Text Skřivánek Jan | Datum 17.03.2017
Obě největší aukční síně v únoru oznámily své finální výsledky za loňský rok. V součtu vykázaly obrat 10,3 miliardy dolarů, což je o čtvrtinu méně než v roce 2015.
Claude Monet: Meule, 1891, olej na plátně, 72,7 × 92,1 cm,
cena: 81 400 000 USD, Christie’s New York 16. 11. 2016
Společnost Christieʼs, která loni slavila 250. výročí svého založení, vykázala prodeje v celkové hodnotě 5,4 miliardy dolarů. Z hlediska obratu jde o meziroční pokles o 16 procent, dál však rostl význam privátně uzavíraných transakcí a online prodejů, na které dohromady připadá 1 miliarda z celkového výsledku. Prvně jmenovaný segment posílil o 25 procent, druhý dokonce o 109 procent. Pozitivní zprávou je také, že třetina všech kupců byla pro společnost novými zákazníky.
Nejdražším aukčním prodejem Christieʼs byla dražba obrazu Meule (Stoh slámy) od Clauda Moneta. Zářivě barevné plátno z let 1890–91 se na listopadové večerní aukci impresionistů a klasické moderny v New Yorku prodalo za 81,4 milionu dolarů, což je malířův nový aukční rekord. Úspěchem je také cena 58,2 milionu dolarů za raný Rubensův obraz Lot a jeho dcery, který se prodal v červenci v Londýně. Jde o druhou nejvyšší cenu za dílo tohoto autora. Staří mistři se postarali také o nejdražší prodej v segmentů privátních obchodů. Staly se jimi dva Rembrandtovy celofigurové portréty manželů Soolmansových, které za 160 milionů dolarů společně zakoupili Louvre a amsterodamské Rijksmuseum. O této unikátní transakci, kdy se obě muzea budou střídat ve vystavování obrazů, jsme informovali již na konci roku 2015. Nejdražším dílem prodaným v internetové aukci byl obraz Irregular Curves od Sola LeWitta s cenou 269 tisíc dolarů.
Pablo Picasso: Sedící žena, 1909,
olej na plátně, 81 × 65 cm,
cena: 63 600 000 USD,
Sotheby’s Londýn 21. 6. 2016
Prostřednictvím Sothebyʼs byla loni prodána umělecká díla a starožitnosti za 4,9 miliardy dolarů, což je 27 procent méně než o rok dříve. Strukturu svých prodejů na rozdíl od Christieʼs společnost nezveřejnila. Po oznámení loňských výsledků nicméně její akcie posílily o 15 procent a vystoupaly na nejvyšší cenu od února 2014. Nejdražším prodejem pro Sothebyʼs loni bylo Picassovo kubistické plátno Sedící žena, které se v červnu v Londýně prodalo v přepočtu za 63,6 milionu dolarů.
19. dubna 2024150 let od první výstavy impresionistů
15. dubna 2024Christie’s New York 19. 3. 2024
27. března 202419. dubna 2024
5. února 2024
2. ledna 2024