Letní ohlédnutí: Německo a Rakousko

19. století a staří mistři na vzestupu

Letní měsíce mimo vlny veder a dovolených nabízejí zajímavou možnost rekapitulace předprázdninových aukčních výsledků na německých a rakouských aukcích. Podívejme se, jaké vývojové trendy naznačují blízko za našimi hranicemi zajímavé výsledky na poli starých tisků, 19. století, moderny či německého expresionismu.

Jan Muller dle Bartholomea Sprangera: Minerva s Merkurem předávají zbraně Perseovi / 1604 / mědiryt / Bassenge Berlin 1. 6. 2013 / 22 000 Euro

Berlínská aukční síň Bassenge dosáhla především v aukci staré grafiky několika pozoruhodných výsledků, mezi nimiž bezpochyby dominuje mědiryt Jana Mullera, Minerva s Merkurem předávají zbraně Perseovi (č. kat. 5183) vytvořený podle návrhu Bartolomea Sprangera. Ten se vydražil za 22 000 Eur (odhad 7 500 Eur), čímž odhad překonal prakticky třikrát. Své pověsti dostál i Rembrandt van Rijn, jehož „Stozlatkový“ list vydražila stejná aukční síň za 33 000 Eur (č. kat. 5221). Z autorů světové avantgardy překonal vysoký odhad list Fleischerladen od Otto Dixe (č. kat. 8085). Tento zkušební tisk z roku 1920 se prodal 22 000 Eur. Zájem byl rovněž o barevnou litografii, kterou vytvořil Laszlo Moholy-Nagy pro kolekci grafik vydaných Bauhausem v roce 1923 a kupec jí získal za 40 000 Eur (č. kat. 8252, odhad 30 000 Eur).

Je tedy patrné, že grafiky, či kresby mohou dosahovat pozoruhodných výsledků, nicméně se v drtivé většině případů jedná o jedinečné, takřka unikátní kusy, v případě avantgardy pak o „módní“, zavedená jména. V zájmu a dosažených cenách se navíc velice výrazně odráží stav jednotlivých položek, případně jejich specifika – zkušební otisky, málonákladové edice atd.

Otto Dix: Fleischerladen / 1920 / suchá jehla, zkušební tisk / 29,1 x 25,6 cm / Bassenge Berlin 1. 6. 2013 / 22 000 Euro

Začátkem léta zveřejnilo přehled top výsledků za první dvě čtvrtletí roku 2013 vídeňské Dorotheum, kterému se podařilo dosáhnout několika výjimečných prodejů. Za dosud nejvyšší cenu byla vydražena Smrt Kleopatry od Hanse Makarta (757 300 Eur včetně provize) a světovým rekordem skončilo rovněž plátno od Cornelise van Cleve s Pannou Marií, Ježíškem a sv. Janem Křtitelem (244 300 Eur včetně provize). Nezaostala ani moderna, když se Composition au fond jaune Fernanda Légera a krajina od Giorgia Morandiho prodaly za 366 300 a 389 300 Eur (obojí včetně provize).

Hans Makart: Smrt Kleopatry / 1875 / olej na dřevě / 122 x 83 cm / Dorotheum Wien 16. 4. 2013 / 757 300 Euro

Rakousko tak potvrdilo stabilní zájem o autory 19. století, jejichž díla dosahují obvykle dobrých výsledků a současně je patrné, že stále stoupá zájem o kvalitní práce starých mistrů, přičemž v minulé dekádě byl tento segment v patrném útlumu. V tomto směru má co dohánět aukční trh také u nás, kde je však ovlivňován několika faktory, jako je problematika vývozních povolení, struktura nabídky atd. Přitom se u nás stále objevují práce starých mistrů, zařaditelných alespoň do kánonu středoevropských dějin umění za stále velice nízké ceny, jejichž úroveň kontrastuje především s výsledky české meziválečné avantgardy. To je ovšem trend podobný situaci také v dalších zemích. Staré umění tak stále představuje zajímavou investiční možnost, nabízející do budoucna nepochybně pozoruhodné zhodnocení.

Albrecht Dürrer: Adam a Eva / 1504 / mědiryt / Ketter Kunst Munchen 8. 6. 2013 / 31 250 Euro

Mnichovský aukční dům Neumeister ve své červnové aukci starého umění nabídl opět výběr maleb, grafiky, kreseb a uměleckého řemesla. Z maleb se prodaly spíše levnější položky v řádu maximálně několika tisíc Eur, z nichž se vyšvihla italská (Emilia-Romagna) tempera na dřevě s námětem Maria lactans datovaná do druhé poloviny 15. století, jejíž cena vystoupala na 40 000 Eur (č. kat. 492, odhad 5 – 6 000 Eur). V tomto ohledu se daleko více dařilo například sklu, starým hodinám nebo sochám, mezi nimiž některé z položek dosahovaly zajímavých výsledků.

Lepší nabídka se objevila u konkurenční mnichovské aukční síně Ketterer Kunst z poloviny května. V ní se sice neodehrálo tolik „zázračných“ nárůstů, ale za to bylo možné si vybrat například z kvalitně sestavené kolekce starých kreseb a grafik. Objevila se zde například benátsky orientovaná studie k blíže neurčité nástěnné malbě (č. kat. 563), vydražená za 1875 Eur (včetně provize). Své pověsti dostál list Adam a Eva od Albrechta Dürera z roku 1504 (č. kat. 569), když kvalitní stav vystoupal na 31 250 Eur (včetně provize), přičemž odhad činil 20 000 Eur. Stejná aukční síň nabízela také práce moderny a nutno podotknout, že z hlediska nabídka byla mimořádná především kolekce prací německých expresionistů, které dosahovaly zajímavých výsledků napříč zastoupenými médii. Markantní je to obzvlášť u prací na papíře, kdy například dřevořez Továrna z roku 1910 od Ericha Heckela (č. kat. 33) vystoupal na 27 500 Eur (včetně provize), při odhadu 18 000 Eur. A podobných výsledků dosáhly i práce dalších autorů, což ukazuje silný zájem kupců o tento segment uměleckých děl.

Erich Heckel: Továrna / 1910 / dřevořez / 28,3 x 34,5 cm / Ketterer Kunst Munchen 8. 6. 2013 / 27 500 Euro