ART+, vše o trhu s uměním
Prosinec 2022 1813 

"Důrazně se distancujeme"

Komora aukčních síní k činnosti Aukční síně Procházka

Komora aukčních síní České republiky, sdružující klíčové obchodníky s uměním a starožitnostmi v zemi, se v dnešním tiskovém prohlášení důrazně distancovala od činnosti a způsobu jednání českobudějovické Aukční síně Procházka.

Na nedávné výhrady rodiny Františka Dvořáka k věrohodnosti a způsobu získání přiložených potvrzení pravosti tohoto známého historika umění, hojně užívaných v katalogu připravované aukce českobudějovické aukční síně Procházka (více zde), na svém zasedání reagovalo i představenstvo Komory aukčních síní uměleckých děl a starožitností České republiky.

Na základě závěrů z jednání představenstva Komory aukčních síní uměleckých děl a starožitností ČR a s ohledem na zveřejněné prohlášení synů prof. PhDr. Františka Dvořáka, pana doc. PhDr. Jana Dvořáka a akad. arch. Daniela Dvořáka, konstatuje vedení Komory, že  Aukční síň Procházka s.r.o. se sídlem České Budějovice není členem Komory aukčních síní uměleckých děl a starožitností ČR a vedení komory se velmi důrazně distancuje od její činnosti a způsobu jednání.

Vzhledem k tomu, že z hlediska právního existuje velmi malá možnost, jak případné nekalé jednání spravedlivě potrestat, bude Komora v nejbližší době iniciovat i návrh novely zákonných předpisů, které upravují zejména odpovědnost a povinnosti soudních znalců a jiných expertů, kteří se na posuzování estetické úrovně uměleckých děl a ověřování jejich autenticity aktivně podílejí.

Komora aukčních síní uměleckých děl a starožitností České republiky je profesní organizací sdružující aukčních domy, které se specializují na dobrovolné dražby uměleckých předmětů a starožitností. Členy Komory jsou subjekty, které dodržují při pořádání aukcí právní rámec a nesou plnou odpovědnost za svou odbornou činnost, uvádí se v prohlášení, které Komora aukčních síní poskytla médiím a ČTK.

Členy Komory jsou (v abecedním pořadí) síně 1. Art Consulting, Adolf Loos Apartment and Gallery, Aukční síň Vltavín, Dorotheum, European Arts a Galerie Kodl, tedy největší obchodníci s uměním a starožitnostmi v ČR. 

 

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...