December 2018 1136

Nejdražší kartony, lepenky a papíry

Kresby, kvaše a malby na papíře za miliony

Nedůvěra českých sběratelů k pracím na papíře je podle všeho věcí minulosti. Oleje na papírových podložkách cenově nikterak nezaostávají za malbami na plátně a kvaše Františka Kupky či Josefa Lady se standardně prodávají za milionové částky. Stále častěji rekordních cen dosahují i kresby a akvarely.

Nejdražším dílem na papírové podložce byl loni obraz Antonína Procházky Zátiší s petrolejovou lampou z roku 1921. Tento olej a pískové pasty na lepence na říjnové aukci společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery vystoupal z 9,5 milionu na 13 milionů korun. Dosažená cena je druhou nejvyšší za Procházkovo dílo.

Novým autorským rekordem je cena 7,08 milionu korun za dílo Kamila Lhotáka. Za tuto částku se na prosincové aukci Galerie Kodl prodal návrh dětského leporela Šťastně dojeď, dlouhý vláčku z roku 1954, k němuž napsal veršovaný textový doprovod Josef Hiršal. Jedná se o jedenáct kartonů přibližně formátu A5, které jsou adjustovány do podoby panoramatického, téměř tři metry dlouhého obrazu.

Mimořádným úspěchem je také cena 3,75 milionu korun za Kupkův kvaš Tanečnince, který v říjnu dražila společnost Adolf Loos Apartment and Gallery. Jde o jednu z vůbec nejvyšších cen za Kupkovu práci na papíře. Obdobný námět Kupka zpracoval i v oleji (obraz Dvě tanečnice ve sbírce Centre Pompidou), kvašová verze však působí mnohem živěji a moderněji. Za milionové částky bylo loni vydraženo ještě pět dalších Kupkových kreseb a kvašů.

Hned dvěma díly je v první desítce zastoupen Emil Filla. Jeho akvarel Amsterdamské zátiší z roku 1915 na říjnové aukci Galerie Kodl vystoupal z 1,56 milionu na 3,6 milionu korun. O rok starší kresba uhlem Hlava se na květnové aukci téže galerie prodala za 2,4 milionu korun. Jedná se o druhou a čtvrtou nejvyšší cenu za autorovy kresby.

Na téměř trojnásobek vyvolávací ceny se v květnu v Galerii Kodl dostal nevelký Schikanederův olej na lepence Na Karlově mostě. Z 1,2 milionu jeho cena vystoupala až na 3,36 milionu korun. Jen o něco levněji se na březnové aukci společnosti 1. Art Consulting prodala malba kvašem Františka Muziky, scénický návrh pro operu Bohuslava Martinů Julietta

Hned šest milionových prodejů loni zaznamenaly kvaše Josefa Lady. Nejdráže se prodal drobný obraz Štědrý večer, který se na aukci Galerie Kodl prodal bezmála za 2,9 milionu korun. Jedná se o nejvyšší cenu za jednotlivou Ladovu práci, dráže se v roce 2016 prodal jen soubor osmi kreseb Jak se dělají noviny

Historicky druhou nejvyšší autorskou cenou je částka 2,7 milionu korun za olej Ukřižování od Jindřicha Pruchy. Obraz, který je restitucí z Národní galerie a má za sebou řadu výstav, na aukci společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery startoval na necelém 1,5 milionu korun.

S cenou 2,5 milionu korun figuruje na deváté příčce obraz Polní cesta od Antonína Slavíčka. Na březnové aukci 1. Art Consulting se tento olej na lepence z roku 1904 prodal za první podání.

Ke koupi všech deseti představovaných obrazů a kreseb na papíru by případný zájemce potřeboval 44,6 milionu korun. O rok dříve to bylo ještě o 9 milionů korun víc, do top 10 se však předloni dostaly téměř výhradně jen oleje na lepence. Výjimkou na 9. příčce byla uhlová kresba Jana Zrzavého Melancholie II, která se na aukci European Arts prodala za vyvolávací cenu 3,72 milionu korun.

Všechny ceny jsou uvedeny včetně aukční provize a velikosti poměrově odpovídají těm skutečným.

Antonín Procházka: Zátiší s petrolejovou lampou, 1921
1. Antonín Procházka: Zátiší s petrolejovou lampou, 1921,
olej a pískové pasty na lepence, 75 × 50 cm,
cena: 13 007 500 Kč, Adolf Loos Apartment and Gallery 28. 10. 2018

2. Kamil Lhoták: Šťastně dojeď dlouhý vláčku, 1954,
kvaš na kartonu, 18 x 274 cm,
cena: 7 080 000 Kč, Galerie Kodl 2. 12. 2018

František Kupka: Tanečnice, 1905-08
3. František Kupka: Tanečnice, 1905-08,
kvaš na papíru, 42 x 42 cm,
cena: 3 751 000 Kč, Adolf Loos Apartment and Gallery 28. 10. 2018

Emil Filla: Amsterdamské zátiší, 1915
4. Emil Filla: Amsterdamské zátiší, 1915,
kombinovaná technika (tužka a akvarel) na papíře, 47 x 60 cm,
cena: 3 600 000 Kč, Galerie Kodl 2. 12. 2018

Jakub Schikaneder: Na Karlově mostě, 1910–15
5. Jakub Schikaneder: Na Karlově mostě, 1910–15,
olej na lepence, 42 x 53 cm,
cena: 3 360 000 Kč, Galerie Kodl 27. 5. 2018

František Muzika:Julietta (B. Martinů)
6. František Muzika: Julietta (B. Martinů), 1936,
kvaš na kartonu, 55 x 66 cm,
cena: 3 324 000 Kč, 1. Art Consulting 25. 3. 2018

Josef Lada: Štědrý večer, 1944
7. Josef Lada: Štědrý večer, 1944,
kvaš na kartonu, 25 x 39 cm,
cena: 2 880 000 Kč, Galerie Kodl 27. 5. 2018

Jindřich Prucha: Ukřižování, 1912
8. Jindřich Prucha: Ukřižování, 1912,
olej na lepence, 52 x 68,5 cm,
cena: 2 722 500 Kč, Adolf Loos Apartment and Gallery 28. 10. 2018

Antonín Slavíček: Polní cesta, 1904,
9. Antonín Slavíček: Polní cesta, 1904,
olej na lepence, 63 x 72 cm,
cena: 2 498 000 Kč, 1. Art Consulting 25. 3. 2018

Emil Filla: Hlava, 1914
10. Emil Filla: Hlava, 1914,
uhel na papíře, 51 x 37 cm,
cena: 2 400 000 Kč, Galerie Kodl 27. 5. 2018