ART+, vše o trhu s uměním
Listopad 2022 1929 

Adolf Loos

Hlavním lákadlem aukce společnosti Sýpka je kolekce nábytku od Adolfa Loose. Na své aukci v neděli 30. května bude společnost Sýpka dražit dvě křesla, stůl, židli a stolní lampu, které Adolf Loos používal ve svých interiérech.

Wiener Möbelfabrik Schmidt: Stůl / Vídeň, 1915 / dle návrhu Adolfa Loose pro vilu Duschnitz

mahagonová dýha, sklo, tkanina, kulatá stolní deska s textilní vložkou a krycí skleněnou deskou

výška 63 cm, průměr 70 cm / odborně restaurováno, obnovená politura

Nejdražší položkou je kruhový stolek, která Loos navrhl v roce 1915 pro vilu Duschnitz. Jeho dražba začne na částce 700 tisíc korun (ceny jsou uváděny bez aukční provize). Aukce se uskuteční od 13.30 hodin na pražském Žofíně. Předaukční výstava probíhá tento týden v Galerii U Betlémské kaple.

Dvojice křesel / z bytu Viléma Hirsche v Plzni, jehož interiér upravil a zařídil Adolf Loos v letech 1907–08

palisandrové dřevo, palisandrová dýha, mořený rotangový výplet, nepůvodní čalounění, po boku výsuvný odkladní stolek / rozměr 102 x 64 x 76 cm

Ze sběratelského hlediska je nejzajímavějším kusem celé loosovské kolekce dvojice křesel, která podle aukčního katalogu pocházejí přímo z jednoho Loosem navržených bytů. Jde o zbytek z nedochovaného interiéru bytu Viléma Hirsche v Plzni, který Adolf Loos navrhl v letech 1907–08. Křesla budou dražena jednotlivě, minimální podání je stanoveno na 40 tisíc korun.

Jednotlivé kusy nábytku navržené nebo používané Adolfem Loosem se na českém trhu objevují poměrně pravidelně, většinou však nemají jasnou provenienci, aby je bylo možné spojit s konkrétní architektovou realizací. Některé jeho návrhy se ostatně dodnes vyrábějí.

UP závody: Křeslo / Brno, kolem 1930 / inspirováno křeslem, které používal Adolf Loos ve svých vilách

Nejdražším „Loosem“ na českém trhu je polstrované křeslo z produkce UP závodů, jaké Loos použil v interiéru pražské Müllerovy vily. Na aukci Dorothea v listopadu 2005 se prodalo za 750 tisíc korun. Na druhém místě je čajový stolek, tzv. Elefantenrüssel Tisch, vydražený o rok dřív stejnou aukční síní za 260 tisíc korun.

Elefantenrüssel Tisch / Vídeň, kolem 1910 / návrh Adolf Loos / výška 66 cm, průměr 86 cm

 

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...