Slon v starožitnostech

Nová americká omezení obchodu se slonovinou

V rámci boje proti pytláctví v Africe Spojené státy oznámily zpřísnění pravidel pro obchod se slonovinou. Dosavadní legislativa se nevztahovala na starožitnosti, nová úprava však zakazuje veškerý komerční import předmětů vyrobených nebo zdobených africkou slonovinou bez ohledu na jejich stáří. Soukromých sběratelů či muzeí by se zákaz neměl dotknout, pro americké starožitníky a obchodníky s uměním však napříště bude ilegální dovážet takovéto předměty.

Zpřísňují se i pravidla pro export. Legálně vyvézt bude nyní možné pouze slonovinové předměty starší sta let. Stejné omezení se bude týkat i prodejů v rámci Spojených států. Prodávat slonovinové předměty z jednoho amerického státu do druhého bude možné pouze s certifikátem, že se jedná o starožitnost. V praxi se tato úprava dotkne zejména obchodu a art decovým nábytkem a starožitnostmi, které jsou mnohdy zdobené slonovinou, nejsou však ještě starší sta let.

slonovina
DO USA NESMÍ...
Slonovinovou figurku Žebráků od drážďanského pozdně barokního sochaře Johanna Christopha Ludwiga Lückeho bude na veletrhu TEFAF nabízet newyorská galerie Blumka.
I když se neprodá, na území Spojených států se už vrátit nemůže.

 

Důkazní břemeno se současně přesouvá na sběratele a obchodníky. Zatímco dosud mohlo dojít ke konfiskaci slonovinových předmětu jen pokud se příslušným úřadům podařilo prokázat, že nejde o starožitnost, nyní bude muset sám majitel či prodejce dokládat, že se o starožitnost skutečně jedná. Časopis Forbes varuje, že drobnější předměty ze slonoviny se tak stanou prakticky neprodejnými, neboť získání potřebných potvrzení bude stát víc, než je jejich tržní cena.

Starožitníci nová pravidla kritizují, proti nim však stojí silné lobby volající po všeobecném zákazu obchodu se slonovinou. Britský následník trůnu princ William se dokonce měl nechat slyšet, že by si přál, aby Buckinghamský palác nechal zničit veškeré předměty ze slonoviny v královských sbírkách. Obrat ilegálního obchodu se slonovinou se odhaduje na 12 miliard dolarů ročně a pytlákům padne za oběť každý roku 25 tisíc slonů. Loni úřady po celém světě zabavily přes 41 tun slonoviny.

 


Související články

Znovuobjevený Klimt za desítky milionů eur

Znovuobjevený Klimt za desítky milionů eur

Auktionshaus im Kinsky, Vídeň 24. 4. 2024

Obrazy rakouského modernisty hýbou světovým trhem téměř dvě dekády. Klimtománie vrcholila v předloňské a loňské sezóně, kdy padaly částky ve vyšších desítkám milionů dolarů a žebříček autorových nejdražších děl se přepisoval hned několikrát. V nastav...

19. dubna 2024
Impresionismus: Od nezájmu a pohrdání k nejdražším obrazům světa

Impresionismus: Od nezájmu a pohrdání k nejdražším obrazům světa

150 let od první výstavy impresionistů

Na den přesně před sto padesáti lety se v Paříži otevřela první výstava impresionistů. Trvala měsíc, skončila komerčním i reputačním nezdarem a pořádající Spolek se ještě týž rok rozpadl. Publiku trvalo dalších deset dvacet let, než se naučilo rozezn...

15. dubna 2024
Ojedinělé album stanovilo nový rekord pro Hokusaie

Ojedinělé album stanovilo nový rekord pro Hokusaie

Christie’s New York 19. 3. 2024

Jedna z celosvětově nejznámějších výtvarných scenérií vůbec, Velká vlna od japonského mistra Hokusaie, bývá v nabídce aukčních síní relativně často. Loňský prodej barevného dřevořezu z let 1830-34 ohromil částkou téměř 2,8 milionu dolarů, minulý týde...

27. března 2024
Zobrazit všechny

Další články


<