Text Valeš Tomáš | Foto Sotheby`s | Datum 21.01.2014
Aukční síň Sotheby´s přichystala na 29. ledna tohoto roku pro aukci starých mistrovských kreseb reprezentativní výběr materiálu. Celkem 174 nabízených položek zahrnuje všechny důležité kreslířské školy, pokrývající škálu od manýrismu po začátek 19. století. Odhadní cena za kresbu Setkání na molu Giovanni Domenica Tiepola je v rámci tohoto tržního segmentu rekordní.
Z výraznějších „nizozemských“ položek zaujme nepochybně Poslední soud, adjustovaný na dřevě od antverpského malíře Jacoba de Backer (č. kat. 4, odhad 40 – 60 000 USD) nebo panoramatická krajina s Judou a Támar od Hanse Bola, datovaná rokem roku 1584 (č. kat. 8, odhad 60 – 80 000 USD). Z „italských“ položek má špičkovou kvalitu olejová studie na papíře zachycující hlavu muže z profilu od Domenica Beccafumiho (č. kat. 43, odhad 350 – 450 000 USD).
Přetrvává i tradiční vysoký zájem o kreslířské práce umělecké rodiny Tiepolů, kde i relativně drobnější práce dosahují slušných výsledků. Aukce v tomto ohledu přinese několik prací Giovanni Domenica Tiepola a jednu kreslířskou studii Giovanni Battisty Tiepola. U prvního jmenovaného stojí za povšimnutí dva listy s odhady přesahujícími 400 000 USD, přičemž Incontro al Molo - Setkání na molu - (lavírovaná perokresba přes křídovou podkresbu, č. kat. 39) datována do roku 1791, je odhadována v rozmezí 600 – 800 000 USD, což je na kreslířskou práci ze závěru 18. století rekordní částka.
Více k této kresbě a dílu Giovanni Domenica Tiepola zde.
Podobnou „jistotou“ jsou rovněž francouzské rokokové kresby a pastelové portréty, kde se nepochybně neztratí špičkový portrét Edwarda Tuckera od Jean-Etienne Liotarda (pastel na pergamenu, č. kat. 42, odhad 120 – 180 000 USD) nebo Rinaldo a Armida od Françoise Bouchera (lavírovaná perokresba, č. kat. 85, odhad 80 – 120 000 USD).
19. dubna 2024150 let od první výstavy impresionistů
15. dubna 2024Christie’s New York 19. 3. 2024
27. března 202419. dubna 2024
8. září 2019
23. ledna 2014
2. června 2014