Křeslo TGM od Josipa Plečnika

Sýpka 28. 2. 2016

Aukční dům Sýpka nabídne v neděli 28. 2. na své 41. aukci k prodeji unikátní nábytkový kus. Jde o křeslo navržené Josipem Plečnikem pro pracovnu presidenta Masaryka.  Autorství slovinského architekta, který mezi lety 1920−1934 velkolepě přestavěl a zmodernizoval Pražský hrad, potvrdil i historik architektury Zdeněk Lukeš.  

Josip Plečnik: křeslo prezidenta Masaryka / 1923−25 dřevo, koženka (mladší) / 99 x 66 x 64 cm / vyv. cena: 180 000 Kč
Josip Plečnik: křeslo prezidenta Masaryka / 1923−25
dřevo, koženka / 99 x 66 x 64 cm / vyv. cena: 180 000 Kč

 

„Jde skutečně o dílo Jožeho Plečnika, tzv. presidentské křeslo z pracovny T. G. Masaryka, které bylo konkrétně navrženo k jeho pracovnímu stolu v jeho bytě,“ uvedl Lukeš. Že pocházelo z inventáře Pražského hradu, dokládá i inventární číslo, které se podařilo dohledat v hradním archivu.

Pro tvorbu Josipa Plečnika je příznačná individuální interpretace mnoha různých vlivů. Jeho tendence byly neoklasické, v jeho umění se proto snoubí antické prvky s renesančními a obecně s prvky středomořského kulturního prostředí. Ty jsou přetaveny ve zcela svébytný novotvar, jenž vždy bezpečně ukazuje na Plečnikův autorský rukopis. Jeho tvorba je zkrátka nezaměnitelná. V oblasti uměleckého řemesla mu byl vlastní vytříbený smysl pro užití ušlechtilých materiálů, důraz na dokonalost uměleckořemeslného zpracování a zároveň účelnost, pohodlnost a přiměřená míra reprezentativnosti. Co se týče morfologie, byla pro něj stěžejním vyjadřovacím prostředkem výrazně profilovaná křivka často ve spojení s klasicizujícími elementy (volutami, ornamenty vycházejícími z akantových rozvilin, kanelurami apod.). Tyto prvky můžeme pozorovat i na křesle TGM.

Josip Plečnik původně navrhl pro prezidenta Masaryka tři takováto identická křesla (jsou doložena v inventární knize Pražského hradu z roku 1928 a objevují se i na dobových fotografiích). Dvě z nich byla odkoupena v 70. letech při rozprodávání hradního movitého majetku (novými majiteli se staly Klenoty Praha, které křesla získaly doslova za pár korun), jedno z křesel již prošlo trhem v roce 2006. O třetím křesle se dlouhou dobu nic nevědělo a bylo pokládáno za ztracené. Až nyní, po mnoha letech, bylo znovuobjeveno pro širokou veřejnost.

Zbývá snad položit jedinou otázku: dostane se tento němý svědek Masarykovy hradní každodennosti zpět na své původní místo? Jeho význam, jak historický, tak umělecký, by to určitě zasluhoval.

 


Související články

Galerijní Eva Kmentová online

Galerijní Eva Kmentová online

Artslimit 24. 3. 2024

Monumentálnější plastiky Evy Kmentové se na trhu téměř nevyskytují. Nyní jde do aukce doposud největší autorčina realizace, práce na zakázku státního podniku z roku 1968.

21. března 2024
Trojúhelníky a sopky Viktora Pivovarova

Trojúhelníky a sopky Viktora Pivovarova

Aukční dům Sýpka 17. 3. 2024

Teprve třetí malbu domácího aukčního trhu vytvořenou moskevským rodákem Viktorem Pivovarovem, který již více než 40 let žije a tvoří v Praze, nabídne ve své nedělní sálové aukci společnost Sýpka. Realizaci z 90. let minulého století začne dražit na č...

15. března 2024
Surrealistické výročí zahajuje René Magritte

Surrealistické výročí zahajuje René Magritte

Sotheby’s Londýn 6. 3. 2024, Christie’s Londýn 7. 3. 2024

Pro obdivovatele belgického malíře Reného Magritta je téměř každý rok důvodem k radosti, neboť již několik sezón se tento ikonický surrealista počítá mezi prodejně nejúspěšnější moderní umělce na trhu. Také proto si jej světové aukční domy vybraly na...

5. března 2024
Zobrazit všechny

Další články


<