Londýnské žně klasiků moderního umění

Červnové večerní aukce v Londýně

Oba největší hráči na poli aukčního prodeje výtvarného umění připravili před letní pauzou do svých večerních aukcí vybraná díla ikon moderního umění. V Londýnských "evening sale" se bude už tento týden dražit Kandinský, Monet, Mondrian či Modigliani.

Amedeo Modigliani: Paul Guillaume / 1916
Amedeo Modigliani: Paul Guillaume / 1916 / olej na kartonu / 53 x 37,5 cm / Christie´s 18. 6. 2013 / odhad 5–7 mil. liber

Aukce Christie´s, která se uskuteční 18. června, nabídne zájemcům 44 položek, z nichž se hned 18 při odhadu dotýká alespoň hranice 1 mil. liber. Malířské směry konce 19. a přelomu 19. a 20. století reprezentuje několik prvotřídních děl, z nichž vynikají Sainte-Adresse z roku 1873 od Claude Moneta (č. kat. 17, odhad 1–1,5 mil. liber), pointilistické Sainte-Anne (Saint-Tropez) od Paula Signaca, namalované v roce 1905 (č. kat. 15, odhad 2,5–3,5 mil. liber). Výjimečnou příležitostí je jedna z na trhu obtížně dostupných prací Amedea Modiglianiho, zachycující podobiznu malířova uměleckého obchodního zástupce Paula Guillaumea z roku 1916. Ze čtyř podobizen tohoto obchodníka s uměním, které Modigliani vytvořil, je tento poslední nacházející se dosud v soukromém majetku (č. kat. 22, odhad 5–7 mil. liber).

Wassily Kandinsky: Studie k Improvizaci 3 / 1909
Wassily Kandinsky: Studie k Improvizaci 3 / 1909 / olej a kvaš na kartonu / 44,7 x 64,7 cm / Christie´s 18. 6. 2013 / odhad 12–16 mil. liber

Nejdražší položkou aukce je nepochybně Studie k Improvizaci 3 od Wassila Kandinského z roku 1909, která byla zakoupena současným majitelem na aukci Christie´s v New Yorku v roce 2008 za cenu 16,8 mil. dolarů včetně provize (tj. 10,6 mil. liber). Práce se váže k jednomu z pláten ze série známé jako „Improvizace“, přičemž finální Improvizace 3 se dnes nachází ve sbírkách Musée National d´Art Moderne – Centre Georges Pompidou (č. kat. 6, odhad 12–16 mil. liber). Připomeňme, že jinou z Kandinského improvizací (Studie k Improvizaci 8, zde) dražili u newyorské Christie`s na podzim s výslednou cenou 23 mil. dolarů (14,4 mil. liber).

Na své si však přijdou rovněž příznivci tvorby Pabla Picassa, který je reprezentovaný několika svými pozdními díly (např. Femme assise dans uns fauteuil; č. kat. 31, odhad 4–6 mil. liber). Surrealismus zastupují např. práce Salvatora Dalího, René Magritta nebo Joana Miró, jehož vynikající plátno La tige de la fleur rouge pousse vers la lune z roku 1952 bude draženo v odhadu 5,2–7 mil. liber (č. kat. 41).

Claude Monet: Le palais Contarini / 1908
Claude Monet: Le palais Contarini / 1908 / olej na plátně / 73 x 92 cm / Sotheby´s 19. 6. 2013 / odhad 15–20 mil. liber

Jen o den později, 19. června, má naplánovanou svou večerní dražbu v Londýně také aukční síň Sotheby´s. V ní nabídne mimo pozoruhodného oleje od Františka Kupky, o kterém píšeme zde, (Étude sur fond rouge, 1919; č. kat. 6, odhad 7 tis.–1 mil. liber), především tři plátna Claude Moneta, v čele s Le palais Contarini z roku 1908 (č. kat. 42, odhad 15–20 mil. liber) nebo Kompozici s červenou, žlutou a modrou od Pieta Mondriana z roku 1927 (č. kat. 36, odhad 4,5–6,5 mil. liber). Ovšem i další autoři jsou zastoupeni špičkovými díly např. Pablo Picasso svým pozdním obrazem Le peintre z roku 1967 (č. kat. 46, odhad 5–7 mil. liber) nebo Kees van Dongen, Sirène espagnole (1912; č. kat. 55, odhad 3–5 mil. liber) a svého kupce najde nepochybně také Studie k Podzimní krajině se čluny z roku 1908 (č. kat. 51, odhad 3–5 mil. liber).

Piet Mondrian: Kompozice s červenou, žlutou a modrou / 1927
Piet Mondrian: Kompozice s červenou, žlutou a modrou / 1927 / olej na plátně / 37,8 x 35 cm / Sotheby´s 19. 6. 2013 / odhad 4,5–6,5 mil. liber

V obou aukcích jsou v menší míře zastoupeny rovněž plastiky, mezi nimiž dominují i ve vztahu k odhadním cenám díla Henry Moora, např. granitový Stone Form z roku 1984 (Christie´s; č. kat. 35, odhad 1,2 – 1,8 mil. liber) doplněná o „mobil“ Alexandera Caldera z roku 1939 (Sotheby´s; č. kat. 8, odhad 1,2–1,8 mil. liber) nebo o bronzovou Femme debout Alberta Giacomettiho (Christie´s; č. kat. 12, odhad 1,5 – 2,5 mil. liber). Svým půvabem však rovněž zaujme i mramorová varianta Eve après le péché zhotovená Augustem Rodinem mezi roky 1900 – 1915 (Christie´s; č. kat. 1, odhad 500 – 700 tis. liber).