Surrealismus, Modigliani a Kandinský

Večerní únorové aukce Christie`s a Sotheby`s v Londýně

První letošní večerní aukce proběhnou letos už na počátku února v Londýně. Christie´s tentokrát oddělili nabídku surrealismu a pořádají samostatnou aukci, kde slibují Miróa, Delvauxe nebo Magritta. V klasické večerní aukci bude například Modiglianiho portrét Jeanne Hébuterne nebo výjimečná krajina Vasilije Kandinského. Sotheby´s nabízí položky z významné sbírky Miriam a Ira D. Wallachových nebo Schieleho práce na papíře ze sbírek Vídeňského Leopold Museum.

Joan Miro

Joan Miró: L'échelle de l'évasion / 1939 / olej na pytlovině / 73,5 x 54,3 cm

odhad: 5 - 8 mil. liber

Christie´s

První zásadní večerní aukce roku 2013 je naplánována na 6. února, kdy v Londýně svoji nabídku představí aukční dům Christie´s. Pro tento večer je připravena samostatná aukce surrealistického umění „The Art of Surreal“ a večerní aukce impresionismu a klasické moderny. Za zmínku stojí, že první specializovaná aukce surrealismu se v Christie´s konala v roce 1989. V roce 2001 pak došlo k trvalému vyčlenění surrealistického umění do samostatné aukce. Letos se tedy jedná již o třináctý „surrealistický aukční večer“. Zájem sílí rok od roku. Stěžejním dílem této nabídky je olej na pytlovině L’Echelle de l’évasion (Žebřík útěku) Joana Miróa. Na trh se dostává po šedesáti letech a bude nabízen s předaukčním odhadem 5-8 milionů liber. V nabídce je také jeho monumentální bronzová plastika Femme (Femme debout). Dílo vzniklé roku 1969 je nabízeno s odhadem 3-5 mil. liber.

René Magritte: Le plagiat (Plagiát) / 1940 / olej na plátně / 54 x 65 cm odhad: 2 – 3 mil. liber

René Magritte: Le plagiat (Plagiát) / 1940 / olej na plátně / 54 x 65 cm
odhad: 2 – 3 mil. liber

Dále v aukčním katalogu nalezneme například Les Nymphes des eaux (Vodní Nymfy) Paula Delvauxe. Plátno autor namaloval roku 1938 a patří k těm nejsilnějším, jaká během své kariéry vytvořil. Na aukčním trhu je toto plátno nabízeno vůbec poprvé, čemuž odpovídá i vysoký předaukční odhad 3-5 mil. liber. Značnou pozornost jistě přitáhne i skupina devíti děl Renè Magritta, mezi nimiž vyniká Le plagiat (Plagiát) z roku 1940. Ten se totiž na aukčním trhu objevuje rovněž poprvé. Od roku 1940, kdy byl namalován, se nacházel v soukromé belgické sbírce. Plagiát je v Magrittově tvorbě výjimečný i v tom, že existuje jen jeden další Magrittův obraz s názvem Le plagiat, který vznikl o dva roky později, zatímco jiné Magrittovy motivy se opakují daleko častěji. Odhad činí 2-3 mil. liber. Sběratelé se dále mohou těšit na díla Maxe Ernsta, Óscara Domíngueze, Yvese Tanguye, Salvadora Dalího či Francise Picabiy.

Paul Delvaux: Les Nymphes des eaux (Vodní Nymfy) / 1938 / olej na plátně / 129,8 x 149,5 cm / odhad: 3 – 5 mil. liber

Paul Delvaux: Les Nymphes des eaux (Vodní Nymfy) / 1938 / olej na plátně / 129,8 x 149,5 cm

odhad: 3 – 5 mil. liber

Následná aukce impresionismu a klasické moderny nabídne 37 položek. Mezi nimi najdeme díla Renoira, Modiglianiho, Picassa, Kandinského nebo Matisse. Součet předaukčních odhadů se pohybuje mezi 65,5 a 99,7 miliony liber. Stěžejní položkou je Modiglianiho portrét Jeanne Hébuterne (Au chapeau), zobrazující malířovu múzu a milenku. Olej byl namalován roku 1919, tedy jen rok před jejich smrtí. Tři roky po vzniku oleje byl začleněn do malé posmrtné retrospektivy, jež byla uspořádána jako součást benátského Bienále. Portrét má bohatou výstavní historii a je detailně zpracován v literatuře. Od nového majitele se očekává nabídka mezi 16 – 21 miliony liber. Mnohem nižší odhad (5-7 mil. liber) má v katalogu uvedena krajina Vasilije Kandinského Murnau – Ansicht mit Burg, Kirche und Eisenbahn, namalovaná v letech 1908 – 1909. Olej z počátku Kandiského abstraktního období vyobrazuje panoramatický pohled na bavorské město Murnau.

Amedeo Modigliani: Jeanne Hébuterne (Au chapeau) / 1919 olej na plátně / 92 x 54 cm / odhad: 16 – 22 mil. liber

Amedeo Modigliani: Jeanne Hébuterne (Au chapeau) / 1919
olej na plátně / 92 x 54 cm / odhad: 16 – 22 mil. liber

Sotheby´s

Druhý den se v aukčním domě Sotheby´s bude odehrávat pod stejnou dramaturgií. Nejprve proběhne aukce surrealistického umění, následovaná večerní aukcí impresionismu a klasické moderny. V první aukci pozornost poutají převážně portréty Salvatora Dalího. Portrét Paní Harrison Williams byl odkoupen již v roce vzniku (1943) přímo od autora (předaukční odhad 1,5 – 2 miliony liber). Obraz je v nabídce jako součást většího celku, který bude dražen za účelem získání prostředků pro The Mona Bismarck American Center for Art and Culture v Paříži. Toto stěžejní dílo zobrazuje samotnou hraběnku Bismarckovou. V době vzniku portrétu byla hraběnka manželkou Herrison Williamse, ve své době jednoho z nejbohatších mužů Ameriky, a současně byla považována za jednu z nejkrásnějších žen světa.
Následná aukce Impresionismu a klasické moderny představí 40 položek. Mezi ty nejsledovanější nepochybně patří monumentální Picassův portrét jeho milenky Marie-Thérèse Walter Femme assise près d’une fenêtre z roku 1932 (odhad 25-35 mil. liber). Následují lekníny Claude Moneta Nymphéas avec reflets de Hautes Herbes namalované v letech 1914-1917 (odhad 12-18 mil. liber). Výjimečnou nabídkou je i Miróova poválečná práce Femme revant de l’evasion (8-12 mil. liber), která se objevuje na trhu po padesáti letech. Celá léta byl tento olej součástí soukromé sbírky Miriam a Ira D. Wallachových, kteří ze své sbírky pro tuto aukci uvolnili rovněž díla autorů Paula Klee a Vasilije Kandinského. Sběratelé budou moci soupeřit i o půvabnou zimní krajinu Claude Moneta Le Givre à Giverny (4-6 mil. liber).

Wassily Kandinsky: Murnau – Ansicht mit Burg, Kirche und Eisenbahn / 1909 / olej na lepence, adjustováno na desce / 48 x 69 cm / odhad: 5 – 7 mil. liber

Wassily Kandinsky: Murnau – Ansicht mit Burg, Kirche und Eisenbahn / 1909 / olej na lepence,
adjustováno na desce / 48 x 69 cm / odhad: 5 – 7 mil. liber

Sotheby´s nabízí i další díla se zajímavou proveniencí, a to z Leopold Museum ve Vídni, odkud pochází trojice zásadních prací na papíře Egona Schieleho. Dohromady tato tři díla nesou předaukční odhad 9-12 mil. liber. Další dvě práce na papíře, konkrétně pastely, pocházejí od Edgara Degase. Aukční nabídku obohatí í dílo německého expresionisty Maxe Beckmanna s názvem Vor dem Ball (Zwei Frauen mit Katze) s odhadem 5-8 mil. liber. Beckmann toto plátno namaloval v roce 1949 během prvního roku svého newyorského pobytu. Dalším německým expresionistou v aukci je Alexej Jawlensky s obrazem Oberstdorf (Gebirge) a odhadem 800 tisíc-1,2 mil. liber.
Zájemci o sochařská díla mohou svůj zájem směřovat například k bronzům Henryho Moorea. V katalogu nalezneme například model Reclining Woman: Elbow k monumentální práci z roku 1981, kterých Moore udělal celkem deset (1,2 – 1,8 mil. liber).

Pablo Picasso: Femme assise près d’une fenêtre / 1932 / olej na plátně / 146 x 114 cm / odhad: 25 – 35 mil. liber

Pablo Picasso: Femme assise près d’une fenêtre / 1932

olej na plátně / 146 x 114 cm / odhad: 25 – 35 mil. liber

Další články autora

Basquiat a Cy Twombly

Basquiat a Cy Twombly

26. května 2016

Střízlivá večerní moderna

Střízlivá večerní moderna

19. května 2016

Zpráva TEFAF o trhu s uměním 2015

20. března 2016