Poválečná Toyen jde do aukce s rekordní vyvolávací cenou
24. dubna 2024
Text Jiráková Marie | Foto Dorotheum | Datum 03.03.2015
Aukční dům Dorotheum otevře 7. března brány Prague Marriot Hotelu a představí koupěchtivým zájemcům a sběratelům 270 uměleckých děl, mezi nimiž se nachází například Špálovy Pivoňky růžové a bílé nebo Setkání u studny od Jaroslava Věšína.
Katalog nabízených děl je velmi různorodý. Od malířů spadajících do 18. století až po práce z 90. let 20. století. Jedna z nejstarších prací, která se na aukci objeví je obraz připisovaný českému malíři Janu Antonínu Gareisemu st. s názvem Starý elegán. Obraz není ani signován, ani datován. Vyvolávací cena 24 tisíc korun odpovídá průměrným cenám, které jsou za obrazy tohoto autora nabízeny.
Zajímavým dílem je olej s názvem Alpská krajina od Edwarda Harrisona Comptona. Tento malíř, který se narodil v německém Feldafingu do rodiny krajináře Edwarda Theodora Comptona, u něhož prodělal i první malířská školení, později odjel studovat do Londýna, kde poté také i několikrát vystavoval. Proslavil se zvláště jako malíř Alp. U nabízeného obrazu překvapí zvláště vyvolávací cena. Odpovídá sotva polovině částky, za níž byl vyvoláván podobný obraz s totožným názvem, který byl vydražen v téže síni v roce 2001 za 289 tisíc korun.
S druhou nejvyšší vyvolávací cenou bude v aukci nabídnut obraz Jaroslava Věšína Setkání u studny z roku 1885. Jaroslav Věšín byl český malíř, který studoval jak na Akademii v Praze, tak později v Mnichově, kde studia i dokončil. Poté odjel na Slovensko, kde maloval žánrové scény ze života venkovského lidu. Toto oblíbené téma neopustil ani po příchodu do Bulharska, kde se stal profesorem na malířské škole v Sofii a dvorním malířem Ferdinanda I. Obraz Setkání u studny je tak typickým žánrovým výjevem, který zobrazuje oblíbený motiv scény z venkovského života, vyvoláván je za 500 tisíc korun. Nejdražší prodané dílo Jaroslava Věšína Na lovu bylo roku 2009 vydraženo za 1,6 milionu korun.
Upozornit lze i na soubor fotografií Miroslava Tichého, v uplynulých letech hojně a úspěšně trhem nabízeného. Tento umělec, který studoval na Akademii výtvarných umění, avšak školu nedokončil, se nejprve věnoval malbě, kterou ale v 70. letech 20. století nadobro opustil a zaměřil se pouze na fotografii. Veškeré fotoaparáty i příslušenství k nim si vyráběl sám z různých materiálů, ať už se jednalo o plexisklové čočky, či různé držáky z trubek. Na aukci je zastoupen svými čtrnácti typickými fotografiemi, převážně voyérskými snímky žen. Vyvolávací cena se pohybuje od 5 do 14 tisíc korun.
Z dalších autorů je zastoupen i slovenský modernista Július Jakoby. Dražit se bude i série prací Jana Zrzavého. Z mladších děl lze předpokládat sběratelský boj o zdařilý olej na plátně Bedřicha Dlouhého z roku 1958 s vyvolávací cenou 120 tisíc korun. Nabízena je i koláž Jiřího Koláře s názvem Pocta Ot. Guttfreundovi z roku 1991, nebo bezejmenná grafika Ladislava Čepeláka z roku 1992.
European Arts 28. 4. 2023, Galerie Kodl 26. 5. 2024
24. dubna 2024Auktionshaus im Kinsky, Vídeň 24. 4. 2024
19. dubna 2024Adolf Loos Apartment and Gallery, 21. 4. 2024
11. dubna 202424. dubna 2024
24. ledna 2019
27. července 2015
16. dubna 2014
3. listopadu 2019
12. června 2011
4. května 2011