Další Kupkův olej v aukci

Adolf Loos Apartment and Gallery 14. 5. 2017

Nejdražší položkou nedělní aukce Adolf Loos Apartment and Gallery bude abstraktní olej Františka Kupky Prisme. Vyvoláván bude za 49 milionů korun, což včetně snížené sedmiprocentní provize, odpovídá více než 52 milionům korun.

František Kupka: Prisme, 1913-47,  olej na plátně, 70,5 cm x 70,5 cm, vyvolávací cena:  49 000 000 Kč (+ provize ve snížené výši 7%), Adolf Loos Apartment and Gallery 14. 5. 2017

František Kupka: Prisme, 1913-47
olej na plátně, 70,5 cm x 70,5 cm

vyvolávací cena:  49 000 000 Kč (+ provize ve snížené výši 7%)

Obraz je datován do roku 1947, podle Vladimíra Lekeše, majitele galerie a autora soupisu Kupkových olejomaleb, na něm však malíř nejspíš začal pracovat ještě před první světovou válkou. V zmiňovaném soupisu je obraz uveden pod číslem 109 jako předposlední položka typologické řadě vztahující se ke slavné Amorfě (Dvoubarevné fuze), kterou malíř vystavil v roce 1912 na Podzimním salonu v Paříži.

Aukční síň se ve své dataci 1913-47 odvolává především na osobní svědectví nejstaršího syna Kupkova sběratele a mecenáše Jindřicha Waldese. Podle George Waldese se Kupka ke svým dílům v průběhu let vracel a na některých pracoval i celá desetiletí. "Malíř k obrazu namaloval desítky přípravných studií na papíře (většinou kvašových a akvarelových) s rokem vzniku 1911-1912, které jsou umístěny ve sbírkách Centre Georges Pompidou v Paříži, Národní galerie v Praze, Musea Kampa a dalších," dodává Vladimír Lekeš. Rok 1947 je uveden v pravé dolní části obrazu společně s autorovou signaturou.

František Kupka: Okolo bodu

František Kupka: Okolo bodu, 1911-30,
kvaš na papíře, 44,2 x 42,8 cm, Museum Kampa

Na počátku 50. let toto dílo odkoupil od Kupky pařížský galerista Louis Carré, který malíře v posledních letech jeho života zastupoval. V roce 1990 se obraz objevil v aukci společnosti Philips v Londýně a o patnáct let pozdeji prošel aukcí Christie's v New Yorku.

V listopadu 2009 byl hlavní atrakcí galerijního veletrhu Brno Art Fair na brněnském výstavišti, kde byl galerií Miro nabízen za tehdy neuvěřitelnou sumu 39 milionů korun (o tehdejších cenách Kupkových děl více zde). Na přelomu let 2010 a 2011 byl vystaven na výstavě Kupka-Modigliani v Obecním domě a loni pak na výstavě Od klasické moderny po současnost v galerii Miro.

Kupka _ Modigliani

Z výstavy Amadeo Modigliani, Obecní dům 7. 12. 2010-28. 2. 2011, repro: katalog výstavy

Prodej za vyvolávací cenu by stačil na šestou příčku autorova top 10. Zařadil by se hned za obraz Tvar modré, který společnost Adolf Loos Apartment and Gallery před pěti lety vydražila za 57,4 milionu korun. Stejná aukční síň loni prodala i Kupkův obraz Protihodnoty (Série C I.) z roku 1935, který je s cenou 62 milionů korun nejdražším dílem českých aukcí. Nejdražším Kupkou na světovém trhu je obraz Vzlet (Únik) z let 1914-19, který byl loni v listopadu ve Stockholmu vydražen v přepočtu za 68,7 milionu korun (více zde).

Artslimit 24. 3. 2024

Adolf Loos Apartment and Gallery

Matějček podle Kubišty

Matějček podle Kubišty

15. března 2023

Klenot rakouské malby 19. století: Marie Egner

1. prosince 2022

Toyen, Kupka, Filla a Preisler za 370 milionů

31. prosince 2021