ART+, vše o trhu s uměním
Listopad 2022 1929 

Art+Antiques Cenový rekord, který nebyl

Gauguinův obraz stál o 90 milionů méně, než byla původní zpráva

Soudní spor před londýnským soudem vedl ke zveřejnění ceny, za kterou byl před dvěma lety privátně prodán obraz Paula Gauguina Nafea faa ipoipo (Kdy se vdáš?) z roku 1892. Zpráva o prodeji obrazu ze soukromé švýcarské sbírky do Kataru v únoru 2015 obletěla svět.

Paul Gauguin: Nafea faa ipoipo, 1892

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Paul Gauguin:
  Nafea faa ipoipo, 1892,

  olej na plátně, 101,5 × 77,5 cm,
  soukromá sbírka

 

Přesná cena nebyla zveřejněna, měla se však pohybovat kolem 300 milionů dolarů, což by z obrazu dělalo vůbec nejdražší umělecké dílo. Koncem června vyšlo najevo, že skutečná cena, kterou katarský emír zaplatil, byla o 90 milionů dolarů nižší.

K jejímu zveřejnění došlo v souvislosti s žalobou slavného obchodníka s uměním Simona de Pury, který se na původním majiteli obrazu Rudolfu Staechelinovi domáhá vyplacení provize ve výši 10 milionů dolarů za zprostředkování prodeje. De Pury Staechelina, s kterým se zná od dětství, neboť oba pocházejí z Basileje, kontaktoval v roce 2012, zda by jeho rodina nechtěla Gauguinův obraz, který byl od roku 1947 vystaven jako zápůjčka v basilejském Kunstmuseu, prodat. Staechelin požadoval 250 milionů dolarů, po dvou letech jednání nakonec souhlasil s o 16 procent nižší cenou.

Ohledně de Puryho případné provize neexistuje žádná písemná dohoda, jeho advokát však argumentuje, že v obchodu s uměním jde o standardní praxi, neboť zde nadále platí „gentlemanské dohody“. Žalovaný se hájí, že de Pury jej k jednání o prodeji získal jen lživým tvrzením, že Katar je připraven zaplatit 230 milionů dolarů. Tím se měl dopustit porušení fiduciární povinnosti a jeho nárok na provizi proto neuznává.

 

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...