ART+, vše o trhu s uměním
Červen 2022 1785 

Art+Antiques 1. Art Consulting 28. 4. 2010

V pořadí již třetí večerní aukce společností 1. Art Consulting a Adolf Loos Apartment and Gallery, která se konala ve středu 28. dubna, potvrdila, že tento typ aukcí má u nás své místo. Nového majitele našlo 41 z 51 nabízených obrazů, 13 z nich se prodalo za více než milion korun a ostatní stály od 150 do 890 tisíc korun. Konečný výsledek 53,4 milionu korun je sice méně, než kolik vynesly předchozí dva „eveningy“, celkově však mohli být organizátoři s průběhem aukce spokojeni (všechny ceny jsou uváděny včetně aukční provize).

Největším úspěchem byla dražba obrazu Tři ženy v lázni od Rudolfa Kremličky, který se prodal za rekordních 6,37 milionu korun (zde). To je víc než dvojnásobek vyvolávací ceny a o téměř 2,8 milionu víc, než kolik byl dosavadní Kremličkův rekord. Obraz patří mezi vynikající umělcova díla, a má navíc skvělou provenienci – pochází z pozůstalosti Karla Čapka a Olgy Scheinpflugové. Přesto byly živý průběh dražby a konečná cena do jisté míry překvapením. Nešlo totiž o nově objevivší se dílo, ale o obraz, který přes rok nabízel ve svém Obchodu s uměním Miroslav Korecký (viz AA 2009/04). Čeští sběratelé zjevně dávají přednost aukčním síním před galeriemi, což v zahraničí není úplně standardní.

Díly s nejvyššími vyvolávacími cenami byly Fillovo Zátiší s ovocem, pohárem a lahví oleje z roku 1925 a Dvůr v Kácově od Jana Zrzavého, jejichž dražba začínala shodně na 5,5 milionu korun. Pro Zrzavého to byla zároveň cena konečná, Filla se prodal dva příhozy nad minimální podání za 5,9 milionu korun.

Špálovy Pivoňky ze sbírky Vincence Kramáře, které jsme představovali v dubnovém čísle (zde), se prodaly za vyvolávací cenu 2,8 milionu korun. Jde sice o druhou nejvyšší cenu za kteroukoliv ze Špálových kytic, vzhledem ke kvalitě malby i dobré provenienci byl nezájem vícero dražitelů trochu zklamáním. Umělecky slabší krajinu Mlýn na Otavě přitom hned vzápětí trojice telefonních dražitelů vyhnala z 2,2 na více než 3 miliony korun.

Výrazný cenový nárůst dále zaznamenal obraz Josefa Čapka Děti u domu, jehož dražba začínala na velmi příznivých 944 tisících korun. Vítěz aukce za toto dílo nakonec nabídl 2,7 milionu korun (o cenách Čapkových obrazů zde). Podobně urputně se bojovalo ještě o nevelký, leč charakteristický obraz Kamila Lhotáka Příprava k odletu z roku 1941. Z necelých 770 tisíc se dostal až na 1,3 milionu korun.

S nárůstem o 400 tisíc korun oproti vyvolávací ceně se prodal také obraz Rybník, realistický olej Františka Kupky z roku 1905. Nový majitel za něj nabídl 3,6 milionu korun, což odpovídá předchozím cenám Kupkových raných děl na českém trhu. Obraz Růžový keř v květu pocházející z Waldesovy sbírky byl již v roce 2003 na aukci společnosti Meissner-Neumann vydražen za 4,25 milionu korun. Obraz Rybník byl do České republiky dovezen z Francie, kde jej prodávající získal koncem loňského roku v aukci Christie’s za 79 tisíc eur (2,05 milionu korun). (více zde)

Kolekci starého umění vévodil obraz Karla Škréty Zlický kníže Radslav se pokořuje sv. Václavu z majetku Jiřího Lobkowicze. Jeho dražba měla začít na částce 3,3 milionu korun, těsně před aukcí však využila svého předkupního práva Národní galerie, která na podzim chystá velkou Škrétovu výstavu. Za obraz nabídla 4,6 milionu korun. Dalšími díly v nabídce byly dvě krajiny Norberta Grunda z Waldesovy sbírky, které se prodaly za 708 a 826 tisíc korun.

Největším úspěchem v rámci poválečného umění byla dražba cyklu čtyř obrazů Variační systém s diagonály od Jana Kubíčka. Tento cyklus z let 1968–69 se prodal za 767 tisíc korun, dva příhozy nad minimální podání. Za vyvolávací cenu 1,6 milionu korun se prodal Oranžový kruh od Václava Boštíka. Šlo o nejvyšší cenu za Boštíka od podzimu 2008. Bez kupce naopak zůstaly obrazy Deska III od Jiřího Balcara, minimální podání bylo 413 tisíc korun, a Modrý křik od Mikuláše Medka, nabízený za necelých 1,5 milionu korun. Medek byl jedinou milionovou položkou, která zůstala nevydražena.

Z dalších děl je třeba zmínit ještě alespoň fotografii Františka Drtikola Phantasie. Tato figurková kompozice z roku 1930 se prodala za 413 tisíc korun, což je na českém trhu dosud nejvyšší cena za fotografii.

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...