ART+, vše o trhu s uměním
Červen 2022 1785 

Benátčan za 2 miliony

Na květnové aukci pražského Dorothea se postarala o řádné pozdvižení vcelku nenápadná malba Benátčana Alessadra Milesiho (1856–1945). Jeho žánrový výjev Vyprávění pohádky začínal dražbu s vyvolávací cenou 43 tisíc korun. Mezi kupujícími však vzbudil velkou pozornost a cena nakonec vyletěla až na nečekaných 2,16 milionu korun (obě ceny včetně 20% přirážky).

Alessandro Milesi: Vyprávění pohádky

signováno „Milesi A. Venezia / olej na dřevě / 55 x 43 cm

 

Co bylo příčinou tak výrazného cenového nárůstu, jsme se zeptali ředitelky pražského Dorothea Márii Gálové: „Vyvolávací cenu obrazu stanovili naši experti na základě aktuálních aukčních výsledků tohoto autora. Ceny jeho děl dle nám dostupných zdrojů velice kolísají a v průměru se pohybují kolem 3–5 tisíc eur. Před deseti lety se sice na trhu prodala dvě jeho díla za částky kolem 100 tisíc euro, ale protože se jedná v podstatě o staré výsledky a navíc díla nebyla zcela srovnatelná, rozhodli se naši experti po domluvě s majiteli držet střízlivých vyvolávacích cen z posledních let. To se posléze ukázalo jako velmi dobrá strategie. Níže nasazená vyvolávací cena působila na italský trh silně motivačně a domníváme se, že hodně klientů šlo do dražby tohoto půvabného díla právě díky ní. Cenový nárůst byl tedy částečně způsoben extrémní poptávkou. Někteří dražitelé se zastavili již na částce kolem 200 tisíc, většina stoupala do výše kolem 600 tisíc korun. Poslední bitva se odehrávala výhradně mezi dvěma zájemci. Jaký byl jejich podnět k takovému nárůstu ceny lze těžko odhadovat.“

 

Alessandro Milesi: Liete Conversazioni
olej na kartonu / 44,5 x 29,5 cm

vydražený u Sotheby`s v Milanu roku 2005 za 9 000 eur

 

Podle Gálové byl na sále jediný dražitel, dále byly podány dva písemné limity a 20 klientů dražilo po telefonu. „Všichni byli z Itálie, většina z nich byli sběratelé, ale byli mezi nimi i galeristé,“ říká Gálová. Nakonec zvítězil zájemce na telefonu, tedy Ital. „Byla to fyzická osoba a těžko lze usuzovat zda-li šlo o přímého sběratele, nebo o někoho, kdo bude dílo ještě nabízet dál,“ uzavírá Gálová.

Sázka na nízkou vyvolávací cenu se tak Dorotheu vyplatila. Podle údajů databáze ART+ jde o vůbec první dílo, které se od tohoto autora na našem trhu objevilo. Běžně je obchodován především v italských aukčních síních. Ani zde však nejde o nijak výraznou „sběratelskou hvězdu“. Podle výsledků Milesiho prodejů u Christie`s a Sotheby`s, končících v posledních letech výjimečně na částce do 10 tisíc euro, je velmi pravděpodobné, že pražský obraz je díky nízké vyvolávací ceně, která nastartovala mimořádný zájem kupců, nejdražším autorovým dílem prodaným za posledních několik let. Ppřepočtena na eura činila necelých 90 tisíc.

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...