Nezvěstný Schikaneder u Sothebyʼs

Sothebyʼs 22. 5. 2014, Londýn

Nezvěstné dílo Jakuba Schikanedera objeveno! Dva roky po velké retrospektivě díla Jakuba Schikanedera ve Valdštejnské jízdárně se v aukci evropského malířství 19. století u londýnské Sothebyʼs objevuje dílo Zákoutí Prahy datované do let 1900–1910.

Jakub Schikaneder: Zákoutí Prahy/ 1900 - 1910 / olej na plátně/ 105 x 84 cm/ Sotheby´s London 22. 5. 2014
Jakub Schikaneder:
Zákoutí Prahy / 1900–1910
olej na plátně / 105 x 84 cm
Sothebyʼs London 22. 5. 2014 / odhad: 120-180 000 GBP

Publikace vydaná k Schikanederově retrospektivě v roce 2012 označuje toto dílo jako nezvěstné. V katalogu ho doprovází jen černobílý snímek a údaj, že dílo bylo publikováno ve Zlaté Praze ročníku XLII z let 1924–25 a že od roku 1924 bylo v majetku starosty města Prahy ing. Josefa Rotnágla. Informace v katalogu Sothebyʼs dodávají jen, že dílo pochází ze soukromé německé sbírky a že se do rukou současného majitele, který není jmenován, dostalo přes jeho otce, který ho zakoupil v roce 1950.

Obraz se řadí do kolektivu děl, která odkazují k jednomu ze tří významných témat, která pro sebe Jakub Schikaneder na počátku 20. století objevil a která ho provázela až do konce života. Prvním z nich se, po opuštění sociální tématiky, staly interiéry domů, druhým byla nokturna pražských zákoutí a ulic, kam můžeme zařadit dražený obraz, a třetím tématem byly soumraky a úsvity spojené s cestou k Severnímu moři a na ostrov Helgoland v roce 1922.

Na obraze Zákoutí Prahy Schikaneder zachytil pražské zákoutí s nostalgickým nádechem svých vzpomínek a představ. Právě v té době se stará pražská zástavba, kterou tak důvěrně znal, začala pomalu vytrácet vlivem asanace a různých přestaveb.

Jakub Schikaneder: Kontemplace/ 1893 / olej na plátně/ 115 x 215 cm/ konečná cena: 8 100 000 Kč
Jakub Schikaneder: Kontemplace / 1893
olej na plátně /
115 x 215 cm
cena: 9 720 000 Kč /
Galerie Kodl 28. 11. 2010

Zákoutí Prahy se objevuje poprvé na aukčním trhu a s odhadovanou cenou 120–160 tisíc liber (4–5,3 mil. Kč) se řadí na konec první desítky vydražených Schikanederových děl. Jeho nejdražší dílo Kontemplace z roku 1893 bylo u galerie Kodl vydraženo v roce 2010 za 9,72 milionu korun. Jakub Schikaneder patří k našim vůbec nejlépe prodávaným autorům: z necelých pěti desítek maleb, které se za poslední desetiletí na trhu dražily, skončilo již 12 s cenou vyšší než 5 milionů korun.

K takřka skokovému růstu cen obrazů Jakuba Schikanedera došlo před pěti lety (viz článek v Ročence ART+ za rok 2009) a odstartovala jej dražba jiného malířova pražského nokturna nabízeného v Sothebyʼs v červnu 2009. Obraz Kočár za soumraku, jehož cena byla původně odhadována na 40 až 60 tisíc liber (bez aukční provize), se nakonec prodal za rekordních 205 tisíc liber. V přepočtu tehdy aktuálním kurzem tedy za 6,4 milionu korun (nepočítaje v to DPH z provize).

Pohled do Schikanederovy retrospektivy před dvěma lety s díly draženými na aukčním trhu si připomeňme zde.

Další články autora

Medkův Festival kruhu

Medkův Festival kruhu

3. června 2016

Galerie na nákupech

Galerie na nákupech

4. ledna 2016

Toyen, Jetelová a ti druzí

Toyen, Jetelová a ti druzí

22. listopadu 2015