Text Koucká Tereza | Foto Arthouse Hejtmánek | Datum 28.11.2016
Na své večerní aukci v první prosincový den bude aukční síň Arthouse Hejtmánek mimo jiné vyvolávat námětově výjimečné dílo Václava Brožíka. Minimální podání jeho Zátiší s ovocem a konvicí, provedeného s precizností starých holandských mistrů, je stanoveno na 800 tisíc korun (bez provize 24%).
Václav Brožík: Zátiší s ovocem a konvicí, 1896
olej na plátně, 61 x 81,5 cm
Arthouse Hejtmánek, 1.12.2016
vyvolávací cena: 800 000 Kč (bez provize 24%)
Olej na plátně reprezentativního formátu Zátiší s ovocem a konvicí Brožík namaloval v roce 1896 a je ojedinělý především tím, že se v něm malíř soustředí na tento žánr jako na hlavní předmět svého zájmu. Jemu podobný obraz v kontextu autorovy tvorby neznáme, pouze drobnější samostatná zátiší s květinami, například Macešky nebo Květinové zátiší (obě z 90. let), ty ale mají spíše povahu studijních maleb.
Zátiší Brožík zasazoval především do širšího kontextu a můžeme je nalézt jako součást maleb větších formátů. Dvě velmi obdobná tomu nabízenému spatříme v drobném provedení na dvou obrazech ze stejné doby, tedy ze 2. poloviny 90. let: na stole v centrální pozici výjevu oleje Na návštěvě (soukromá sbírka) a v pravé části obrazu Ludvík XIII. u kardinála Richelieu (Národní galerie v Praze) na stolku po kardinálově levici.
Brožík zcela určitě zátiší studoval v rámci své studijní cesty do Holandska v roce 1879 těsně před svojí svatbou s Hermínou Sedelmeyerovou, dcerou v Paříži usazeného obchodníka s uměním Charlese Sedelmayera. Vliv holandské drobnopisné malby je zcela zjevný nejen v nabízeném zátiší, ale i v Brožíkově zálibě ve virtuózním zachycování nejrůznějších materiálů, zejména oděvů a dalších textilií. Často můžeme na jeho malbách různých námětů a žánrů též pozorovat detailně zpracované květiny.
Nabízený olej na plátně pochází ze sbírky Eduarda Šafaříka, později byl v soukromé vídeňské sbírce. Signován je v pravém dolní rohu „V. Brožík, Paris“. Publikován byl v souborném autorově katalogu (č. 266), který sestavila Národní galerie v roce 2003 ku příležitosti autorovy výstavy ve Valdštejnské jízdárně a redigovala ho Naděžda Blažíčková-Horová. Ten čítá přes 400 (především) maleb, není však jistě katalogem zcela kompletním, další část Brožíkových děl je roztroušena po celém světě a je prakticky neznámá.
Jelikož jde v rámci známých Brožíkových děl o námětově výjimečnou a zároveň velmi kvalitní malbu, lze očekávat, že o její získání bude mezi sběrateli velký zájem a může dosáhnout na zajímavý výsledek. Dodejme, že Brožíkovo aukční maximum má hodnotu 3,96 milionu korun, pochází z května minulého roku a patří obrazu s venkovským výjevem U studně. V aukcích bývají pravidelně nabízeny autorovy sugestivní portréty, aktuálně například Bretaňka či Podobizna dcery Olgy, nejdražší z nich, nadživotní a vysoce reprezentativní Podobizna hraběnky Marie Antonie Sylva-Taroucca, byl v minulém roce prodán za 2,2 milionu korun.
19. dubna 2024Adolf Loos Apartment and Gallery, 21. 4. 2024
21. března 202419. dubna 2024
10. prosince 2018
2. června 2016
7. prosince 2022
11. června 2022
17. prosince 2021