Top 10 pololetí 2013

Rekordní výsledky prvního pololetí 2013

Sběratelé a investoři na českých aukcích od začátku roku utratili přes 550 milionů korun, což je historicky nejlepší výsledek za jedno pololetí. Za více než milion korun se prodalo rekordních 89 obrazů, hranici sta tisíc korun překonalo dalších 504 obrazů, soch a starožitností.

Rekord loňského prvního pololetí letošní celkový obrat překonal o 10 procent. Dosažený výsledek je o to zajímavější, že na loňském úspěchu se výrazně podílel cenový rekord Kupkova obrazu Tvar modré, který byl loni v dubnu vydražen za 57,4 milionu korun (zde). Nejdražší letos dražený obraz – zátiší od Bohumila Kubišty – stál 18,5 milionu korun. Za více než deset milionů korun se, stejně jako loni, zatím prodalo 7 děl.

Ke koupi deseti nejdražších děl by případný zájemce letos potřeboval 115 milionů korun. Loni to zejména díky zmiňovanému Kupkovu rekordu bylo ještě o 67 milionů víc. Počet milionových a statisícových položek oproti loňsku výrazně vzrostl – v obou kategoriích se jich prodalo přibližně o 40 procent víc. Růst trhu je tak tažen zejména prodeji ve vyšších cenových segmentech, což je pokračováním trendu z minulého roku.

Aukční provize se u vydražených děl pohybuje v rozpětí 4 až 24% a v uvedených částkách je již obsažena.

1 / Bohumil Kubišta: Zátiší / 1909
olej na plátně / 66 x 82,5 cm
cena: 18 490 000 Kč / 1. Art Consulting 12. 5. 2013

Nejdražším dílem prvního pololetí letošního roku je toto zátiší Bohumila Kubišty, které se na náš trh vrátilo po dlouhých třinácti letech. Obraz se dražil v lednu 2000 a prodal se už tehdy za rekordních 5,15 milionu korun. Dostal se do americké sbírky Hascoe a následně do její dražby v červnu 2011 v Londýně, odkud jej koupil pražský starožitník. Rekordní Kubištovo Zátiší patří k pětici autorových olejů, které se zatím na našich aukcích objevily a je z nich zdaleka nejreprezentativnější (zde).

2/ Emil Filla: Malíř / 1920-21
olej a písek na plátně / 98 x 90 cm
cena: 18 375 000 Kč / Adolf Loos Apartment and Gallery 23. 1. 2013

Obraz Malíř je jedním z přelomových raných pláten Emila Filly. Pochází z kolekce Vincence Kramáře, klíčového sběratele českého kubismu. Kramář si byl vědom významu tohoto obrazu a koupil jej v lednu 1921 přímo v ateliéru autora za 1500 Kč. Filla se tímto plátnem, po období první světové války prožitém v Holandsku a náročných letech strávených činností v protirakouském odboji, symbolicky přihlásil zpět k malířství. Na lednové aukci oproti očekávání teno obraz nakonec hranici 20 milion nepokořil. Prodal se s nárůstem o 1,6 milionu korun za konečných 18,375 milionu (zde a zde).

3-4 / Jindřich Štyrský: Kořeny / 1934
olej na plátně / 63 x 57 cm
cena 10 800 000 Kč / Galerie Kodl 19. 5. 2013

Plátno Jindřicha Štyrského Kořeny je ukázkou jeho vrcholnéh surrealistického malířova období poloviny 30. let. O nákup díla svého času soupeřil Vítězslav Nezval s Vincy Schwarzem, kulturně a společensky angažovaným intelektuálem, který nakonec zvítězil a z jehož sbírky plátno původně pochází. Sám Štyrský obrazu přikládal značný význam. Na květnové aukci Galerie Kodl začínal dražbu na necelých 7 milionech, dostal se s nárůstem na 10,8 milionu korun. S touto cenou jde o pátý Štyrského nejdražší obraz prodaný v aukci (zde).

3-4 / František Kupka: Antropoides / 1902
kvaš na lepence / 59,5 x 62 cm
Cena: 10 800 000 Kč / European Arts Investments 29. 5. 2013

Rozměrný raný kvaš Františka Kupky Antropoides z roku 1902 zobrazuje boj dvou hominidů o samici. Setkává se v něm řada klíčových motivů Kupkovy tvorby počátku století. Obraz pochází ze sbírky Jindřicha Waldese, který jej dostal v září 1921 od Kupky darem. Malíř dílo svému klíčovému sběrateli a mecenáši svěřil s tímto přípisem: „Milý a vážený příteli, přiložený gouache Antropoides je pro Vás, a to jako upomínka na naše rozhovory o dobách, kdy ještě ten pravý antopos – homo sapiens - "neokrašloval" zemskou kůru“. Na květnové aukci začínal svou dražbu na částce 9 milionů korun (zde).

5 / Čchi Paj-š': Vadnoucí lotosy a vážka
tuš a barvy na papíře / 137 × 34 cm
cena: 10 788 000 Kč / Galerie Arcimboldo 21. 5. 2013

Dílo nejvýznamnějšího moderního čínského malíře se na květnové aukci Galerie Arcimboldo prodal za 10,8 milionu korun a překonal tam dosavadní tuzemský autorův rekord, který byl o 1,5 milionu nižší. Jde dosud o nejrozměrnější a nejkvalitnější autorovu malbu, která se na české aukci objevila.  Práce Vadnoucí lotosy a vážka začínala na částce necelých 3,6 milionu, jeden z dražitelů však hned přihodil rovnou na 5 milionů korun. Závěrečný souboj se odehrával mezi anglicky hovořícím zájemcem na telefonu a čínským dražitelem v sále. Finální příklep byl nakonec ve prospěch dražitele v sále (zde a zde).

6 / Konstantin Makovskij: Zrození Afrodity
olej na plátně / 112 x 50 cm
cena: 10 200 000 Kč / Dorotheum 9. 3. 2013

Salónní akt bohyně vystupující z mořské pěny Konstantina Makovského, jednoho z výrazných představitelů ruského malířství 19. století, se dle očekávání vyšplhal v březnové aukci Dorothea z 1,44 na 10,2 milionu korun. S touto částkou se tak stal druhým nejdražším dílem ruského umění prodaným na tuzemské aukci. „Jde o dílo ruského autora, který u nás není tak známý, nicméně pro jeho krajany představuje obraz opravdový skvost. Dražilo celkem třináct zahraničních zájemců a jeden z nich se stal po napínavém boji novým majitelem,“ okomentovala dosažený výsledek ředitelka síně Mária Gálová (zdezde).

7 / Jan Zrzavý: Benátky I / 1928
olej na plátně / 48,5 x 63,5 cm
cena 10 050 000 Kč / 1. Art Consulting 10. 2. 2013

Nejdražší obraz únorové aukce 1. Art Consulting byl mnohokrát vystavován a reprodukován, v roce 1930 se objevil mimo jiné na benátském bienále. Dražba díla začínala na částce o necelých 600 tisíc korun nižší než je dosažená cena. Dráže už se na českých aukcích prodal pouze Zrzavého obraz Hornatá krajina, datovaný do roku 1912, který v listopadu 2009 dosáhl u stejné síně částky 12,39 milionu korun (zdezde).

8 / Antonín Procházka: Mužská hlava / 1916
olej na lepence / 38,8 x 32,3 cm
cena: 9 460 000 Kč / 1. Art Consulting 10. 2. 2013

Na stejné aukci jako Zrzavého Benátky se bojovalo i o velmi cennou ukázku orfismu Antonína Procházky. Jeho portrét Mužská hlava z roku 1916 se z vyvolávací ceny 4,15 milionu dostal až na částku 9,46 milionu korun. Významný obraz z počátku první světové války, původem ze sbírky brněnského předválečného sběratele Karla Ditricha, nebyl v Čechách k vidění více než půl století (zde a zde).

9 / Oskar Kokoschka: Akt dívky v krajině před Avignonem / 1925
olej na plátně / 38 x 45 cm
cena: 9 072 000 Kč / Adolf Loos Apartment and Gallery 24. 4. 2013

Plátno Oskara Kokoschky z poloviny 20. let, kdy malíř cestoval po jižní Francii, bylo středem pozornosti dubnové aukce Adolf Loos Apartment and Gallery. Akt dívky v krajině před Avignonem našel kupce nakonec jeden příhoz nad vyvolávací cenu, za částku 9,072 milionu korun. Jde teprve o druhé malířské dílo tohoto významného evropského expresionisty nabízené v české aukci. Před pěti lety se zde dražil rozměrnější Pohled na Londýn z roku 1957 (zde a zde).

10 / Čchi Paj-š': Svlačce
tuš a barvy na papíře / 60,5 × 39,5 cm
cena: 7 192 000 Kč / Galerie Arcimboldo 21. 5. 2013

Na květnové aukci Galerie Arcimboldo se bojovalo i o další Čchi Paj-šovo dílo, Svlačce. S výrazným nárůstem z částky 1,73 milionu na konečných 7,2 milionu se nakonec i tento svitek umístil v první desítce nejdražších děl uplynulého pololetí. Nejpopulárnější moderní čínský malíř Čchi Paj-š (1864 - 1957) je tak jediným autorem zastoupeným v tomto žebříčku dvěma díly (zde).

Artslimit 24. 3. 2024

Další články autora

Tizianovi bych už nové interpretace nepřál

14. června 2016

Retromuseum je kvalitativní skok

25. května 2016

Loučení s Prahou i láskami

Loučení s Prahou i láskami

1. května 2016