Text Vašátková Vendula | Foto Stockholms Auktionsverk | Datum 16.11.2016
Zájemcům o Kupkovo dílo nemohl uniknout poměrně rozměrný a v médiích frekventovaný olej tohoto autora, který se v úterý večer licitoval ve švédské Stockholms Auktionsverk. Kdo se na tuto dražbu v rámci kolekce manželů Lundbergových vypravil, čekala ho, kromě sněhem pokrytého města, také napínavá podívaná.
František Kupka, L'Envolée (Vzlet/Únik), 1914 - 1919, olej na plátně, 75 x 85 cm. |
Kupkův obraz posledních několik týdnů vězel v hledáčku tuzemských sběratelů a investorů také kvůli výrazně podsazené odhadní ceně (16,5-22 milionů českých korun). Obraz byl součástí konvolutu čítajícího 19 artiklů, jež se podařilo během života nashromáždit švédským manželům Lundbergovým, kteří se zabývali farmakologií a experimentálním výzkumem na poli biotechnologií (více zde).
IngaBritt a Arne Lundbergovi během svých cest po Evropě nakupovali podle svého osobitého vkusu umělecká díla, a to zejména z privátních galerií. O tom, že jejich cit pro vytříbenost se uplatnil i v případě jejich společné záliby, svědčí také uplynulá dražba. Všechny nabízené artefakty našly nové majitele, většina z nich navíc s velkým cenovým nárůstem. Nejdráže se prodal obraz Kreis u. Fleck Vasilije Kandinského z konce dvacátých let s kladívkovou cenou 3,3 milionu eur. Spolu s Kupkou představoval highlight večera a, stejně jako on, míří do Čech.
Sbírka manželů Lundbergových |
Krátce po sedmé hodině večerní začal licitátor Niclas Forsman vyvolávat položku číslo dvě, tedy L'Envolée Františka Kupky z let 1914-19, a to na 4,5 milionech švédských korun. Příhozů se ze začátku zúčastil zájemce na sále a telefonní limit. Po velmi pomalém přebíjení nakonec oba zůstali pod hranicí 16 milionů SEK. Až v tento moment se do aukce zapojili dva noví dražitelé na sále, oba z České republiky, kteří o toto delikátní plátno, jež původně dostala Kupkova nevlastní dcera Georges Matinel-Kupka, zabojovali až do kladívkové ceny 21 milionů švédských korun (2 137 800 eur).
S provizí (téměř 4 000 000 SEK) a s droit de suit (autorským poplatkem, který je v tomto případě 0,25% ze základní částky) jsme se po několika letech dočkali nového aukčního rekordu tohoto autora a také nejvyšší sumy za práci malíře českého původu. Ten při dnešním kurzu činí přibližně 68,7 milionů korun.
Kupkovu skutečně ojedinělou a možná v dohledné době neopakovatelnou sezónu, s příznačnou trajektorií Paříž-New York-Stockholm (více zde a zde), bude poslední listopadovou sobotu ukončovat pražská Adolf Loos Apartment and Gallery dražbou obrazu Série C I. (Protihodnoty) z poloviny 30. let. Startovat se bude na vyvolávací ceně 60 milionů korun, obraz je však atypicky nabízen bez provize a dalších poplatků. Kladívková cena tedy bude i konečnou cenou, kterou kupující zaplatí.
19. dubna 2024150 let od první výstavy impresionistů
15. dubna 2024Christie’s New York 19. 3. 2024
27. března 202419. dubna 2024
26. července 2018
5. července 2018
28. února 2018