ART+, vše o trhu s uměním
Červen 2022 1785 

Art+Antiques Dorotheum 17. 9. 2011

Zářijová aukce Dorothea, zaměřená tentokrát výhradně na výtvarné umění, byla nejen první velkou aukcí podzimní sezony, ale zároveň první tuzemskou aukcí po červnové dražbě českého umění ze sbírky Hascoe. 

Měla tak být první konkrétní odpovědí na otázku, co budou rekordní výsledky dosažené v Londýně znamenat pro český trh. Někteří obchodníci doufají, že budou impulsem k rozhýbání českého trhu, jiní se naopak obávají, že jej uvrhnou do hlubší stagnace, protože prodávající budou mít nerealistické cenové požadavky.

Jindřich Štyrský: Kominík a sněhulák

Jindřich Štyrský: Kominík a sněhulák / 1925
olej na plátně / 70,5 x 50,5 cm / cena: 6 720 000 Kč

 

Aukce Dorothea nepotvrdila ani jednu z těchto variant. Společnosti se podařilo shromáždit velice kvalitní nabídku v čele s několikamilionovými obrazy Jindřicha Štyrského a Jakuba Schikanedera. Většina nejdražších děl se prodala a celkový obrat je pro Dorotheum nejlepším výsledkem za poslední dva roky. Aukce však na druhou stranu zaznamenala jen málo cenových nárůstů nad předaukční odhady. Nového majitele našla polovina z 320 nabízených děl, dohromady za téměř 27 milionu korun (všechny ceny jsou uváděny včetně aukční provize). Nad milion bylo draženo 5 obrazů, dalších 27 děl se prodalo za víc než sto tisíc korun.

Štyrského obraz Kominík a sněhulák, který jsme představovali v minulém čísle, se prodal za 6,72 milionu korun. Oproti vyvolávací ceně šlo sice o nárůst o víc než 2 miliony korun, předaukční odhady ale byly ještě vyšší. Vysloveně zklamáním pak byl prodej Schikanederova obrazu Nábřeží s tramvají pouze za vyvolávací cenu 2,64 milionu korun. Před dvěma lety byla díla srovnatelného formátu opakovaně dražena za částky kolem 6 milionů korun. Problémem zde mohl být pro Schikanedera málo typický motiv tramvaje.

Martin Benka: Leto

Martin Benka: Léto (Orava) / 1934
olej, plátno / 95 x 80 cm / cena: 2 400 000 Kč

 

Jeden z nejvýraznějších cenových nárůstů naopak zaznamenal obraz slovenského malíře Martina Benky Léto (Orava). Z vyvolávací ceny 660 tisíc se dostal až na 2,4 milionu korun. Pro Benku jde o nový aukční rekord na českém i na slovenském trhu. Ten český překonal o 1,4 milionu, slovenský o 650 tisíc korun. Za více než milion korun se dále prodala jedna z Venuší Ladislava Sutnara (1,32 milionu) a Kytice od Václava Špály (1,2 milionu korun).

Ze 720 na 840 tisíc korun vzrostla cena poetického obrazu Sen od pozapomenutého Františka Matouška, který je oceňován hlavně pro své geometrické abstrakce ze začátku 30. let. S podobným cenovým nárůstem, avšak o 60 tisíc levněji, se prodal Motiv z Okoře od Antonína Hudečka. Drobná kruhová studie mužské hlavy připsaná ruskému malíři Alexandrovi Andrejevičovi Ivanovovi nečekaně vystoupala ze 180 až na 720 tisíc korun. Ještě výraznější cenový nárůst zaznamenala zimní krajina od Antonína Waldhausera, jejíž dražba začínala na 72 tisících a skončila na 384 tisících korun.

Jan Kotík: bez názvu

Jan Kotík: bez názvu / 1962 / olej na plátně / 99 x 80 cm / cena: 288 000 Kč

 

Z novějšího umění se vedle trojice obrazů Ladislava Sutnara (více v samostatném článku zde) nejdráže prodaly dva obrazy Jana Kotíka ze začátku 60. let (shodně po 288 tisících korun), obraz Hnědá noc od Oty Janečka (228 tisíc) a jeden z pastelů Karla Malicha (144 tisíc korun). Nabídku starého umění tentokrát tvořila jen asi desítka děl, nejdráže z nich se prodal obraz Zuzana a starci od neznámého německého či rakouského barokního malíře (204 tisíc korun).

Několik zajímavých cen bylo realizováno v případě prací na papíře. Nejurputněji dražitelé bojovali o pastel Postava v modrém od německého malíře Christiana Rohlfse, cena se vyšplhala ze 120 až na 360 tisíc korun, a dvě Muchovy kresby z počátku století se prodaly za 228 a 180 tisíc korun. Z grafik se nejdráže prodala jedna z liniových serigrafií Zdeňka Sýkory, Fáze č. 31. Ze 72 tisíc její cena vylétla až na 192 tisíc korun. Za více než sto tisíc korun přitom byly Sýkorovy grafiky naposled draženy na jaře 2009. Z dalších pěti nabízených serigrafií nicméně nalezly kupce jen dvě, 100 linií II za 96 tisíc a Černobílá struktura za 46 tisíc korun.

Z neprodaných děl zmiňme alespoň drobné Fillovo zátiší z roku 1933 (nabízeno za 1,8 milionu korun) a soubor čtyř rozměrných pláten Rok vleže od Michaela Rittsteina (nabízeno jako jediná položka za 720 tisíc korun). 

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...