December 2017 1306

Toyen, Šíma a drahý Zoubek i John

Adolf Loos Apartment and Gallery 4. 2. 2018

Dnešní aukce ALAG v Mánesu dosáhla vysoké prodejní úspěšnosti. Vydraženo bylo 113 ze 135 děl, nepočítáme-li dobročinnou dražbu na začátku aukce samotné, kde bylo prodáno dalších 13 prací především současných umělců. Nad hranici milionu korun vystoupalo celkem deset děl. Velká část položek odešla s výraznými nárůsty.

Toyen: Lavandiéres de nuit (Les Lavandiéres), 1953, olej na plátně, lepeno na dřevo, průměr 40 cm, rozměry dubové desky: 63 x 62 cm, cena: 5 445 000 Kč , Adolf Loos Apartment and Gallery 4. 2. 2018

Toyen: Lavandiéres de nuit (Les Lavandiéres), 1953,
olej na plátně, lepeno na dřevo, průměr 40 cm, rozměry dubové desky: 63 x 62 cm,

cena: 5 445 000 Kč , Adolf Loos Apartment and Gallery 4. 2. 2018

Na nejvyšší cenu dosáhl olej Lavandiéres de nuit od Toyen adjustovaný na dřevěné desce. Dílo z roku 1953 (více o něm zde) s proveniencí z francouzské soukromé sbírky, mělo vyvolávací cenu 4,78 milionu. Nový majitel pak za něj zaplatil téměř 5,45 milionu korun.

Podle očekávání uspěl i poválečný obraz Bouře ve Fécamp Josefa Šímy, který přímo od malíře zakoupila sběratelka Marie Čakrtová a byl do této doby součástí její ženevské sbírky (více o díle zde) Vystoupal z minimálního podání 3,57 na 3,87 milionu korun.

Olbram Zoubek: Múza, 1977  bronz, výška 182 cm cent: 2 480 500 Kč, Adolf Loos Apartment and Gallery 4. 2. 2018

Olbram Zoubek: Múza, 1977
bronz, výška 182 cm
cent: 2 480 500 Kč, Adolf Loos Apartment and Gallery 4. 2. 2018

Jako třetí nejdražší položka a s jedním z nejvyšších nárůstů z aukce odešla Zoubkova Múza ze druhé poloviny 70. let. O jediný odlitek této bronzové sochy v životní velikosti byl obrovský zájem a její cenu sběratelé vyhnali ze 714 tisíc až na 2,48 milionu korun. Autorské maximum sochy Ifigenie z dubna minulého roku tak bylo překonáno o více než 1,82 milionu korun. S velmi vysokým nárůstem byla dražena i ikonická plastika Otakara Švece Sluneční paprsek nebo Motocyklista, která vystoupala z 24 až na 340 tisíc korun.

Autorský rekord si přepsal výrazně i Jiří John, když za jeho Oblázek z roku 1970 nabídl jeden ze sběratelů 1,87 milionu korun. Umělcovo původní aukční maximum z roku 2009 bylo o 440 tisíc korun nižší.

Jiří John: Oblázek, 1970 olej na plátně, 100 x 81 cm cena: 1 875 500 Kč, Adolf Loos Apartment and Gallery 4. 2. 2018

Jiří John: Oblázek, 1970
olej na plátně, 100 x 81 cm
cena: 1 875 500 Kč, Adolf Loos Apartment and Gallery 4. 2. 2018

Z děl starého umění se prodal s vysokým nárůstem reliéf s výjevem umučení sv. Tomáše z dílny Ferdinanda Maxmiliána Brokoffa. Vznikl podle Rubensova obrazu z hlavního oltáře kostela svatého Tomáše na Malé Straně (resp. novější grafiky, která ho zobrazovala). Provenience z prestižní sbírky Eduarda Šafaříka zřejmě přispěla k jeho vysoké konečné ceně, 508 tisíc korun.

Aukce dále nabídla zajímavé práce Františka Kupky (Hudba, 2 miliony korun), Jindřicha Pruchy (Zimní krajina, 1,05 milionu korun) nebo Jana Preislera (Alegorie, 1,51 milionu korun). Nad milionovou hranici vystoupaly ještě obrazy Václava Radimského, Františka Muziky a Joži Uprky.