Třikrát Alén Diviš

Dorotheum 11. 3. 2017

Hned tři díla Aléna Diviše nabídne v sobotu na své aukci Dorotheum. Kromě jednoho oleje z konce třicátých let budou mít sběratelé možnost bojovat i o dvě rozměrnější práce na papíře. 

Alén Diviš: Sedící černoška / 1938 olej na plátně, 72 x 53,5 cm odhadní cena: 180 000 Kč
Alén Diviš: Sedící černoška / 1938 olej na plátně, 72 x 53,5 cm odhadní cena: 180 000 Kč Dorotheum 11. 3. 2017

 

Olej Sedící černoška (Sedící žena) je na rubové straně opatřen přípisem a datací autora „rue de Vanves 1938“. Obrazy s postavami Afričanů se v Divišově díle objevují od jeho předválečné cesty do severní Afriky v roce 1932. V průběhu 30. let tyto náměty nejrůznějším způsobem varioval. Divišův život je ale s africkým kontinentem spojen osudověji. V době druhé světové války se do Afriky vrátil (tentokrát nedobrovolně) a prošel zde několika koncentračními tábory a věznicemi. Právě zde mají původ jeho temné vize. V roce 1941 se mu přes Martinik podařilo dostat do New Yorku. Odtud se vrací do vlasti až v roce 1947.

U dalších dvou nabízených prací na papíře vročení chybí. Biblickými náměty se Diviš zabýval zejména v pozdním období, kdy už jen kreslil. Vícekrát ztvárňoval přímo motiv Desatera. Variantu tohoto námětu v kombinované technice přináší aktuálně Dorotheum s vyvolávací cenou 60 tisíc korun (bez provize).

Nejrozměrnějším ze všech dražených děl je pastel Kytice s vyvolávací cenou 40 tisíc korun (bez provize). Dva Divišovy shodné náměty již trhem prošly. V jednom případě šlo o uhlovou kresbu prodanou za 114 tisíc korun, druhý olej byl vydražen na stejné aukci Adolf Loos Apartment and Gallery na počátku minulého roku za 744 tisíc korun (třetí nejvyšší cena za autorovo dílo). Obě časově spadaly do doby kolem roku 1945.

Alén Diviš: Desatero komb. technika na papíře, 65,5 x 51,5 cm odhadní cena: 90 000 Kč Dorotheum 11. 3. 2017
Alén Diviš: Desatero komb. technika na papíře, 65,5 x 51,5 cm odhadní cena: 90 000 Kč

Dorotheum 11. 3. 2017

 

Díla Aléna Diviše se na trhu začala častěji objevovat teprve nedávno (doposud jsou jich pouze necelé čtyři desítky). Větší množství jich prošlo trhem na podzim minulého roku, nejdráže se prodala ilustrace umrlčí komory k Erbenově Svatební košili (840 tisíc korun). Že je o Divišova díla zájem dosvědčuje dosavadní aukční rekord oleje Samota z roku 2015. Tato newyorská, zřejmě ranější varianta obrazu z poděbradského Polabského muzea, se na veřejnosti objevila po dlouhých desítkách let a vystoupala z minimálního podání 434 tisíc korun až na 2,73 milionu (více zde). Vzhledem k úspěšnosti Divišových pracích v minulých dvou letech je tedy pravděpodobné, že nabídka jeho děl letos vzroste. 

Alén Diviš: Kytice,  pastel na papíře, 82 x 89 cm odhadní cena: 60 000 Kč Dorotheum 11. 3. 2017
Alén Diviš: Kytice, pastel na papíře, 82 x 89 cm odhadní cena: 60 000 Kč

Dorotheum 11. 3. 2017

 

 

 


Související články

Galerijní Eva Kmentová online

Galerijní Eva Kmentová online

Artslimit 24. 3. 2024

Monumentálnější plastiky Evy Kmentové se na trhu téměř nevyskytují. Nyní jde do aukce doposud největší autorčina realizace, práce na zakázku státního podniku z roku 1968.

21. března 2024
Trojúhelníky a sopky Viktora Pivovarova

Trojúhelníky a sopky Viktora Pivovarova

Aukční dům Sýpka 17. 3. 2024

Teprve třetí malbu domácího aukčního trhu vytvořenou moskevským rodákem Viktorem Pivovarovem, který již více než 40 let žije a tvoří v Praze, nabídne ve své nedělní sálové aukci společnost Sýpka. Realizaci z 90. let minulého století začne dražit na č...

15. března 2024
Surrealistické výročí zahajuje René Magritte

Surrealistické výročí zahajuje René Magritte

Sotheby’s Londýn 6. 3. 2024, Christie’s Londýn 7. 3. 2024

Pro obdivovatele belgického malíře Reného Magritta je téměř každý rok důvodem k radosti, neboť již několik sezón se tento ikonický surrealista počítá mezi prodejně nejúspěšnější moderní umělce na trhu. Také proto si jej světové aukční domy vybraly na...

5. března 2024
Zobrazit všechny

Další články


<