Kupkova mašinistická Danae si troufá na rekord
11. dubna 2024
Text Mečkovský Robert | Foto ART+ | Datum 28.02.2014
Při listování katalogem březnové aukce Dorothea si lze všimnout v působivé řadě krajinných námětů řady malířů známých jmen. Mezi autory jako Josef Navrátil, Julius Mařák, Alois Kalvoda, či Václav Radimský je i nepříliš nápadná malba s názvem Jihofrancouzské město.
Prospekt podaný s výraznou expresivní zkratkou a ostrými přechody světla a stínu je modelován jasnou optimistickou barevností s tóny modré, zelené a bílé barvy, doplněné cihlovými odstíny červené. V popředí je zachyceno přístaviště s drobnými rybářskými a výletními čluny, nad nímž se zvedá město evokující pobřežní letoviska západního středomoří. Pandán k vodní ploše pak tvoří obloha nad krajinou členěná lehkými bílými mračny. Malba je signována a vročena do roku 1932.
Autorem popisovaného díla je vítkovický rodák Riko Mikeska (1903 – 1983), patřící k dosud málo známé scéně německy mluvících umělců, tvořících v českých zemích mezi světovými válkami. Zásadním průlomem na tomto poli se stalo nedávné vydání knihy Mladí lvi v kleci editorky Anny Habánové v nakladatelství Arbor vitae.
Riko Mikeska studoval malířství na berlínské akademii. Své vzdělání rozvíjel též při návštěvách Francie, kde vystavoval v polovině dvacátých let na Podzimním salonu a později opakovaně mezi léty 1929 – 1937 na Salonu nezávislých. Jeho první samostatnou výstavou ve vlasti byla přehlídka uspořádaná roku 1930 pražskou galerií André. Rok poté se účastnil výběru sudetoněmeckého umění na výstavě v Norimberku. Přes své časté pobyty ve Francii se Mikeska hojně účastnil spolkového života v Čechách a na Moravě. Spoluzakládal sdružení Junge Kunst a Prager Secession a pravidelně vystavoval s ostravským Kunstringem a spolkem Scholle. Od začátku války vedl v Praze na soukromé umělecké škole Officina Pragensis Huga Steinera specializovaný kurs kresby. Záhy však emigroval do Anglie, kde ve čtyřicátých letech spolupracoval s československou exilovou vládou. Po roce 1948 odešel do Spojených států, kde dále tvořil a věnoval se pedagogické činnosti.
Zmiňovaný obraz byl již jednou nabízen na aukčním trhu v roce 2005. Tehdy zůstal s vyvolávací cenou 20 tisíc korun bez nového majitele. Bude zajímavé sledovat, jak zareaguje sběratelské publikum tentokrát, o několik let později, kdy dílo našich německy mluvících malířů přestává být neznámým a stavá se pomalu plnohodnotnou součástí domácí umělecké tradice.
Adolf Loos Apartment and Gallery, 21. 4. 2024
Obraz Početí/Danae vytvořený kolem roku 1930 by se mohl stát nejdražším dílem Františka Kupky, který se kdy prodal na tuzemských aukcích. Dražit se začne na 85 milionech korun bez aukční provize. Tu po dohodě s majitelem aukční síň snížila na 10 proc...
11. dubna 2024Monumentálnější plastiky Evy Kmentové se na trhu téměř nevyskytují. Nyní jde do aukce doposud největší autorčina realizace, práce na zakázku státního podniku z roku 1968.
21. března 2024Teprve třetí malbu domácího aukčního trhu vytvořenou moskevským rodákem Viktorem Pivovarovem, který již více než 40 let žije a tvoří v Praze, nabídne ve své nedělní sálové aukci společnost Sýpka. Realizaci z 90. let minulého století začne dražit na č...
15. března 202411. dubna 2024
21. března 2024
15. března 2024
20. října 2015
9. listopadu 2014
18. května 2014
27. ledna 2017
15. února 2016