ART+, vše o trhu s uměním
Červen 2022 1785 

Damien Hirst po smrti? V novém románu

V Británii vyšel román o Young British Artists

Představte si, že Damien Hirst tragicky zemřel při vlakové nehodě v roce 1989 - pouhé dva roky poté, co promoval z prestižní Goldsmithské univerzity. Pro mnohé to může být sen či noční můra, pro Jonathana Gibbse je to pilíř jeho debutového satirického románu Randall, vsazeného do Young British Artists éry.

V ději knihy, odehrávající se na konci 20. století, Hirst tudíž nemohl dosáhnout dnešní hvězdné slávy, pohádkového bohatství a mnohdy až božského statusu ikony trhu s uměním. To Gibbsovi nikterak nebrání v tom vystavět příběh Damienova fiktivního spolužáka Iana Randalla Timkinsa, který zaujme Hirstovu ikonickou roli v uměleckém a společenském životě. Příběh je vyprávěn očima Randallova přeživšího důvěrníka Vincenta Cartwrighta, který zpovídá jak Randallovu vdovu, tak obrnou trpícího syna. Částečně umělecký memoár, částečně dílo fikce, Randall v sobě snoubí překvapení s mnohdy uštěpačnými a satirickými narážkami na postavy, které jako by z oka vypadly žijícím umělcům YBA generace.

Gibbs jde dokonce tak daleko, že se nebojí vzít si na paškál prominentního uměleckého kritika Briana Sewella. Sám Gibbs, který nemá formální umělecké vzdělání, k námětu své první novely v jednom zahraničním literárním blogu dodádá: „Když jsem ve svých dvaceti přijel do Londýna a viděl YBA umělce jako Damien Hirst, Tracey Emin nebo Champanovi bratři na vzestupu ke hvězdám, byl jsem uzemněn. Co jsem si na nich zamiloval, bylo jejich zdánlivé vymanění se z historie umění. Místo toho mluvili přímo ke mně jako, řekněme, MTV.“

Damien Hirst: The Golden Calf / 2008
objekt, kombinovaná technika / 137,2 x 215,4 x 320 cm
cena: 18,4 milionu USD / 15. 9. 2008 Sotheby`s

 

Morbiditě a absurdnosti YBA blízkou premisou Gibbsova románu je smrt jeho vlastního hrdiny. Pokud hledáte zábavné čtení z prostředí moderního umění, román Randall, stojící na pomezí satirické fikce a umělecké kritiky, je dost možná určen právě vám. V Británii vychází letošní léto, na český překlad si budeme muset patrně ještě nějakou dobu počkat.

 

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...