ART+, vše o trhu s uměním
Červen 2022 1785 

Aspoň Špála

Nejdražším dílem nedělní aukce (21. 2. 2010) společnosti 1. Art Consulting se neočekávaně stala drobná krajina Václava Špály.

Překvapením je jak dosažená cena, tak skutečnost, že se neprodal žádný z obrazů s vyvolávací cenou nad milion korun. Špálův obraz Z Dalmácie, drobný olej na lepence z roku 1918, se prodal za 1,18 milionu korun. Dražba přitom začínala na necelých 450 tisících korun (všechny ceny jsou uváděny včetně 18% aukční provize).

Za více než milion korun se prodal ještě údajný autoportrét Jana Kupeckého ze sbírky Jindřicha Waldese. Půvabná barokní malba restituovaná z Národní galerie se prodala za 1,12 milionu korun. Dražba začínala na milionu korun.

Bez kupce naopak zůstala trojice nejdražších obrazů aukčního katalogu – dvě Fillova zátiší s vyvolávacími cenami 2,95 a 1,2 milionu korun a Bauchova Imaginativní krajina nabízená za 1,7 milionu korun. Zklamáním byl také neúspěch obrazu Modrý půlakt od Karla Černého, který byl nabízen za 531 tisíc korun.

K úspěchům aukce patřila dražba Orfea od Jaroslava Horejce (177 tisíc korun), dvou Váchalových dřevorytů z cyklu Šumava umírající a romantická (236 tisíc korun), rozměrné krajiny Aloise Kalvody z roku 1915 (333 tisíc korun) či obrazu Pekař a květinářka od Pravoslava Kotíka (555 tisíc korun). Dosažené ceny překonaly minimální podání o dvoj až trojnásobek.
 

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...