Numismatika je dobrodružství

Rozhovor s Františkem Křesťanem, Aurea Numismatika

Úspěšný český trh s mincemi, bankovkami a historickými platidly je dnes na svém výsluní. Je předmětem zájmu numismatických nadšenců od nás i ze zahraničí, ale i investiční poptávky. V numismatice zůstalo kousek z klukovských snů: je hledáním neznámého, může přinášet velká dobrodružství, ženy naopak netáhne. V souvislosti s výraznými loňskými úspěchy české numismatiky (zde) jsme o rozhovor požádali Františka Křesťana z aukčního domu Aurea Numismatika. 

Tolar Ferdinanda II. 1630 z pražské mincovny / Aurea Numismatika 7. 12. 2013 cena: 1 170 000 Kč

 

Na vaší poslední aukci se padlo několik numismatických rekordů. Lze z toho usuzovat, že se české numismatice daří?
Numismatice se daří dlouhodobě díky velké stabilní základně sběratelů, která se v posledních letech rozšiřuje, a to nejen v České republice. Rekordy však mohou padnou jen tehdy, pokud se do nabídky dostanou mimořádné exempláře.

Jak jsme na tom ve srovnání se zahraničním? Sledujete tamní trhy?
Numismatický trh je dnes samozřejmě globální. Jezdím na aukce po celém světě a nakupuji pro naše zákazníky. Je potěšující, že po letech komunismu, kdy mince byly z naší země jen vyváženy, dochází nyní výrazně více k jejich dovozu než k vývozu. Národní trhy většinou ovlivňují ceny exemplářů spojených s daným státem nebo lokalitou. Náš trh proto spoluvytváří především ceny mincí českých resp. spojených s naším územím. Některé obory, jako například antická numismatika, jsou však doslova celosvětové. V posledních letech je možné sledovat velký vzestup východních trhů včetně našeho českého.

Čím si dané výsledky vysvětlujete? Šlo především o kvalitní nabídku a její dobré načasování, nebo hráli roli i jiné faktory?
Předpokladem rekordních cen je samozřejmě především kvalitní nabídka. Důležitou roli hraje i garance poskytovaná našim aukčním domem, podpořená tentokráte u nejdražší mince i odborným srovnáním s jediným známým muzejním exemplářem. Je pro naši společnost velkým zadostiučiněním, že ceny dosahované v našich aukcích jsou srovnatelné s výsledky největších aukčních domů ve světě. Do aukčního prodeje proto nyní dostáváme předměty i od zahraničních sběratelů a obchodníků. Mince se prodávají tam, kde prodávající očekávají dosažení nejvyšších cen.

25 Rubl 1875 / Aurea Numismatika 8. 12. 2013 cena: 877 500 Kč

 

Kdo jsou vaši klienti, lze je nějak profilově charakterizovat, sociálně, věkově? Jsou to typičtí numismatičtí nadšenci, sběratelé, nebo jsou dnes mince také předmětem investiční poptávky?
Naši zákazníci jsou především sběratelé a numismatičtí nadšenci. Samozřejmě jsou dnes mince i předmětem investiční poptávky, a tak lze o některých kupcích mluvit jako o investorech. Věkově a sociálně je spektrum velmi pestré pouze s tím, že se jedná zcela dominantně o mužskou záležitost. Žen je mezi námi ještě méně než v politice.

Jsme dnes atraktivní i pro zahraniční kupce? Sledují Vaše aukce?
Naše aukce jsou v zahraničí známé. Lze neskromně říci, že jsou nejsledovanější z aukcí pořádaných v tzv. nových členských zemích EU.

Jak dlouho se numismatice věnujete?
Numismatice se věnuji od dětství, tzn. více jak 30 let.

Jak dlouho budujete svou sbírku a co vše se na numismatickém trhu za tu dobu u nás změnilo?
Sbírku buduji též od dětství. Možnosti, které byly v době komunismu, nelze s dnešní situací srovnávat. Nabídka byla velmi omezená zvláště v oboru antická numismatika, který mě nejvíce zajímá. Aukce pořádané za železnou oponou byly pro nás zcela nedostupné a tak i naše znalosti a zkušenosti byly omezené.

Jaké byly počátky Vašeho aukčního domu?
Aukční dům jsme zakládali s mým společníkem Romanem Veselým v roce 2000. Měli jsme sice dlouholeté sběratelské zkušenosti, ale takových lidí je u nás hodně. Přestože jsme byli ambiciózní, tak jsme si zdaleka nebyli jisti, jestli se nám může podařit v našich podmínkách vybudovat aukční dům evropské úrovně. Určitou nadějí bylo, že v té době žádný takový ve východní Evropě nebyl. První asi tři roky byly poměrně skromné. Později, i díky shodě šťastných okolností jako bylo získání výjimečných sbírek, konjuktura…, se začalo dařit.

Sextus Pompeius, aureus / Aurea Numismatika 7. 12. 2013 / 1 287 000 Kč


Máte nějaký numismatický sen či cíl, o který usilujete?
Řada numismatiků má nějaký vysněný exemplář nebo sní o kompletaci určité kolekce. Můj sběratelský obor, antika, je natolik rozsáhlý, že snaha o kompletaci je zcela zbytečná. Snem ale může být objevení neznámého, dosud nepopsaného typu nebo varianty. Součástí sběratelství bývá často badatelská činnost, která přináší velká dobrodružství.

Představte si, že byste měl oslovit potenciální mladé sběratele mincí, co byste jim vzkázal? V čem je kouzlo numismatiky? Předpokládám nejen v tom, že je numismatická sbírka výrazně skladnější než kolekce výtvarného umění...
Přál bych jim, aby je oslovovala především estetická a historická zajímavost a krása numismatiky. Aby nebyla pro ně nejdůležitější jen investiční atraktivita. Myslím, že kouzlo je i v hledání, shánění a určité obtížné dostupnosti zvláště v dnešní době, kdy se zdá, že vše je možné získat, pokud nato jsou peníze. Výhodu oproti sbírání výtvarného umění bych viděl, více než ve skladnosti, ve větší přehlednosti a transparentnosti cen. Každý obraz je originál a tak má svoji vlastní cenu, zatímco mince jsou zaměnitelné a tak je u nich snazší srovnávání.

 


Související články

Sbírání starých mincí mi pomohlo začít nový život v emigraci

Sbírání starých mincí mi pomohlo začít nový život v emigraci

Rozhovor se sběratelem Václavem Brunou

Dr. Václav Bruna vytvořil unikátní sbírku velmi vzácných, extrémně vzácných a raritních mincí, výhradně české provenience, od starověkých ražeb až po ražby moderní. „Má sbírka je výjimečná v tom, že jsem ji sestavil s edukativním záměrem, protože tam...

3. dubna 2024
V Ovenecké jsme s umělci vytvořili scény pro každodenní život

V Ovenecké jsme s umělci vytvořili scény pro každodenní život

Rozhovor se sběratelkou Terezou Porybnou

Tereza Porybná působila v letech 2013 až 2019 jako ředitelka Českého centra v Londýně a v letech 2014-2016 byla prezidentkou sdružení Evropských kulturních institutů v Londýně (EUNIC London). Spolu se Zuzanou Blochovou a Edith Jeřábkovou stojí za pr...

25. března 2024
Hledám věčné gesto, které najde obdiv i za sto let

Hledám věčné gesto, které najde obdiv i za sto let

Rozhovor se sběratelem Jaroslavem Pulicarem

Jaroslav Pulicar je známým fotografem, který se rovněž rád obklopuje uměním. Od roku 2009 proto provozuje Galerii 34, která se nachází přímo v jeho brněnském bytě. Byt/galerie, kde prezentuje další fotografy, je přístupná během vernisáže a po domluvě...

29. ledna 2024
Zobrazit všechny

Další články

Další články autora

Tizianovi bych už nové interpretace nepřál

Tizianovi bych už nové interpretace nepřál

14. června 2016

Retromuseum je kvalitativní skok

Retromuseum je kvalitativní skok

25. května 2016

Loučení s Prahou i láskami

Loučení s Prahou i láskami

1. května 2016


<