Text Redakce ART+ | Foto Doyle New York | Datum 30.04.2013
Méně známý americký aukční dům Doyle nabídne na své aukci moderního a současného umění 8. května v New Yorku kolekci děl českého malířství 19. století za velmi nečekané vyvolávací ceny. V nabídce katalogu je několik prací Václava Brožíka a Alfons Mucha. Jedno z Brožíkových pláten stojí výrazově blízko známé malby ze sbírek Národní galerie.
Nejrozsáhlejší soubor tvoří šest pláten Václava Brožíka s historickými náměty a ženskými portréty. Odhadní ceny jsou nastavené mezi 7 – 15 000 dolary, což je, ve srovnání s cenovou hladinou kvalitnějších Brožíkových děl v Čechách, překvapivě příznivá relace. Šestice nabízených prací je podle údajů katalogu označena pozůstalostním razítkem "SUCCESSION v. deBROZIK/PARIS 1901", v českém soupise díla publikovaném v autorově deset let staré monografii N. Blažíčkové-Horové však nefigurují.
Mezi pracemi je přitom i jedna z variant Brožíkovy Dámy navlékající si rukavičky (Na vycházce), ženského portrétu ze sbírek Národní galerie, známého z četných výstav. Obraz z NG je datován do první poloviny 80. let 19. století. Modelem pro obě malby stála Brožíkovy patrně jeho dcera, v obou případech v tomtéž vycházkovém kostýmu na stejném pozadí.
Odhadní cena u Dámy s psíčkem (rozměrově přitom větší než olej na dřevě z Národní galerie!) je téměř podezřelých je 7 až 9 tisíc dolarů, tedy v horní hranici v přepočtu 180 tisíc korun (bez provize a dalších poplatků). V jakých rozmezích se přitom Brožíkovy práce na našem trhu v posledních letech pohybovaly, je zcela jasné z monografických studií ART+ z loňské a předloňské Ročenky trhu s uměním (zde a zde).
I když by se mohlo podle poměru úspěšně vydražených autorových položek v posledních letech na našem trhu zdát, že je na straně nabídky mírně "přebrožíkováno" (2010 vydražená: nevydražená díla 10:10; 2011 6:9), kvalitní a zajímavá díla si vždy najdou své kupce. Můžeme tedy nejspíše očekávat, že některá z nabízených maleb obohatí naše domácí sbírky.
Za zmínku stojí v aukční nabídce Doyle i tři díla Alfonse Muchy, z nichž je jistě nejvýraznější figurální malba s názvem Flora z roku 1892 s odhadní cenou 8 – 12 000 USD doplněná plakátem Job a jednou přípravnou kresbou.
15. března 2024Sotheby’s Londýn 6. 3. 2024, Christie’s Londýn 7. 3. 2024
5. března 202421. března 2024
24. srpna 2022
26. července 2022
1. července 2022