Text Skřivánek Jan | Foto Christie's | Datum 23.03.2009
Třídenní aukce společnosti Christie’s, na které byla koncem února dražena sbírka Yvese Saint Laurenta a jeho dlouholetého partnera Pierra Bergé, byla mimořádnou událostí, kterou letos těžko co překoná.
Celkový výnos 374 milionu eur představuje historicky nejlepší výsledek, jakého kdy dosáhla privátní sbírka, a jde též o nový evropský cenový rekord. Třídenní předaukční výstavu si přišlo prohlédnout 30 tisíc návštěvníků a každé z aukcí, které se konaly netypicky přímo v pařížském Grand Palais, se zúčastnilo na 1500 lidí.
První večer byla dražena díla impresionistů a klasické moderny. V následujících dnech se pokračovalo starým uměním, historickým stříbrem, designem a starožitnostmi. Rekordy padaly ve všech těchto kategoriích. Nejdražší nabízené dílo, Picassovo kubistické zátiší z roku 1914, jehož cena byla odhadována na 25 až 30 milionů eur, sice zůstalo bez kupce, řada dalších položek naopak očekávané částky vysoko překonala. Nového majitele našlo přes 95 procent z 688 nabízených děl.
Nejdražším kusem se stalo květinové zátiší od Henriho Matisse, jehož cena se vyšplhala na 35,9 milionu eur, téměř dvojnásobek nejvyššího předaukčního odhadu. Dosažená cena je novým autorovým cenovým rekordem. To stejné platí pro díla Constantina Brancusiho (29 milionů eur), Pieta Mondriana (21,6 milionů eur), Giorgia de Chirica (11 milionů eur – kupcem obrazu bylo Centre Pompidou), Théodora Géricaulta (9 milionů eur), Marcela Duchampa (8,9 milionů eur) a Jamese Ensora (4,9 milionů eur).
Největším překvapením se nicméně stala držba tzv. dračího křesla od designérky Eileen Grayové z let 1917 až 1919. Předaukční odhad počítal s částkou kolem 3 milionů eur, konečná cena však vylétla až na 21,9 milionů eur. Jde o nejvyšší cenu zaplacenou za moderní design. Vysokých cen dosáhla i další díla pařížského užitého umění 20. a 30. let, práce Jeana Dunanda či Gustava Miklose. Yves Saint Laurent a Pierre Bergé byli jedněmi z prvních, kdo art decový design začali v 70. letech sbírat, a nynější rekordní ceny pouze potvrdily jejich výjimečný vkus.
Velkou kontroverzi vyvolala dražba dvojice bronzových zvířecích hlav z poloviny 18. století, které kdysi zdobily fontánu v císařském paláci v Pekingu. Čína prohlásila, že sochy byly ze země vyvezeny ilegálně, a nárokovala si jejich navrácení. Pierre Bergé se nechal slyšet, že je rád Číně věnuje, pokud Peking začne dodržovat lidská prává, poskytne nezávislost Tibetu a přijme Dalajlamu. Obě sochy byly vydraženy za 15,8 milionu eur každá, čínský byznysmen, který tuto cenu nabídl, však nakonec odmítl zaplatit. Záměrně se prý snažil aukci zmařit, aby vyjádřil podporu stanovisku čínské vlády.
Pierre Bergé i zástupci Christie’s byli každopádně s průběhem aukce nanejvýš spokojeni. „Výsledky překonaly naše nejsmělejší očekávání a potvrzují, že pařížský trh je vhodným místem pro podobné prodeje. Ukazují též, že i v obtížném ekonomickém klimatu si umělecká díla vysoké kvality uchovávají svou sílu a hodnotu,“ řekl po aukci Bergé. „Výsledky nade vší pochybnost dokazují, že na trhu s uměním existuje skutečná likvidita a že unikátní a výjimečná díla s bezvadnou proveniencí se nadále setkávají s velkým zájmem sběratelů z celého světa,“ doplnil šéf Christie’s Ed Dolman.
Yves Saint Laurent a Pierre Bergé společně sbírali umění a starožitnosti padesát let (Yves Saint Laurent nicméně sám o sobě říkal, že není sběratelem, ale shromažďovatelem). Neomezovali se na určité období, ale sbírali díla, která je oslovila, napříč epochami, styly i žánry. Yves Saint Laurent zemřel loni v červnu ve věku 71 let. „V ten den, kdy zemřel, jsem se rozhodl, že sbírka dospěla do svého konce. Bylo to něco, co jsme vytvářeli společně,“ vysvětlil Pierre Bergé rozhodnutí sbírku prodat. Výnos aukce půjde ve prospěch nadace financující boj proti AIDS.
27. března 2024Sotheby’s Londýn 6. a 7. 3. 2024, Christie’s Londýn 7. 3. 2024
18. března 2024Fotografie českých umělců v londýnských galeriích
12. března 202427. března 2024
5. února 2024
2. ledna 2024