Zrod sběratelství

První přednáška z cyklu „O sběratelství z různých stran“ začala právě u kořenů tohoto fenoménu. Prof. Lubomír Slavíček hovořil o sběratelství v barokní době, zaměřil se hlavně na vznik prvních obrazáren českých šlechticů.

Typ obrazárny vzniká v polovině 17. století , vytlačuje do té doby typický typ kunstkomory – místnosti, shromažďující veškeré vědění a umění té doby (kunstkomora obsahovala umělecké předměty, ale i astronomické přístroje, vycpaniny, mapy a přírodní kuriozity).

Nejproslulejší raně barokní obrazárnou byla bruselská sbírka arcivévody Leopolda Viléma, která byla zaměřena na soudobé italské a holandské malířství. Správcem sbírky byl David II. Teniers, sám malíř žánrových obrazů.

Zájem o umění patřil ke ctnostem barokního šlechtice, pořídit si uměleckou sbírku bylo součástí reprezentace. Přehled o světovém umění získal mladý šlechtic během tzv. kavalírských cest. Součástí této zahraniční „cesty na zkušenou“ bylo procházení měst v doprovodu architektů, styk a obchodníky s uměním a návštěvy v ateliérech umělců.

Nejvýznamnější české sbírky té doby byly obrazárna Ferdinanda III. na Pražském hradě, sbírka Humprechta Jana Černína a sbírka Františka Antonína Berky z Dubé. Ne všichni šlechtici se však o umění zajímali. Někteří netoužili po tom, získat si pověst znalce umění a sbírky budovali pouze z reprezentačních důvodů. Takový byl například kníže Jan Adolf ze Schwarzenbergu, který, ač patřil k nejvyšší šlechtě a měl přístup do proslulé obrazárny arcivévody Leopolda Viléma, se v případě své sbírky spokojil s nákupem kopií.

Pro šlechtické sbírky nastávala kritická situace po smrti jejich majitele nebo po vymření rodu. Tento osud postihl například sbírku hraběte Felixe Vršovce, z jejího prodeje se dochoval i prodejní katalog. Kromě aukčního prodeje, který nebyl zaveden ve všech zemích, šlo díla nabízet i formou loterie.

 


Lubomír Slavíček: Sobě, umění, přátelům – Kapitoly z dějin sběratelství v Čechách a na Moravě 1650–1939 / Barrister & Principal, Brno 2008, 376 stran, 495 Kč

 

 


 


Související články

Dvacet let s Šímou: Rekord, který přetrval

Dvacet let s Šímou: Rekord, který přetrval

Top 10 Josefa Šímy

Začátkem února uplynulo dvacet let od tehdy rekordního prodeje obrazu Ml Josefa Šímy, který byl na aukci 1. Art Consulting vydražen za 7 milionů korun. Před šesti lety se totéž dílo prodalo za více než 36 milionů korun, což je dodnes platný Šímův auk...

5. února 2024
Ceny střeleckých medailí vyskočily v posledních letech na dvojnásobek

Ceny střeleckých medailí vyskočily v posledních letech na dvojnásobek

Rozhovor se sběratelem Daliborem Jandou

Numismatice se zpěvák Dalibor Janda věnuje již řadu let. Ve své sbírce má mimo jiné řadu střeleckých medailí a mincí. V loňském roce dokonce vydal publikaci o rakouských stříbrných střeleckých medailích a mincích. „Neustále mi vadilo, že neexistuje k...

4. ledna 2024
Nejstarší české denáry stojí i stovky tisíc

Nejstarší české denáry stojí i stovky tisíc

Přehled zajímavých českých denárů velkého střížku

Denáry velkého střížku jsou nejstaršími českými mincemi, jejichž ražba započala za vlády Boleslava I. přibližně ve třetí čtvrtině 10. století. Rozhodujícím faktorem pro výslednou aukční cenu je zejména jejich vzácnost a zachovalost. Nejdražší z dopos...

13. července 2023
Zobrazit všechny

Další články

Další články autora

Hascoe pohledem expertů

Hascoe pohledem expertů

26. června 2011

Opatrný optimismus

Opatrný optimismus

4. března 2011


<