Na chmelnici: raný figurální Oldřich Blažíček

European Arts 30. 3. 2014

V nabídce březnové aukce European Arts na sebe strhává pozornost rozměrná raná krajina s figurální stafáží, v aukčních katalozích jinak zcela běžného Oldřicha Blažíčka. Už její vyvolávací cena je nad hranicí současného autorského rekordu, s jeho překonáním lze tedy víceméně počítat. Nezájem o nově objevenou Blažíčkovu malbu této kvality by byl mezi sběrateli spíše překvapením.

Oldřich Blažíček: Na chmelnici / 1919 / olej na plátně / 90 x 100 cm
Oldřich Blažíček: Na chmelnici / 1919 / olej na plátně / 90 x 100 cm / European Arts 30.3.2014 / vyvolávací cena 950 000 Kč

Právě rané svěží krajiny s figurální stafáží jsou v rámci Blažíčkova díla nejvíce ceněny. Olej Na chmelnici je navíc ojedinělý nejen svým rozměrem, ale i námětem. Převážná část Blažíčkových figurálních maleb, i co se týče zastoupení ve veřejných sbírkách, zachycuje totiž spíše letní odpoledne na zahradě, slavnosti v parku, projížďky na řece, než člověka při práci.

Vitalismus a radost z kolektivního lidského díla lze zde vnímat také v kontextu data vzniku obrazu, které spadá do období krátce po vzniku nové samostatné republiky. Jak uvádí katalog, "celek vyznívá harmonicky jako oslava dělného sepětí lidí a životadárné přírody. Malíř záměrně pracuje s prosvítající texturou plátna, barvu někdy roztírá, jinde pastózně vyvyšuje pro zvýraznění plasticity výjevu." Vzhledem k tomu, že pro Blažíčkovu tržně dostupnou produkci je příznačná, tak jako pro mnoho jiných krajinářů, někdy i bezprecedentně kolísavá kvalita, už jen z titulu svého svěžího zralého rukopisu si malba Na chmelnici zaslouží pozornost.

Oldřich Blažíček: Poutníci před klášterním chrámem P. Marie v Nové Pace / 1920 / olej na plátně / 89 x 127 cm / Dorotheum 26.5.2007 / 480 000 Kč

Z téhož raného období přelomu desátých a dvacátých let 20. století jsme za poslední roky měli možnost na trhu zaznamenal i jiná, více či méně výrazná, Blažíčkova plátna s figurální stafáží. S dvojnásobným nárůstem se prodala například poměrně rigidní malba z poutě v Nové Pace, za vyvolávací cenu naopak menší svěží, téměř impresivní olej z pražského Přívozu v Tróji.

Nejvyšší ceny a patrně i nejvyššího nárůstu prozatím dosáhla Krajina s povozem, dražená Galerií Art Praha v září 2009 ze 160 až na 952 tisíc korun. Zdárně jí přitom sekunduje olej Vzpomínka na Radešín, dražený poprvé v roce 2004 a pak znovu v říjnu 2013, pokaždé se slušným nárůstem.

Oldřich Blažíček: Vzpomínka na Radešín / olej na plátně / 80 x 100 cm / 1.Art Consulting 6.10.2013 / 900 000 Kč

Počet úspěšně dražených Blažíčkových děl v posledních letech kolísá kolem dvou desítek položek ročně, to odpovídá finančnímu objemu přibližně 3 - 4 miliony korun.

Oldřich Blažíček: Na chmelnici - detail / 1919 / olej na plátně / 90 x 100 cm
Oldřich Blažíček: Na chmelnici - detail/ 1919 / olej na plátně / 90 x 100 cm

Artslimit 24. 3. 2024