Text Skřivánek Jan | Foto ART+ | Datum 21.07.2010
Galerie Kodl připravila na léto prodejní výstavů obrazů Františka Kavána. Ceny nabízených obrazů se pohybují od 40 do 850 tisíc korun.
Na prodej je na tři desítky obrazů z období od přelomu století až do začátku 30. let. Obraz Konec zimy z doby před rokem 1910 je nabízen za 720 tisíc korun, což je ještě o 60 tisíc korun víc, než je nedávný Kavánův aukční rekord. Za 850 tisíc korun je pak na prodej diptych Keř a stromy na mezi. Jde o dvě drobná plátna vytvořená roku 1894.
Kaván patří mezi stálice českého trhu s uměním, každoročně je na aukcích vydraženo více než desítka jeho obrazů. Sběratelé velice pečlivě rozlišují jednotlivá období jeho tvorby. Zatímco krajiny z 30. let stojí kolem 50 tisíc korun, obraz z doby kolem roku 1900 jsou nabízeny od 100 tisíc korun výše.
Jak ukázaly poslední aukce společností Dorotheum a Kodl, ceny Kavánových děl ještě zdaleka nedosáhly svého maxima. Na dubnové aukci galerie Kodl se drobný olej na lepence Na horní Chrudimce dostal ze 120 na 300 tisíc korun. O měsíc později se pak na aukci Dorothea rozměrná Letní krajina prodala za rekordních 660 tisíc korun (aukční ceny jsou uváděny včetně provize).
Na výstavu je zařazen i obraz Podzimní nálada, který před třemi lety prošel aukčním trhem. V roce 2007 byl na aukci Galerie Art Praha prodán za 212 tisíc, nyní je na prodej za 330 tisíc korun.
21. března 2024Teprve třetí malbu domácího aukčního trhu vytvořenou moskevským rodákem Viktorem Pivovarovem, který již více než 40 let žije a tvoří v Praze, nabídne ve své nedělní sálové aukci společnost Sýpka. Realizaci z 90. let minulého století začne dražit na č...
15. března 202411. dubna 2024
19. června 2011
11. ledna 2011
17. října 2010
5. ledna 2023
24. listopadu 2022
31. května 2021