ART+, vše o trhu s uměním
Prosinec 2022 1813 

Art+Antiques Dárek pro pány

Aukce společnosti Zezula, která se konala v sobotu 21. března, vynesla necelých 6,2 milionu korun. Za více než sto tisíc korun se prodalo 9 položek, nového majitele našlo 71 procent nabízených obrazů a starožitností.

 

Luxusni panska souprava

Nejdražším dílem aukce se stala holandská krajina z 16. století od Jacoba Grimmera. Drobný kruhový obraz na dřevě se prodal za vyvolávací cenu 793 tisíc korun. O pětačtyřicet tisíc méně stál obraz Po dešti od Antonína Slavíčka (747 tisíc korun). Třetím nejdražším dílem byl obraz Mořská bouře u Amalfi od rakouského malíře počátku 19. století Josefa Rebella (454 tisíc korun). I v případě těchto dvou obrazů byly vyvolávací ceny též cenami konečnými.

Výrazné cenové nárůsty byly naopak k vidění v kategorii užitého umění. Největším překvapením se stala dražba luxusní pánské soupravy z produkce Wiener Werksttäte, podle návrhu Josefa Hoffmanna. Elegantní souprava potažená rejnočí kůží, která se skládala z dózy na cigarety, popelníku, řezačky na cigaretové špičky, svícnu a kalamáře, se prodala za 356 tisíc korun, víc jak desetinásobek vyvolávací ceny. Za 345 tisíc korun se prodala empírová nádoba na květiny, ruská nebo francouzská práce. Dražba tohoto kusu přitom začínala přibližně na poloviční ceně.

Jednou ze statisícových položek bylo i mramorové antické torzo. Drobná mramorová soška mužského těla se prodala za vyvolávací cenu 167 tisíc korun. Starověké památky této kvality se na tuzemských aukcích příliš neobjevují.
Z asiatik se největší boj strhl o malovanou porcelánovou vázu, čínskou práci z 19. století. Vítěz aukce za ni nabídl 75 tisíc korun, víc jak pětinásobek minimálního podání. Z evropského porcelánu se podobný boj strhl o míšeňskou sošku Štvanice. Dražba začínala na 21 tisících korun, nakonec se prodala se za víc jak 50 tisíc.
 

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...