June 2018 1125

Především kvalitní nábytek

Nejdražší starožitnosti 1. pololetí

V prodeji starožitností se v uplynulém půlroce žádné převraty neudály, přesto jsou některé dosažené ceny velmi zajímavé. Výjimečný nábytek dlouhodobě patří k artefaktům s nejvyššími cenami v této kategorii, letošnímu pololetnímu top 10 starožitností pak vysloveně dominuje.

Ke koupi deseti nejdražších starožitností letošního prvního pololetí by bylo potřeba něco málo přes 3,5 milionu korun. To je téměř čtvrtinová částka než u výjimečného pololetí roku 2016 (více zde). Ani loňským rekordům starožitností prodaným v aukcích, jejichž součet byl na konci roku o dost nižší než pololetní výsledky roku 2016 (více zde), se prozatím dosavadní prodeje nepřiblížily. Dosažené ceny nejsou vůbec špatné, v nabídce se však letos dosud neobjevila žádná položka s milionovým potencionálem. Nejvyšší letošní cena se prozatím blíží hranici 600 tisíc korun.

Celkem šest z nejdražších starožitností se rekrutovalo z kategorie nábytku (zahrnujeme-li do této skupiny i jeden domácí koberec), z nichž pět bylo solitérních kusů a jednou šlo o soupravu sofa, křesel a židlí. Po dvou kusech pak byly zastoupeny zbraně, jedna položka náležela keramice a jedna hodinám. Více než polovina předmětů se prodala v květnové aukci společnosti Arthouse Hejtmánek, která dlouhodobě v prodeji starožitností na domácím trhu dominuje. Dva předměty vydražilo Dorotheum, po jednom pak Antikvity Praha a brněnský aukční dům Zezula.

Všechny ceny jsou uváděny včetně aukční provize.

Joseph Ulrich Danhauser: dámský stůl, 1830  ořech, dub, 99 x 139 x 61 cm  dosažená cena: 595 200 Kč Arthouse Hejtmánek 31.5.2018

1/ Joseph Ulrich Danhauser: dámský stůl, 1830
ořech, dub, 99 x 139 x 61 cm
dosažená cena: 595 200 Kč
Arthouse Hejtmánek 31. 5. 2018

Tento stolek je teprve pátým předmětem od vyhledávaného rakouského nábytkáře první třetiny 19. století Josepha Ulricha Danhausera (1780 až 1829), který se objevil na domácím trhu. V jeho rozsáhlé dílně poblíž Vídně, kde pracovalo v době největšího rozkvětu více než 100 zaměstnanců, pokračoval po Danhauserově smrti až do roku 1838 jeho syn Josef, malíř a grafik. Dílna měla dokonce pobočky ve Štýrském Hradci a Budapešti.

Biedermaierový nábytek je v této desítce zastoupen hned několikrát, na trhu se ale obecně objevuje poměrně zřídka. Dosažená cena (jakkoli je rovna vyvolávací s připočtenou provizí) je tak jednou z nejvyšších. Nejdražší Danhauserovou realizací na domácím trhu jsou pak párové dekorativní kandelábry z doby kolem roku 1810 s egyptskými motivy typickými pro období empíru.

Adolf Loos: čajový stolek (Elefantenrüssel tisch), po 1900  masivní a dýhovaný, mahagon, mosaz, 66 x 86 cm dosažená cena: 520 800 Kč Arthouse Hejtmánek 31.5.2018

2/ Adolf Loos: čajový stolek (Elefantenrüssel tisch), po 1900
masivní a dýhovaný ořech, mahagon, mosaz, 66 x 86 cm
dosažená cena: 520 800 Kč

Stolek, který navrhl na přelomu 19. a 20. století Adolf Loos a zhotovil Fridrich Otto Schmidt ve Vídni, měl na květnové aukci velký úspěch. Jeho cena vystoupala z minimálního podání 223 tisíc až na bezmála 521 tisíc korun. Stůl stejného typu již aukcí prošel před šesti lety, tenkrát však za méně než třetinovou cenu.

Dámský sekretář, Vídeň, kol. r. 1825 kombinace dřev, bílá mosaz, kost, 167 x 79,5 x 44 cm dosažená cena: 347 200 Kč Arthouse Hejtmánek 31.5.2018

3/ Dámský sekretář, Vídeň, kol. r. 1825
kombinace dřev, bílá mosaz, kost, 167 x 79,5 x 44 cm
dosažená cena: 347 200 Kč

Další biedermaierový kousek z letošních nabídek, intarzovaný dámský sekretář elegantního jednoduchého tvarosloví pocházel také z Vídně. Jeho cenu sběratelé na aukci více než zdvojnásobili.

Johann Adam Kuchenreuter: kulová kozlice s perkusním zámkem, kol. 1850 ořechové dřevo, železo, stříbro, zlato, délka 108 cm dosažená cena: 337 590 Kč Antikvitiy Praha 9. 6. 2018

4/ Johann Adam Kuchenreuter: kulová kozlice s perkusním zámkem (detail), kol. 1850
ořechové dřevo, železo, stříbro, zlato, délka 108 cm
dosažená cena: 337 590 Kč
Antikvitiy Praha 9. 6. 2018

Autorem této bohatě zdobené zbraně byl Johann Andreas Kuchenreuter (1794 až 1869), od roku 1840 puškař bavorského královského dvora, dříve ve službách Thurn-Taxisů. Jde o druhou nejdražší pušku, která kdy prošla domácím trhem. O něco málo ji cenou předčila pouze o 200 let starší intarzovaná těšínka

Pavel Janák: kávový servis s kuličkovými oušky, 1914  kamenina dosažená cena: 336 000 Kč  Dorotheum 26. 5. 2018

5/ Pavel Janák: kávový servis s kuličkovými oušky, 1914
kamenina
dosažená cena: 336 000 Kč
Dorotheum 26. 5. 2018

Keramické a kameninové soubory podle návrhů Pavla Janáka se obecně prodávají velmi dobře. Tento desetidílný bílý kávový servis z roku 1914 vyrobila keramička Graniton. Konečná cena 336 tisíc korun je více než pětinásobkem minimálního podání. Dráže byl prodán před třemi lety u Sýpky pouze Janákův o něco starší kávový servis s červenobílým dekorem.

5/ Pavel Janák: kubistické sofa, 1912 černě mořený dub, původní čalounění, 109 x 192 x 76 cm dosažená cena: 334 800 Kč Arthouse Hejtmánek 31. 5. 2018

6/ Pavel Janák: sofa, 1912
černě mořený dub, původní čalounění, 109 x 192 x 76 cm
dosažená cena: 334 800 Kč

Janákovy nábytkové realizace prošly domácím trhem doposud pouze čtyři. Proto nepřekvapí, že tato kubistická pohovka se zachovalým původním čalouněním, byla vydražena s nárůstem 85 tisíc korun.

Soubor nábytku z období biedermaieru, Praha kol. 1830 ořechové dřevo, nové čalounění dosažená cena: 310 000 Kč Arthouse Hejtmánek 31. 5. 2018

7/ Soubor nábytku z období biedermaieru, Praha kol. 1830
ořechové dřevo, nové čalounění
dosažená cena: 310 000 Kč

Další velmi kvalitní biedermaierový nábytek, tentokrát s pražskou proveniencí, byl soubor sofa, dvou křesel a čtyř židlí. Prodal se s navýšením téměř 40 tisíc za konečných 310 tisíc korun.

Barokní stolní hodiny se zvonkohrou, Londýn, 1. třetina 18. stol. černě mořené dřevo, mosaz, stříbro, gravírování, výška 29 cm  dosažená cena: 264 000 Kč  Dorotheum 26. 5. 2018
8/ Barokní stolní hodiny se zvonkohrou, Londýn, 1. třetina 18. stol.
černě mořené dřevo, mosaz, stříbro, gravírování, výška 29 cm
dosažená cena: 264 000 Kč
Dorotheum 26. 5. 2018

Hodiny, na ciferníku značené jménem výrobce Claudius Du Chesne London Fecit, vystoupaly na aukci Dorothea ze 144 až na 264 tisíc korun. Na našem trhu už se v minulosti výrobky tohoto londýnského hodináře objevily, například větší skříňkové hodiny z doby kolem roku 1700 byly v roce 2004 u stejné aukční síně vydraženy za 384 tisíc korun.

9/ jedenapůlruční meč, 1420-1460 železo, kůže, dřevo, délka 98 cm  dosažená cena: 235 600 Kč Arthouse Hejtmánek 31. 5. 2018

9/ Jedenapůlruční meč, 1420-1460
železo, kůže, dřevo, délka 98 cm
dosažená cena: 235 600 Kč

Tento středověký meč, který z aukce odešel za minimální podání, byl v poslední době několikrát vystavován, například na výstavě věnované Rožmberkům ve Valdštejnské jízdárně nebo v muzeích v Hradci Králové a Kolíně. Patří k nejdražším mečům, které se na našem trhu doposud prodaly.

Koberec typu Heriz, severozápadní Irán, 1. třetina 20. stol.  vlna, 560 x 340 cm dosažená cena: 228 000 Kč  Zezula, 14. 4. 2018

10/ Koberec typu Heriz, severozápadní Irán, 1. třetina 20. stol.
vlna, 560 x 340 cm
dosažená cena: 228 000 Kč
Zezula, 14. 4. 2018

Po vlněných kobercích blízko- a středovýchodní provenience je na domácím trhu velká poptávka. Když se v aukci objeví, skončí většinou s vysokými nárůsty (viz například zde). Vyvolávací cena tohoto koberce typu Heriz byla pouhých 48 tisíc korun, tedy zhruba pětina konečné ceny.