ART+, vše o trhu s uměním
Listopad 2022 1929 

Dorotheum 6. 3. 2010 - tisková zpráva

Unikátní sbírka severočeského lékaře se vydražila za 6 milionů korun.

(Praha, 7. března 2010) - Aukční dům Dorotheum úspěšně zahájil letošní sezonu. Obrat sobotní aukce, která ovládla pražský hotel Marriott, přesáhl 20 milionů korun. Největší úspěch sklidila výjimečná kolekce starých tisků a sakrálních plastik z pozůstalosti severočeského lékaře. Zájemci z celého světa o ni svedli téměř hodinový boj – vydražené předměty přišly nové majitele celkem na 6 milionů korun.

Exkluzivní aukce Dorothea odstartovala v pražském hotelu Marriott ve 14 hodin. Přítomným v sále i klientům na telefonu nabídla bohaté spektrum výtvarného a užitého umění, šperky, sochy, nábytek, a také zcela ojedinělou sbírku starých tisků a plastik s náboženskou tématikou. Právě ta se stala magnetem aukční nabídky a přilákala do Prahy sběratele z Evropy i zámoří. Největší pozornost vzbudil jeden z nejstarších herbářů na světě, vytištěný v Benátkách roku 1511, který si nový majitel vydražil za 450 tisíc korun. Plastikám dominovala Svatá Kateřina Alexandrijská, jež skončila pod kladívkem na částce 300 tisíc korun.

„Takto rozsáhlá sbírka je výjimečná v celosvětovém měřítku. Staré tisky i plastiky se na trhu s uměním vyskytují spíše jednotlivě. Tato sbírka obsahovala 95 položek z období 15. – 18. století a šíří sběratelského zájmu přesahovala jakékoliv jiné kolekce, které se v aukcích Dorothea dosud objevily. Těší nás, že i přes ohromný zájem ze strany zahraniční klientely předměty nakonec většinou skončily v rukou českých dražitelů. Vypovídá to o konkurenceschopnosti českého prostředí,“ hodnotí dražbu Mária Gálová, ředitelka prestižního aukčního domu v České republice.

Velká očekávání s sebou nesla také plastika Naslouchající od Ladislava Zívry, tvořícího pod Skupinou 42. Jedno z autorových nejkrásnějších děl se začalo vyvolávat z částky 120 tisíc korun a nakonec se vydražilo za 650 tisíc korun.

Z výtvarného umění slavila úspěch tvorba předního českého krajináře Antonína Slavíčka. Jeho obraz Zátiší se zeleninou a chlebem dosáhl kladívkové ceny 1,1 milionu korun. Studie krajiny s listnatými stromy se vydražila za 700 tisíc korun. Všechny ceny jsou uvedené bez 20% aukční přirážky, kterou zaplatí noví majitelé vydražených předmětů.

Redakční články o aukci (zde) a (zde)

 

 

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...