Vyšla Ročenka ART+ za rok 2013

Nejvýznamnější události na domácím i světovém trhu s uměním

Loňský rok byl na českém trhu s uměním rekordní. Sběratelé a investoři podle statistik ART+ loni na českých aukcích utratili 946 milionů korun a za více než milion korun bylo vydraženo 157 děl. Ke koupi deseti nejdražších obrazů loňského roku by případný zájemce potřeboval 123 milionů korun. Českému umění se dařilo i na aukcích v zahraničí. Obraz Studie na červeném pozadí od Františka Kupky se s cenou více než 60 milionů korun stal nejdražším dílem českého umění prodaným kdy v aukci.

Ročenka ART+ / trh s uměním v roce 2013

Uvedené statistiky a řadu dalších informací o českém i zahraničním trhu s uměním přináší Ročenka ART+, která shrnuje dění na trhu s uměním v uplynulém roce a která vychází již popáté. Vedle dílčích studií o jednotlivých segmentech trhu a o vybraných autorech je její součástí také podrobný materiál o situaci v oblasti obchodu se starožitnostmi. Novinkou letošní ročenky je index současného umění, který ART+ připravil ve spolupráci J&T Bankou. Index přináší zprávu o nejzajímavějších současných českých umělcích narozených po roce 1950.

Rekordní rok

Obrat ve výči 946 milionů korun představuje v meziročním srovnání nárůst o 7 procent. Oproti předchozí sezóně, kdy celkový obrat z roku na rok vzrostl o víc jak třetinu, to ale signalizuje jisté zpomalení. „Nejpozitivnější zprávou loňského roku není tudíž výše obratu, ale vzrůstající kultivovanost zdejšího aukčního prostředí,“ píše v úvodním shrnutí šéfredaktor časopisu Art+Antiques Jan Skřivánek. Na aukcích bylo dohromady vydraženo necelých 10 tisíc uměleckých děl a starožitností. Položky dražené za více než milion korun představují pouhých 1,6 procenta z celkového počtu vydražených děl, připadá na ně 58 procent celkového obratu. Průměrná cena děl prodaných na českých aukcích, bez milionových položek, vychází na 43 tisíc korun.

Ročenka ART+ / trh s uměním v roce 2013

České umění v zahraničí

Díla Alfonse Muchy či Toyen se na zahraničních aukcích objevují celkem pravidelně. V loňském roce však trhem prošly i obrazy Václava Brožíka, Josefa Čapka, Jana Zrzavého, Emila Filly, Jiřího Koláře či Zdeňka Sýkory. „Nabídka českého umění na zahraničních aukcích byla loni opravdu mimořádná a Kupkův obraz Studie na červeném pozadí se s cenou přes 60 milionů korun postaral o nový cenový rekord za dílo českého umění,“ zdůrazňuje šéfredaktorka ART+ Marcela Chmelařová. Řada z děl dražených ve světě se následně vrací do České republiky. Na nedělní aukci společnosti 1. Art Consulting se například za 8,4 milionu korun prodal obraz Emila Filly, který byl loni v červnu vydražen v Londýně. Výjimečnou událostí byla také aukce českého biedermeierového skla, kterou v prosinci uspořádala společnost Bonhams v Londýně. Z 58 nabízených položek se jich prodalo 52, dohromady za více než 15 milionů korun. „Klientela byla mezinárodní, aukčního souboje se účastnili Američané, Němci, Rusové, Britové, někteří zájemci pocházeli z Blízkého východu. Několik položek vydražilo i Muzeum skla v Pasově,“ cituje Ročenka ART+ významného britského odborníka na historické sklo Johna Sandona.

Ročenka ART+ / trh s uměním v roce 2013

 

J&T Banka Art Index

Nový index současného umění má začínajícím sběratelům pomoci v orientaci na výtvarné scéně. Vychází z předpokladu, že vlastní hodnotu umění nelze objektivně změřit, že však lze posuzovat úspěšnost umělecké kariéry. Nejvíce bodů získal Jiří Kovanda, kteří patří k mezinárodně nejúspěšnějším českým umělcům. Na dalších příčkách se umístily Kateřina Šedá a Eva Koťátková. Jiří Kovanda, který loni oslavil šedesáté narozeniny, je jedním z nejstarších autorů v první stovce. Téměř dvě třetiny zastoupených autorů se narodily po roce 1970 a pěti nejmladším ještě ani nebylo třicet let. Zajímavou zprávou je rovněž vysoká úspěšnost laureátů a finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého. V první desítce se umístilo hned šest vítězů ceny a tři finalisté. V první stovce pak najdeme 48 umělců, kteří cenu získali nebo byli mezi jejími finalisty.

Ročenka ART+ / trh s uměním v roce 2013

Nejvýraznější prodeje

Mezi nejvýraznější události loňského roku podle autorů Ročenky ART+ patřily aukce kolekce obrazů Františka Muziky, které se do České republiky vrátily z Německa po více než čtyřiceti letech, dražba nově objeveného obrazu Hanse von Aachen, který kdysi patřil do sbírky Rudolfa II., nebo autorské cenové rekordy za díla Mikuláše Medka a Theodora Pištěka představující současně rekordy v kategoriích poválečného a současného umění. Za rekordní ceny byla dále dražena díla Václava Brožíka, Alfonse Muchy, Václava Radimského, Bohumila Kubišty, Jana Zrzavého, Karla Černého, Františka Janouška, Bohumíra Matala, Václava Tikala, Radoslava Kratiny či Jiřího Načeradského.

Milionové položky 2009–2013

Za posledních pět let se na českých aukcích podle výsledkových listin aukčních síní prodalo 636 uměleckých děl za více než milion korun. Nejvíce obrazy je zastoupen Václav Špála, jehož jméno v seznamu figuruje 59krát. Těsně za ním se objevuje Emil Filla s 57 obrazy. Třetí příčku s odstupem obsadil klasik moderního čínského umění Čchi Paj-š’ s 36 tušovými malbami prodanými za více než milion korun. Ze stovky nejdražších obrazů a soch historicky vydražených na českých aukcích jich hned sedmdesát bylo prodáno v posledních pěti letech. Na koupi všech sto nejdražších děl by případný zájemce potřeboval 1,14 miliardy korun. Jen pro srovnání – socha Balloon Dog od Jeffa Koonse, nejdražší dílo žijícího umělce prodané v aukci, byla v listopadu v New Yorku vydražena za 1,17 miliardy korun.

Ročenka ART+ / trh s uměním v roce 2013

Starožitnosti

V obchodu se starožitnostmi platí stejně jako na trhu s obrazy, že kupci vyhledávají především kvalitu. Špičková díla se bez problémů prodávají za rekordní ceny, zájem o průměrné kusy naopak stagnuje. Problematická je zejména situace v oblasti nábytku, který prodražuje případné restaurování. Na aukcích je možné pozorovat, že se prodává hlavně funkcionalistický nábytek, který se hodí do moderních interiérů. Zajímavostí je, že jedno trubkové křeslo od Karla Orta koupilo v aukci mnichovské muzeum designu a architektury Die Neu Sammlung. „Německý design máme zmapovaný kompletně, ale když se na českém trhu vyskytne nějaký výjimečný kus československé provenience, neváhám a koupím ho,“ cituje Ročenka ART+ ředitel této instituce, profesora Floriana Hufnagla.

Ročenka ART+ / trh s uměním v roce 2013

Světový trh

Dohromady sběratelé a investoři na aukcích Christie’s a Sotheby’s utratili 11 miliard dolarů. Privátně obě aukční síně prodala umělecká díla za dalších více než 2,2 miliardy dolarů. Triptych od Francise Bacona z roku 1969 byl v listopadu v Christie’s vydražen za rekordních 142,4 milionu dolarů. Kupcem, jak s odvoláním na americký tisk uvádí Ročenka ART+, byla americká sběratelka Elaine Wynnová. Baconův triptych se stal nominálně nejdráže prodaným obrazem v aukci. Pokud však zohledníme inflaci, patří titul nejdražšího díla dál van Goghovu Portrétu Dr. Gacheta vydraženému v květnu 1990 za 82,5 milionu dolarů. To v dnešních cenách odpovídá částce 149,5 milionu dolarů. V nových autorských rekordech byla dražena díla Andyho Warhola, Jacksona Pollocka, Roye Lichtensteina, Jeana-Michela Basquiata či Gerharda Richterara. Osmapadesátiletý Jeff Koons se stal nejdražším žijícím umělcem, když se jeho víc než tři metry vysoká socha Baloon Dog v listopadu prodala za 58,4 milionu dolarů.

Ročenka ART+ / trh s uměním v roce 2013

 

objednat ročenku


Související články

Důvěra v internetové aukce roste

Důvěra v internetové aukce roste

Online aukce v roce 2023

Dvacetkrát se sběratelé loni dostali přes milion korun na online aukcích, které dlouhodobě sleduje server Artplus. Celkem na nich utratili 157 milionů korun. Nejprodávanějším umělcem se podle obratu stal Václav Radimský. U sběratelů zabodovala i Jitk...

7. března 2024
Investiční fondy loni utratily za umělecká díla desítky milionů

Investiční fondy loni utratily za umělecká díla desítky milionů

Umění jako investiční aktivum

Ceny kvalitního umění pokračovaly i loni v růstu. V posledních deseti letech dokázaly porazit i inflaci. Investiční fondy, které zhodnocují peníze investorů nákupem a prodejem umění, díky loňským prodejům dosáhly u některých děl zhodnocení v desítkác...

29. února 2024
Dvacet let s Kupkou: z 5 až přes 200 milionů

Dvacet let s Kupkou: z 5 až přes 200 milionů

Top 10 Františka Kupky

V loňském roce uplynulo dvacet let od chvíle, kdy byly na českých aukcích poprvé draženy obrazy Františka Kupky. Nebyl to ale tehdy zrovna zářný úspěch. Obraz Ocel pije se s cenou 5,2 milionu korun sice stal nejdražším dílem roku 2003, původní očekáv...

23. ledna 2024
Zobrazit všechny

Další články

Bacon Francis

Francis Bacon online

Francis Bacon online

20. července 2020

Sto a víc: Kam se zařadí Leonardo?

Sto a víc: Kam se zařadí Leonardo?

14. listopadu 2017

Zapomeňte na Picassa

Zapomeňte na Picassa

5. ledna 2014


<