Poválečná Toyen jde do aukce s rekordní vyvolávací cenou
24. dubna 2024
Text Koucká Tereza | Foto Prague Auctions, Jaroslav Kučera | Datum 18.06.2018
Na nadcházející neděli připravila aukční síň Prague Auctions večerní specializovanou dražbu děl Oty Janečka. V kolekci více než pěti desítek položek jsou umělcovy práce z období od poloviny 40. let až po léta devadesátá. Součet jejich vyvolávacích cen je téměř 8,3 milionu korun včetně aukční přirážky.
Ačkoli je Ota Janeček jedním z nejčastěji dražených umělců na domácím trhu, ucelenější soubory jeho prací se objeví jen velmi zřídka. Prague Auctions nyní nabízejí 53 realizací z průřezu celé umělcovy tvorby. Jejich provenienci dražebník bohužel neuvádí, ke všem z nich je však podle katalogu přiložen certifikát pravosti.
Soubor obsahuje především malby a sochařské práce. Maleb je v souboru nejvíce, celkem 43, a zahrnují celé období od 40. let až po rok 1990. Plastik najdeme v katalogu osm a všechny jsou odlity z bronzu. Většina z nich nese název Tvar a pochází z průběhu 60. let. Zájemci budou moci usilovat i o jednu kombinovanou techniku Ulita nebo autorský tisk Tvary ze 70. let. Umělcovy kresby v nabízené kolekci chybí. Vyvolávací ceny se pohybují od 2500 až po 1,2 milionu korun (bez připočtené aukční přirážky ve výši 25% z ceny).
Položkou s nejvyšším minimálním podáním (a zároveň nejvyšší cenou, která kdy byla za Janečkovo dílo požadována) je rozměrné a koloristicky výrazné plátno New York z cyklu Města, kterému se Janeček věnoval krátce ve druhé polovině 50. let. Není to však jediná práce z rozsáhlejšího cyklu: vždy několika malbami jsou zde zastoupeny například cykly Organismy (Organismy), Tvary (Tvar), Ecce homo (Ecce homo) nebo Člověk-terč (Terč), které vznikaly postupně v průběhu 60. a na počátku 70. let. Nejrozměrnějšími plátny jsou více než dvoumetrová Existence I z poloviny 60. let a Letící pták z roku 1976.
Nejranější malířovu polohu reprezentuje bronzová plastika Žena datovaná rokem 1944, Zátiší se švestkami z roku 1947 a Zátiší s paprikami vzniklé také nejspíše do roku 1950. Ve všech těchto dílech můžeme spatřovat ještě jisté kubizující reminiscence. Naopak nejmladším dílem kolekce je drobný olej na lepence Socha II s datací 1990.
Díla Oty Janečka se na domácím trhu prodávají velmi často a nutno dodat, také velmi dobře. Ačkoli často z aukcí odcházejí s velmi vysokými nárůsty, nepatří Janeček prozatím k autorům, jejichž práce dosahují závratných cen. Milionovou hranici doposud žádná z jeho realizací v aukci nepokořila. Autorské maximum ve výši 900 tisíc korun náleží oleji Tvar, jedné z velkoformátových maleb cyklu Tvary prodané v listopadu loňského roku. Nad 500 tisíc včetně aukční provize byly dále vydraženy pouze tři další malby: Forms, Procházka astronautů a Tvary. Všechna tato díla bez výjimky pocházejí ze 60. let a kromě Procházky astronautů patří ke stejnému cyklu jako výše jmenovaná malba.
Výstavu nabízených Janečkových děl s názvem Intuice je možno zhlédnout v Nové síni v pražské Voršilské ulici až do neděle 24. června.
European Arts 28. 4. 2023, Galerie Kodl 26. 5. 2024
24. dubna 2024Auktionshaus im Kinsky, Vídeň 24. 4. 2024
19. dubna 2024Adolf Loos Apartment and Gallery, 21. 4. 2024
11. dubna 202424. dubna 2024
16. ledna 2017
18. srpna 2016
2. dubna 2016
24. dubna 2024
8. dubna 2024