Milionový stolek a překvapení z Rakouska

Zezula 9. 4. 2016

Zezula – Jubilejní padesátá aukce brněnského aukčního domu Zezula v sobotu 9. dubna nabídla téměř 350 předmětů, od grafiky a malířských děl po starožitnosti a nábytek. Nového majitele našly dvě téměř třetiny nabízených položek, dohromady za 9,5 milionu korun. Devatenáct děl se prodalo za částky nad sto tisíc korun, milionovou hranici překonal pouze konzolový stůl od slavného milánského návrháře Carla Bugattiho.

Carlo Bugatti: Konzolový stůl se zrcadlem, začátek 20. stol., dřevo, intarzie perletí a kovem, měděné reliéfní vložky, pergamen,  260 x 111 x 38 cm, cena: 1 118 000 Kč

Rozměrný, bohatě vyřezávaný, perletí a kovem vykládaný konzolový stůl se zrcadlem byl vydražen s mírným nárůstem za 1,18 milionu korun. Druhý nabízený kus, atypické podélné zrcadlo, zůstalo s cenou necelých 300 tisíc korun nevydraženo. Loni byl Bugattiho nábytek z české sbírky součástí prezentace Art+Antiques a Arthouse Hejtmánek na Designbloku, v aukci se však u nás předtím objevil jen jednou. Před sedmi lety se v Dorotheu jeho stolička prodala za 40 tisíc korun. Na zahraničních aukcích designu je Bugattiho nábytek nabízen poměrně pravidelně, jeho devět let starý cenový rekord má hodnotu 1,5 milionu amerických dolarů.

Z nabízených obrazů nejvíce překvapil metrový olej Motiv z Belvederu od vídeňského malíře druhé poloviny 19. století Rudolfa Ribarze, který se z necelých 24 tisíc dostal až na 401 tisíc korun. V Rakousku byl Ribarz již dražen i za vyšší částky, z dvanácti obrazů, které loni a letos prošly aukcemi v Rakousku a Německu, se však prodaly jen dva, a to za 40 a 65 tisíc korun.

Za více než sto tisíc korun byly dále vydraženy dvě malby Bohumíra Matala – drobné Město z roku 1948 (218 tisíc) a abstraktní Prakrajina z roku 1963 (413 tisíc) – a  rozměrný Bílý obraz z roku 1970 od Jana Smetany (130 tisíc korun). Dražba posledně jmenovaného díla přitom startovala na poloviční ceně. Podobný nárůst zaznamenal také anonymní renesanční Portrét šlechtice, který vystoupal z 53 na 127 tisíc korun. S výraznými nárůsty, byť za nižší konečné ceny, se prodala také díla Jánuše Kubíčka (70 tisíc), Aloise Kalvody (50 tisíc), Eugena Jettela (42 tisíc) či Františka Myslivce (30 tisíc korun).

V oblasti prací na papíře výrazně dominoval akvarel dalšího rakouského malíře Rudolfa von Alta s pohledem na benátský kostel Santa Maria della Salute. Toto drobné dílo u nás velmi vzácně draženého autora se vyšplhalo z vyvolávaných 94 tisíc  na konečných 436 tisíc korun. Dobře se prodaly také knihy s kresbou a věnováním Marca Chagalla (88 tisíc) a Salvadora Dalího (39 tisíc korun). Součástí nabídky bylo i několik starých tisků. Česká konfese ze začátku 17. století se prodala za 118 tisíc a biblická geografie od Heinricha Büntinga, vydaná roku 1592 v Praze, za 176 tisíc korun.

František Drtikol: Z dvorů a dvorečků staré Prahy, č. 43, 1911,  olejotisk na hrubším béžovém papíru, 17,5 x 22,7 cm,  cena: 365 800 Kč

Z čtyř desítek dražených fotografií našla kupce polovina. Nejdráže se prodal jeden z olejotisků z Drtikolova alba Z dvorů a dvorečků staré Prahy, vydaného roku 1911, který našel nového majitele s výrazným nárůstem za téměř 366 tisíc korun. Na trh se přitom tento snímek vrátil po pouhých osmnácti měsících, v listopadu 2014 jej stejná aukční síň vydražila za 59 tisíc korun. S výraznými nárůsty se prodaly také dva snímky Václava Zykmunda ze 40. let – ženský portrét z cyklu Řádění za 177 tisíc a bezejmenný snímek kočky za 153 tisíc korun. Za vyvolávací cenu 118 tisíc korun odešel ještě stylizovaný portrét od Vladimíra Jindřicha Bufky, gumotisk z roku 1914. Úspěchem jsou i ceny 66 a 94 tisíc za dva snímky Jana Svobody.

Z autorského skla sběratelé ocenili tradiční jména, Františka Víznera a tandem Jaroslava Brychtová, Stanislav Libenský. Víznerova zelená Mísa z roku 1976 byla vydražena za 177 tisíc korun, Arcus malý Brychtové a Libenského z počátku 90. let za 354 tisíce korun. Z historického skla byl největší zájem o růžovobílou loetzovskou vázu od Josefa Hoffmanna, která vystoupala z 41 na 94 tisíc korun.

Z dalších starožitností je třeba na prvním místě zmínit zlaté kapesní hodinky Breguet et Fils z první třetiny 19. století, které našly nového majitele s výrazným nárůstem za 549 tisíc korun. Jde o třetí nejvyšší cenu v této kategorii na našem trhu. Za více než sto tisíc korun se dále prodaly obrazové hodiny ze začátku 19. století (200 tisíc), bohatě intarzovaná barokní komoda se svrchní mramorovou deskou (189 tisíc) a empírový salonní stolek (118 tisíc korun). S nárůstem na trojnásobek vyvolávací ceny, za 189 a 218 tisíc korun, se ještě prodaly renesanční přilba a středověký jezdecký meč.

Rudolf Ribarz: Motiv z Belvederu, olej na plátně, 94 x 69,5 cm, cena: 401 200 Kč

Artslimit 24. 3. 2024

Ribarz Rudolf

Rakušané 19. století a Carlo Bugatti

10. dubna 2016

Bugatti Carlo

10. dubna 2016

Originální Bugatti

Originální Bugatti

6. dubna 2016