Vzhůru do podzimní sezony

Tipy pro podzimní sezonu, ohlédnutí za jarní

Nadcházející aukční sezona se rychle blíží a tak nastal čas nejen pro podzimní aukční tipy, ale i pro ohlédnutí za jarní sezonou, co zajímavého přinesla a jaké trendy nastolila.

František Drtikol: Akt / 20. léta 20.st. / bromostříbrná fotografie, původní autorská zvětšenina / 278 x 214 mm / Zezula 10. října 2015 / vyv. cena 195 000 Kč

Na tuzemském trhu dlouhodobě spíše opomíjené kategorie jako fotografie či současné umění se v posledních měsících konečně začaly těšit narůstajícímu zájmu ze strany kupců i aukčních domů. Dokladem toho jsou nejen výsledky položek současného umění, ale i třeba dubnový rekordní prodej fotografie Františka Drtikola The Bow, který na aukci společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery získal nový majitel za 2,2 milionu korun (zde a zde). „Je to skvělé znamení, že se v Česku začínají objevovat ty nejlepší kusy tuzemských fotografů, které se až doposud na trhu vyskytovaly v podstatě výhradně na západě a nejčastěji v zámoří,“ hodnotí výsledek kolegy Antonín Zezula z brněnské aukční síně Zezula. Trend zvyšující se obliby potvrzuje i statistika trhu, na kterém se za poslední dva roky objevilo řádově desetkrát větší množství fotografií.

Jednotlivé aukční síně si pochvalují i své individuální úspěchy z uplynulé sezóny. Galerie Kodl na květnové aukci nasadila hned třináct nových autorských rekordů a podruhé překonala rekord celkového obratu 100 milionů korun (zde a zde). V květnu se dařilo i aukčnímu domu European Arts, jehož dražba skončila pěti milionovými položkami. Mezi ně se zařadil i olej na plátně Jindřicha Štyrského z roku 1927 Bez názvu, který byl při autorově posmrtné výstavě v Mánesu pojmenován Déšť. Nového majitele našel za 9,4 milionu korun. V Dorotheu bylo vydraženo květinové zátiší Franze Xavera Pettera za 1,44 milionu korun (zde) nebo Alegorie pomíjivosti barokního malíře Philippa Sauerlanda, která se na březnové aukci dostala z vyvolávací ceny 216 tisíc až na konečných 960 tisíc korun, za které ji zakoupilo Muzeum Narodowe v malířově rodném Gdaňsku (zde).

Emil Filla: Pařížské zátiší / olej na lepence / 1914 / 41 x 33 cm / Galerie Kodl 29. listopadu 2015 / vyv. cena 7 000 000 Kč

Vladimír Lekeš z aukční síně Adolf Loos Apartment and Gallery si pochvaluje jak zmíněné dosažené autorské rekordy, tak i statistickou úspěšnost a průměrnou dosaženou cenu prodané aukční položky. Aukční dům 1. Art Consulting si cení spíše svých výstavních úspěchů: „po náhlém úmrtí našeho skvělého spolupracovníka pana Pavla Vašíčka, se nám podařilo udržet vysokou úroveň výstavní činnosti Topičova salonu, včetně spolupráce na organizaci nejvýznamnější kulturní události v ČR – Pražského Quadriennale.“ míní Jiří Rybář.

Filla, Špála, Hynais, Kupecký, fotografie, sklo a význačné sbírky

I na podzim se ale bude na co těšit a podle nabídky aukčních domů se zdá, že si na své přijde skutečně každý. Galerie Pictura podzim zahájí výstavou a aukcí z pozůstalosti malíře Karla Holana (více zde). Na úspěšnou prodejnost současného umění a fotografie se pokusí navázat Aukční dům Zezula, který 10. října ve specializované aukci nabídne mimo jiné snímky Františka Drtikola, Jaroslava Rösslera, Václava Zykmunda, Miloše Korečka, Karla Hájka či Ady Nováka, z umění po roce 1968 potom například Jaroslava Rónu, Petra Nikla, Petra Kvíčalu či brněnského street artistu TIMA. Ze slovenských autorů budou v aukci zastoupeny práce od Adama Szentpéteryho, Ivana Csudaie či Jozefa Jankoviče.

Galerie Kodl se i nadále bude držet svého obvyklého sortimentu druhé poloviny 19. a první poloviny 20. století a na listopadovou aukci láká na Pařížské zátiší Emila Filly s vyvolávací cenou 7 milionů, olejomalbu Ze Supetaru Václava Špály, která se začne dražit na 1,3 milionu korun nebo Jaro v Giverny Václava Radimského. Prvních deset položek se 29. listopadu bude opět dražit charitativně pro Centrum Paraple.

Karel Holan: Portrét slečny X / pol. 20. let 20. st. / olej na plátně / 50,5 x 38,5 cm / Pictura 7. října 2015 / vyv. cena 40 000 Kč

Společnost 1. Art Consulting plánuje v druhém pololetí dvě dražby. Ta první se koná 11. října a nabídne význačná díla jak klasické malby, klasické moderny, tak avantgardy druhé poloviny 20. století, včetně dvou významných sbírek – ostravského majitele hutí a dolů ing. Ranocha a italského sběratele a galeristy Artura Umberta Samuela Schwarze z Milána. Lednová aukce se potom zaměří na poválečné a současné umění.

Na konci ledna chystá aukci i Adolf Loos Apartment and Gallery, do které je vedle vrcholného oleje Vojtěcha Hynaise Venuše s amoretty zařazena také proslulá kolekce emeritního ředitele papežských sbírek Galerie Doria Pamphilj a Galerie Colonna Eduarda Šafaříka s pěti slavnými oleji Jana Kupeckého. Nebude mezi nimi chybět ikonický Autoportét, Alegorie sluchu nebo Salvador Mundi.

Na netradiční událost zve Dorotheum ve spolupráci se sklářskými firmami Moser a Lasvit a J&T Bankou. Výstava Křehká síla skla se uskuteční ve dnech 1. – 15. října v ZIBA Muzeu moderního skla a představí vrcholná díla českého sklářského umění. Výstava vyvrcholí 15. října večerní aukcí vystavených děl. Nebudou mezi nimi chybět ta od Maxima Velčovského, Evy Eisler, Miluše Roubíčkové, Františka Víznera nebo Jiřího Harcuby.

Vojtěch Erdélyi: Krajina s řekou / olej na plátně / 84 x 98 cm / Dorotheum 19. září 2015 / vyv. cena 200 000 Kč

Nezbývá než počkat, jak nabitá podzimní a zimní sezóna dopadne.

Artslimit 24. 3. 2024

Další články autora

Trh s NFT zažil prudký pád

Trh s NFT zažil prudký pád

4. dubna 2023

Znovu Kubišta na Žofíně

Znovu Kubišta na Žofíně

18. listopadu 2015

Surrealistický Medek

Surrealistický Medek

14. listopadu 2015