Kolik stojí (pozdně) gotická madona?

K aukci Sotheby's 6. 12. 2016

Na trhu s uměním lze dnes pořídit profánní, ale i sakrální artefakty z prakticky kteréhokoliv období. Středověké řezby nejsou výjimkou. Chcete mít doma středověkou madonu? Může být vaše! A nemusíte pro ni nutně až do Londýna.

Madona, atřední Porýní / 1470-1490 polychromované a zlacené lipové dřevo (originální sokl) výška 92 cm dosažená cena: 100 000 GBP (včetně provize)

Madona, střední Porýní / 1470-1490
polychromované a zlacené lipové dřevo (originální sokl)
výška 92 cm.
Dosažená cena: 100 000 GBP (bez DPH)
Sotheby's Londýn 6. 12. 2016

Aukční síň Sotheby's pořádala v prvním prosincovém týdnu v Londýně aukci specializovanou na sochařství od vrcholného středověku po 18. století. Velkou část představovaly právě středověké plastiky, některé z vídeňské sbírky významného rakouského sběratele Reinholda Hofstättera. Kromě několika pozoruhodných řezeb madon byly v nabídce například díla z okruhu Mistra Kefermarktského oltáře nebo Tilmana Riemenschneidera. Všechny ceny jsou uvedeny včetně provize.

Z pozdně středověkých madon aukce nabídla několik velmi kvalitních prací. Nejdráže prodanou z nich byla mnohapohledová Marie s dítětem z oblasti středního Porýní (dříve označovaná jako Madona z Biebrichu), vytvořená kolem roku 1480 nejspíše místním sochařem silně ovlivněným tvorbou Nicolase Gerhaerta z Leydenu. Objevují se v ní již naturalistické tendence, například v pojetí ruky Panny Marie s naznačením výrazných kloubů. Bible, kterou v ruce drží, pak zdařile imituje vzhled kožené vazby. Tato výjimečná plastika dosáhla na částku 100 tisíc liber (zhruba 3,2 milionu korun).

Madona, jižní Německo, pravděpodobně Norimberk / 1480-1500 polychromované a zlacené lipové dřevo výška 107 cm dosažená cena: 50 000 GBP (včetně provize)

Madona, jižní Německo, Norimberk (?) / 1480-1500
polychromované a zlacené lipové dřevo
výška 107 cm.
Dosažená cena: 50 000 GBP (bez DPH)
Sotheby's Londýn 6. 12. 2016

Další Marií s Ježíškem v aukci, přibližně ze stejného období, byla o poznání idealizovanější. Řezba vznikla v oblasti středních Frank, pravděpodobně v Norimberku nebo jeho blízkém okolí. Projevuje se v ní také pro sochařství tohoto období ve Frankách příznačný, švábský vliv (stylisticky se podobá pracem mistrů Michela Erharta nebo Niklause Weckmanna z Ulmu). Ta získala nového majitele za 50 tisíc liber včetně provize.

I domácí trh, jmenovitě aukční síň Arthouse Hejtmánek, nabídl na počátku prosince pozdně gotickou madonu, opět typu Assumpty, totiž stojící na půlměsíci. Ta mohla vzniknout v oblasti západních nebo severozápadních Čech někdy kolem nebo spíše po roce 1500. Na aukci byl o tuto plastiku velký zájem a vystoupala z vyvolávací ceny 470 tisíc (včetně provize) až na konečnou cenu 1,24 milionu korun.

Madona, pravděpodobně západní Čechy / kol. r. 1500 polychromované a zlacené lipové dřevo výška 113 cm dosažená cena: 1 240 000 Kč Arthouse Hejtmánek 1. 12. 2016

Madona, západní Čechy (?) / kol. r. 1500
výška 113 cm.
Dosažená cena: 1 240 000 Kč
Arthouse Hejtmánek 1. 12. 2016

Ze středoevropského prostoru nabídla londýnská aukce také polychromovanou řezbu madony ze Salcburska ještě pevně zakotvenou v tradici krásných madon. Vznikla někdy v první třetině 15. století a stylisticky přejímá všechny znaky tzv. krásných madon, původně hlavně pískovcových soch, které vznikaly kolem roku 1400 v Čechách a následně měly velký vliv po celé Evropě. Tato jejich regionální varianta v lipovém dřevě okouzlila i na dražbě Sotheby's, kde putovala k novému majiteli za 75 tisíc liber.

Krásnoslohé reminiscence, které často přetrvávaly i velmi hluboko do 15. století, vykazovala i plastika madony nabízená před dvěma lety opět aukční síní Arthouse Hejtmánek. Nový majitel za ni vydal přes 520 tisíc korun, minimální podání bylo přitom zhruba poloviční.

Madona, Salcburk / 1420-1430 polychromované a zlacené lipové dřevo (pozdější sokl) výška 122 cm dosažená cena: 75 000 GBP (včetně provize) Sotheby's Londýn 6. 12. 2016

Madona, Salcburk / 1420-1430
polychromované a zlacené lipové dřevo (pozdější sokl)
výška 122 cm.
Dosažená cena: 75 000 GBP (bez DPH)
Sotheby's Londýn 6. 12. 2016

Do nedávna byla nejdražším uměleckým dílem v oblasti středověkého sochařství právě mistrovská pozdní řezba sv. Kateřiny od Tilmanna Riemenschneidera koupená v roce 2008 Jeffem Koonsem u Sotheby's za více než 6,3 milionu dolarů (zhruba 111 milionů korun). Letos v červnu ji však překonaly mramorové sošky truchlících z náhrobku vévody z Berry z přelomu 14. a 15. století, které byly vydraženy v červnu u Christie's za cenu přesahující 5 milionů euro (asi 135 milionů korun). Zakoupeny byly do sbírek Louvru.

Oblast středověkého umění je v rámci uměleckého trhu stále dosti specifickým a úzkým segmentem, o nějž se však neustále zvyšuje zájem a počet nabídek i ceny stoupají. To je dobře vidět i na trhu domácím.

Důvěra v internetové aukce roste

Online aukce v roce 2023

7. března 2024
Investiční fondy loni utratily za umělecká díla desítky milionů

Umění jako investiční aktivum

29. února 2024
Dvacet let s Kupkou: z 5 až přes 200 milionů

Top 10 Františka Kupky