Úspěchy Špály, Krále i Šímy

Aukční maximum pro Věru Jičínskou

Aukce 1. Art Consulting v neděli 20. 3. představila 170 uměleckých děl, především maleb. Úspěch měl nejen obraz Václava Špály Z Korčuly, který se dostal nad hranici dvou milionů korun, ale i díla Jaroslava Krále, Josefa Šímy či Věry Jičínské, jejichž díla se prodala s výraznými cenovými nárůsty.

Václav Špála: Z Korčuly / 1923 olej na lepence / 50 x 65 cena: 2 240 000 Kč
Václav Špála: Z Korčuly / 1923
olej na lepence / 50 x 65
cena: 2 240 000 Kč

Nejdráže prodaným obrazem se stal koloristicky mistrný olej Z Korčuly Václava Špály. Po delší licitaci získal tento obraz z roku 1923 nového majitele ze sálu za 2,24 milionu korun (vyvolávací cena 1,68 milionu). Druhou nejvyšší cenu aukce zaznamenal obraz Jaroslava Krále Návrat z práce (Do práce) z roku 1926 pocházející z pozůstalosti rodiny Jakuba Demla, který s připočtenou provizí zdolal také těsně milionovou hranici (1,02 milionu korun).

Třemi obrazy byl v aukci zastoupen Josef Šíma. Dlouhá licitace se strhla především o oba drobné oleje z 50. let. Domy v krajině II byly vydraženy zájemcem na telefonu za 720 tisíc (vyvolávací cena 228 tisíc), obraz Domy pak putoval k novému majiteli za 504 tisíc korun (vyvolávací cena 144 tisíce). Akvarel Krajina se prodal za 120 tisíc korun.

Věra Jičínská: Chodec (Les ombres: Un marcheur)  olej na plátně / 81 x 54 cm cena: 204 000 Kč
Věra Jičínská: Chodec
(Les ombres: Un marcheur)
olej na plátně / 81 x 54 cm
cena: 204 000 Kč

Velkou pozornost dražitelů v sále si získaly obrazy Věry Jičínské. Její portrét Dívka (baletka Lidija Wisjaková) vystoupal z 36 tisíc na 120 tisíc, obraz Chodec (Les ombres: Un marcheur) ze stejné vyvolávací ceny na 204 tisíc korun a zajistil tak této výrazné malířce nové autorské maximum. S výraznými cenovými nárůsty byl prodán i raný obraz Pravoslava Kotíka Večeře 1918 (Večer s dítětem) za konečných 372 tisíc (vyvolávací cena 120 tisíc), Vesnický kostel Martina Benky (za 216 z vyvolávaných 36 tisíc) či starší dílo Prodavačka zeleniny při světle svíčky Petruse van Schendela, které po dlouhém souboji dražitelů získalo nového majitele ze sálu za 300 tisíc korun (vyvolávací cena 45 600).

Zajímavý abstrahující olej Otakara Nejedlého Slunce v lese byl vydražen za 564 tisíc korun, nepříliš vysoko nad vyvolávací cenou. Velké překvapení nepřichystal ani kvaš Josefa Lady Dvorní bál v Čakovicích (360 tisíc korun) či Mladočov Václava Boštíka (504 tisíc korun).

Bez kupců bohužel zůstaly obrazy Jakuba Schikanedera Hráči karet (více zde), Hlava Jana Zrzavého, Bílá noc Adrieny Šimotové (více zde) i několik drobnějších prací Františka Kupky.

Artslimit 24. 3. 2024