Opatrný optimismus

Na druhé besedě z cyklu „O sběratelství z různých stran“ se sešli galeristé Jiří Švestka a Miroslav Korecký a jednatel aukční síně 1. Art Consulting Jiří Rybář aby shrnuli bilanci trhu s uměním v loňském roce a pokusili se o prognózu pro tento rok.

Prvním tématem byl obrat trhu s uměním v loňském roce, který zaznamenal určitý propad. Rozdíl vůči předloňskému roku činil 50 milionů, ale byl způsoben tím, že nejdražší položky nebyly vydraženy za tak rekordní částky, jak se očekávalo. Objemově nebylo prodaných děl méně než loni.

A co se v současné době nejlépe prodává? Rekordních cen na aukcích dosahují hlavně díla české moderny. Nově mezi sběrateli roste zájem o malbu 19. století, krajinomalby Mařákovy školy a pozdní díla Emila Filly. Podle Jiřího Švestky je české moderní umění přeceněné vůči zahraničí, zahraniční sběratel by si ho za české ceny nekoupil. Proto také české umění od zahraničních vlastníků míří na české trhy.

Švestka rovněž přiznal, že současné umění bylo a je pro jeho galerii ztrátové, že je nepřímo dotuje z obchodu s klasickou modernou či díly světového poválečného umění. Jiří Rybář věří, že zájem o poválečné a současné umění poroste. „Staví se moderní domy s moderními interiéry a designovým nábytkem, a k tomu se hodí současné umění, takže se dá předpokládat, že se začne prodávat lépe,“ řekl Rybář.

Ke konci besedy se řeč stočila k problematice vývozů a dovozů uměleckých děl. Podle besedujících není česká legislativa regulujících pohyb kulturních památek dost jasná co se týče toho, za jakých podmínek a co prohlásit kulturní památkou. To prý vede k tomu, že úředníci z pohodlnosti prohlašují za kulturní památky i díla s nepříliš vysokou uměleckou hodnotou. Zahraniční investoři si pak logicky nákup na českém trhu rozmyslí, aby neriskovali, že si zakoupený artefakt nebudou moci odvézt.

Nikdo z diskutujících nečeká v letošním roce žádné výrazné zlepšení či zhoršení. Trh bude pravděpodobně ještě stagnovat, ale je možné, že už chytá druhý dech.
 


Související články

Důvěra v internetové aukce roste

Důvěra v internetové aukce roste

Online aukce v roce 2023

Dvacetkrát se sběratelé loni dostali přes milion korun na online aukcích, které dlouhodobě sleduje server Artplus. Celkem na nich utratili 157 milionů korun. Nejprodávanějším umělcem se podle obratu stal Václav Radimský. U sběratelů zabodovala i Jitk...

7. března 2024
Investiční fondy loni utratily za umělecká díla desítky milionů

Investiční fondy loni utratily za umělecká díla desítky milionů

Umění jako investiční aktivum

Ceny kvalitního umění pokračovaly i loni v růstu. V posledních deseti letech dokázaly porazit i inflaci. Investiční fondy, které zhodnocují peníze investorů nákupem a prodejem umění, díky loňským prodejům dosáhly u některých děl zhodnocení v desítkác...

29. února 2024
Dvacet let s Kupkou: z 5 až přes 200 milionů

Dvacet let s Kupkou: z 5 až přes 200 milionů

Top 10 Františka Kupky

V loňském roce uplynulo dvacet let od chvíle, kdy byly na českých aukcích poprvé draženy obrazy Františka Kupky. Nebyl to ale tehdy zrovna zářný úspěch. Obraz Ocel pije se s cenou 5,2 milionu korun sice stal nejdražším dílem roku 2003, původní očekáv...

23. ledna 2024
Zobrazit všechny

Další články

Další články autora

Hascoe pohledem expertů

Hascoe pohledem expertů

26. června 2011

Zrod sběratelství

Zrod sběratelství

31. ledna 2011


<