle různých odhadů činil loni jeho celkový objem, tedy aukce a další způsoby prodeje, minimálně 300 milionů korun. Letos v březnu pak padl nový celosvětový cenový rekord za československou známku.

Čtyřkorunová rakousko-uherská
známka na žilkovaném papíře
s obráceným přetiskem Pošta
Československá 1919,
cena: 9 282 000 Kč,
Burda Auction 11. 3. 2018

Výsledky českého trhu jsou v souladu s vývojem v zahraničí, kde pozorujeme desetiletý různě intenzivní, nicméně trvalý růst. Odhaduje se, že celosvětově se na filatelistickém trhu každoročně protočí kolem 15 miliard dolarů.

Lídr českého trhu, pražský aukční dům Burda Auction, připravil loni tři sálové aukce, které nabídly v celkem pěti aukčních dnech 8100 položek v souhrnné vyvolávací ceně 44,6 milionu korun. Z toho bylo prodáno 6500 losů, tedy úctyhodných 80 procent. Úspěšně dražené položky vystoupaly z 35 milionů na 60,2 milionu korun při průměrném navýšení o 72 procent. Za cenu přes 2 miliony korun se prodala jedna položka, přes 1 milion další dvě a 60 losů bylo vydraženo za částky v rozmezí 100 až 800 tisíc korun. Každé aukce se v průměru zúčastnilo 950 klientů z celého světa, přičemž téměř polovina položek byla vydražena přes firemní internetovou aplikaci.

O tom, že nálada na českém trhu je jednoznačně dobrá, svědčí úspěchy i dalších firem. Brněnská Filatelie Klim dosáhla ve dvou aukcích prodejů za více než 30 milionů korun (včetně numizmatické části), pražská Filatelie Stošek se svými průběžnými aukcemi hlásí obrat kolem 20 milionů korun a dále je zde řada menších aukcí. Nutno zmínit i překvapivý cenový rekord za jednotlivý dopis, kdy se v březnu 2017 v aukci firmy VFR Filatelie prodala unikátní rakouská frankatura za více než 800 tisíc korun.

K tomuto výčtu pro srovnání uveďme, že ve světě jsou stovky ryze filatelistických aukčních firem a ty významné, jako například David Feldman v Ženevě, běžně dosahují obratu kolem 10 milionů eur ročně. Opravdu velké, což je třeba newyorská Siegel Galleries, pak dokonce 25 až 30 milionů dolarů.
 

Ženci – MAGYAR POSTA 20f hnědá, unikátní krajový 9blok,  cena: 2 380 000 Kč, Burda Auction 18. 3. 2017

Ženci – MAGYAR POSTA 20f hnědá, unikátní krajový 9blok,
cena: 2 380 000 Kč, Burda Auction 18. 3. 2017

Pytlíčkova sbírka

Za současným růstem u nás stojí jak globální trend poptávky po vzácných tzv. klasických známkách a dopisech do roku 1900 či specialitách britských kolonií, tak i fenomén světové výstavy Praga 2018 (15.-18. 8. 2018). Výstava, která se koná jednou za deset let, pokaždé znamená rekordní zájem českých sběratelů zejména o rarity meziválečného Československa. V pravý čas tak přišla na trh proslulá sbírka první republiky známého filatelisty Ludvíka Pytlíčka ze Semil. Ten jejím prodejem pověřil právě aukční dům Burda Auction. Jde o největší a nejhodnotnější sbírku československých známek v historii, v odhadované ceně kolem 50 milionů korun, která byla budována více než půl století. Vzhledem k jejímu rozsahu byl prodej rozdělen do čtyř částí. 

Tři byly postupně zařazeny do loňských aukcí, závěrečná část bude nabídnuta letos v březnu v rámci speciální třídenní aukce, která dohromady vynesla 36 milionů korun. Zapojilo se do ní více jak tisíc dražitelů. Tzv. žilkovaná čtyřkoruna s převráceným přetiskem Pošta Československá 1919 se prodala v novém aukčním rekordu 9,28 milionu korun. Milionovou hranici překonaly ještě další dva losy, jednatřicet položek bylo draženo za částky přes sto tisíc korun.

Čtyřkorunová rakousko-uherská známka na žilkovaném papíře s obráceným přetiskem Pošta Československá 1919 existuje v jediném exempláři a potvrdila svůj status "nejvzácnější československé známky". Cena 9,28 milionu korun je celosvětovým rekordem za československou známku a o historicky nejvyšší cenu zaplacenou na české filatelistické aukci. Předaukční odhad počítal s částkou 5 až 7 milionů korun. Známka byla vysoce ceněna již za první republiky. V roce 1928, pouhých devět let po svém vzniku, se prodala v aukci za 32 tisíc korun, což v dnešních cenových relacích odpovídá více než 600 tisícům. V 50. letech byla zabavena a uložena v Poštovním muzeu. V 90. letech byla restituována a Ludvík Pytlíček ji získal v roce 1996 za 2,6 milionu korun.

Rarity ze sbírky Ludvíka Pytlíčka obohacují paralelně rostoucí velké kolekce českých, ale i slovenských movitých sběratelů. Je zřejmé, že tak u nás vzniká hned několik supersbírek, z nichž některé hodnotu sbírky Ludvíka Pytlíčka i převýší.
 

Kříž z meziarší Hradčany 5h světle zelená a 10h červená ze středu tiskového listu,  cena: 810 000 Kč, Burda Auction 20. 5. 2017 

Kříž z meziarší Hradčany 5h světle zelená a 10h červená ze středu tiskového listu,
cena: 810 000 Kč, Burda Auction 20. 5. 2017

Známky jako investice

V éře nízkých sazeb, podhodnoceného dolaru, slabé libry, obecně "levných" peněz a samozřejmě díky tomu dnes již předražených akcií a nemovitostí, hledá volný kapitál alternativy. Ze sběratelských oborů se po trhu s výtvarným uměním setkáváme s "novými" penězi zejména ve filatelii. Světový trh je propojený, trendy sběratelsko-investiční poptávky se snadno šíří, stávají se všudypřítomnými a některé se velmi rychle mění. Propojenost vytvořila také světový konsenzus o segmentu prověřených a smysluplných investičních filatelistických komodit, světově dostupných a také likvidních. A zároveň vytváří scénu pro možnost globálního působení nových lokálních trendů, vzniklých například na národní bázi, obrozením nějakého sběratelského směru, vznikem nového typu specializace atd. Tyto buď obstojí, nebo neobstojí. Pro tuzemský trh platí, že se zde prosazují trendy zvenčí, ale naopak tomu tak není. Někteří naši největší sběratelé proto například do domácího materiálu neinvestují nebo jej rychle obsáhnou a jdou dál, do větších rarit, prestiže a vyšších cen "světového materiálu". To je případ i českého majitele modrého mauritia, jakož i dalších našich kapitálově nejsilnějších sběratelů a investorů.

Růst cen předválečného Československa je ale nesporný, místy se jedná o 50 a více procent za posledních pět let. Lze očekávat zhodnocení i u specialit po roce 1945. Velmi smysluplným se i dnes jeví poštovně nepoužité první známky různých zemí. Zde je poptávka tradiční a jistá. Tak tradiční, že ceny jsou vždy již poměrně vysoké a dál se zvedají pomalu. "Štikami" na trhu jsou podhodnocené speciality britských kolonií, které existují maximálně v desítkách exemplářů a většinou zatím stojí od 2 do 4 tisíc liber. Ty mají před sebou opravdu skvělou budoucnost. Perspektivní jsou kvalitní poštovně nepoužité známky staré Ameriky, ale ty jsou mimo Spojené státy nedostupné a na americkém trhu již docela drahé (i když toto se o nich říká již několik let, podobně jako o akciích). 
 

Letecká známka 1919 s převráceným přetiskem,  cena: 1 428 000 Kč, Burda Auction 1. 10. 2017

Letecká známka 1919
s převráceným přetiskem,
cena: 1 428 000 Kč,
Burda Auction 1. 10. 2017

V posledním roce se zvýšila také likvidita položek ještě nedávno opomíjených či netradičních. Dnes lépe než před jedním až třemi lety nalézají kupce například běžné známky Indie a Číny (nikoli tedy pouze vzácné kusy), Rusko, dlouho stagnující Německo, staré Rakousko (během posledních tří let ceny vzrostly o 30 procent), Egypt či Saúdská Arábie. Německý trh s velkým vlivem na nás prochází oživením jako celek, prodá se prakticky cokoli, včetně málo zajímavých partií, obchodních zásob atd. 

 

 


Související články

Důvěra v internetové aukce roste

Důvěra v internetové aukce roste

Online aukce v roce 2023

Dvacetkrát se sběratelé loni dostali přes milion korun na online aukcích, které dlouhodobě sleduje server Artplus. Celkem na nich utratili 157 milionů korun. Nejprodávanějším umělcem se podle obratu stal Václav Radimský. U sběratelů zabodovala i Jitk...

7. března 2024
Investiční fondy loni utratily za umělecká díla desítky milionů

Investiční fondy loni utratily za umělecká díla desítky milionů

Umění jako investiční aktivum

Ceny kvalitního umění pokračovaly i loni v růstu. V posledních deseti letech dokázaly porazit i inflaci. Investiční fondy, které zhodnocují peníze investorů nákupem a prodejem umění, díky loňským prodejům dosáhly u některých děl zhodnocení v desítkác...

29. února 2024
Dvacet let s Kupkou: z 5 až přes 200 milionů

Dvacet let s Kupkou: z 5 až přes 200 milionů

Top 10 Františka Kupky

V loňském roce uplynulo dvacet let od chvíle, kdy byly na českých aukcích poprvé draženy obrazy Františka Kupky. Nebyl to ale tehdy zrovna zářný úspěch. Obraz Ocel pije se s cenou 5,2 milionu korun sice stal nejdražším dílem roku 2003, původní očekáv...

23. ledna 2024
Zobrazit všechny

Další články


<