Text Kosař Pavla | Foto Christie's | Datum 16.03.2014
Dne 26. března 2014 budou v pařížské pobočce Christie´s draženy v rámci denní aukce práce na papíře klasické a poválečné moderny. V kolekci čítající rovných sto položek nalezneme i tři díla dvou českých autorů, kteří ve Francii dlouhodobě působili - Josefa Šímy a Františka Kupky.
František Kupka je zastoupen pastelem s názvem Abstraktní kompozice vytvořeným kolem roku 1913. Jedná se o pastel na ručním papíře (papier vergé) s předaukčním odhadem 20 – 30 tisíc eur (547 000 – 820 500 Kč). Současní navrhovatelé práci získali již v sedmdesátých letech přímo ze švýcarské galerie Gimpel & Hanover Galerie, jež sídlila v Curychu a byla bohužel v osmdesátých letech zavřena. Autenticitu díla potvrdil francouzský galerista Pierre Brullé.
V českém prostředí Kupka dlouhodobě patří k nejdražším autorům. Rekordní částky utrácejí sběratelé převážně za oleje (zde). Nicméně i za některé práce na papíře jsou dražitelé ochotni platit milionové částky, byť právě řada papírů zůstává nevydražena. V databáze ART+ eviduje dvě práce, které přesahují milion korun, zatím žádnou abstrakci. Doposud nejvýše vydraženým autorovým dílem na papíře v České republice je Ženský akt (1909) pocházející z Waldesovy sbírky. Pastel byl před devíti lety vydražen v Galerii Kodl za 3 miliony korun. Jiný kvaš z přelomu století, Moře na francouzském jihu, také původně z Waldesovy sbírky, se v téže aukční síni v roce 2012 prodal za 2,76 milionu korun. Na druhé straně například loni na podzim zůstal v aukčním domě European Arts Investments s vyvolávací cenou 350 tisíc korun nevydražen pozdější abstraktní pastel Kompozice z roku 1920.
Nejdražší Kupkovou prací na papíře na světových aukcích je soubor 30 kvašů k Písni písní, které vydražil jistý kupec ve Francii v roce 2008 za 247 840 eur (včetně provize), což při dnešním kurzu činí 6,78 milionu korun. Kupkovy práce na papíře se v zahraničí objevují pravidelně. Vloni byl například v britské aukční síni Bonhams dražen malířův akvarel Lekníny z roku 1905, jehož cena skončila v přepočtu na částce 250 tisíc korun (zde).
Kromě Kupky budou moci zájemci v aukci Christie`s vydražit i dva akvarely Josefa Šímy z šedesátých let minulého století. Oba papíry jsou nabízeny se shodným předaukčním odhadem 8 až 12 tisíc euro (218 800 – 328 200 Kč).
19. dubna 2024150 let od první výstavy impresionistů
15. dubna 2024Christie’s New York 19. 3. 2024
27. března 202419. dubna 2024
22. dubna 2024
11. prosince 2023
29. listopadu 2023