Text Skřivánek Jan | Datum 23.10.2013
Raný akvarel Františka Kupky Lekníny se na aukci společnosti Bonhams ve středu 23. října prodal za 8 tisíc liber (necelých 250 tisíc korun). Předaukční odhad původně počítal s přibližně poloviční částkou.
Ve srovnávání s cenami, kterých Kupkovy práce dosahují na českém trhu, jde stále o cenu, která dává prostor pro další růst. Nebylo by tedy až takovým překvapením, kdyby se Lekníny záhy objevily na některé z pražských aukcí (stalo se tak v březnu 2016).
Nutno však dodat, že zdaleka ne všechny Kupkovy kresby a akvarely, jež jsou v aukcích nabízeny, se prodají. V posledních pěti letech jimi prošlo na čtyřicet takovýchto děl, kupce však našla jen méně než polovina z nich.
Nejdráže se prodal akvarel Moře na francouzském jihu z roku 1905, který byl před rokem Galerií Kodl vydražen za 2,76 milionu korun. Cenu v tomto přípádě výrazně ovlivnilo, že šlo o známé a publikované dílo, které bylo kdysi součástí Waldesovy sbírky.
Lekníny nejsou datované, pocházejí však přibližně ze stejné doby, či jsou jen o něco málo starší. Na přelomu století Kupka vytvořil několik symbolistních kreseb (Duše Lotusu, Počátek života-Lekníny), s nimiž by v Londýně vydražený akvarel mohl souviset.
Dílo se na trh vrátilo téměř na den přesně po dvaceti letech. Prodávající jej získal v říjnu 1993 na aukci Sothebyʼs v Londýně za 4 tisíce liber.
27. března 2024Sotheby’s Londýn 6. a 7. 3. 2024, Christie’s Londýn 7. 3. 2024
18. března 2024Fotografie českých umělců v londýnských galeriích
12. března 202427. března 2024
11. listopadu 2023
1. března 2023
5. února 2024
2. ledna 2024