Text Juříková Magdalena | Foto Galerie Kodl / Vltavín | Datum 27.11.2013
Na výběr a cenný komentář k prosincové společné aukci galerií Kodl a Vltavín si pro nás udělala čas ředitelka Galerie hlavního města Prahy, Magdalena Juříková.
Prosincový aukční den Galerie Kodl a Vltavínu má bohaté „menu“. Z hlediska významu je vrcholnou sběratelskou příležitostí dílo Jindřicha Štyrského Akvárium, které se objevilo nečekaně z „útrob“ dosud neznámé soukromé sbírky a představuje obdivuhodný soubor experimentálních postupů, které charakterizují Štýrského artificiální éru. Vytříbená technika - a na rozdíl od jiných děl té doby - také neobyčejná prostorová hloubka kompozice, prosvětlená pastelová barevnost plátna, bohatý rejstřík tvarů a desénů, to vše je tu předvedeno v dokonalé syntéze a harmonii.
Z děl meziválečné avantgardy rozhodně zaujme drobný, ale vycizelovaný olej na dřevě Zátiší s kartou a dýmkou Emila Filly. Jednotlivé prostorové plány kubistické kompozice jsou jasně a přehledně formulovány, čisté linie a tlumená barevnost, jednoduché šrafované stínování, akcent světlomodré plochy, to vše činí z tohoto díla výsostnou a ryzí ukázku analytické fáze kubismu a zaujme zejména rafinovanou prostotou výtvarných prostředků, které jsou vtipně zarámovány do iluzivního zdobného rámu.
Další drobným skvostem je Kremličkova Toaleta, opět formátem nevelké, leč vitálně a s koloristickou vášní koncipované dílo, další vynikající článek do řady jeho typických toalet s neodolatelnou atmosférou bezprostřednosti. Volně a s důrazem modelované tělesné objemy na pozadí intenzivních a kontrastních barevných hmot působí navzdory značné míře expresivity poeticky a intimně.
Symbolistní plátno Antonína Hudečka Sběračka klásků zachycuje podvečerní krajinu po žních. Je mistrovským ztvárněním atmosférických a světelných jevů provázejících západ slunce na vrcholu léta. Pozornost věnovaná celkovému rámci scény a široký, až monumentální záběr jednotlivých prostorových plánů krajiny předznamenávají malířovo další směřování, které se utvrdilo za jeho pobytů na Okoři, kdy se začal zabývat výhradně krajinou a jejím výrazovým potenciálem.
Vynikající dílem je na aukci zastoupen také Ota Bubeníček. Obraz Na louce u řeky je přímočarým a prostým zpodobením všech senzuálních hodnot volné přírody. Jeho jednoznačnost zasáhne každého, kdo nepohrdne přirozenou a nestylizovanou krásou krajiny. Kosárkova Horská krajina s vodopádem představuje další z mimořádných vrcholů této aukce. Dílo, které s typickou romantickou nadsázkou heroizuje přírodu a její živly, zde v jednom z nejemotivnějších příkladů.
Z poválečné éry se v aukci nabízí pozoruhodné dílo Jiřího Johna Ateliér, které odzbrojuje reduktivní formou a ukázněnou kompozicí, zvláštním „industriálním“ koloritem, který má ještě podtrhnout strohost malířova jazyka. Navzdory funkčně volené barevnosti a strohé ústrojnosti tvarů působí interiér ryze autenticky a dojemně blízce. Dílo patří k poměrně málo publikované etapě Johnovy práce, kdy se zabýval podobně intimními a zcela prostými náměty z prostředí, které jej obklopovalo (zátiší a pohledy do ateliéru).
Jaroslav Vožniak bývá obvykle na aukcích zastoupen méně či více zajímavými drippingovými malbami. Tentokrát se zde nabízí vynikající ukázka z původně „zakázkového“ cyklu určeného k prezentaci jablonecké bižuterie na Libereckých výstavních trzích. K tomuto účelu vznikla řada ikon - portrétů předních filmových hvězd (Marylin Monroe, Brigitte Bardot, Virna Lisi, Claudia Cardinale, Sophia Loren atd.), které instalovány v dramatickém osvětlení a scenérii ověnčili luxusními náhrdelníky. Z hlubin času se tu a tam vynoří některá z ikon této impozantní show, v tomto případě Simone Signoret. Obraz je dokladem toho, jak se tehdejší „propagační instrument“ může stát dnešní ozdobou aukce.
15. března 2024Sotheby’s Londýn 6. 3. 2024, Christie’s Londýn 7. 3. 2024
5. března 202421. března 2024
7. března 2024
19. září 2019
15. srpna 2018
26. července 2017