Filla za 16 milionů, Kubišta za 14

Po sedmi letech i nový autorský rekord Antonína Procházky

Velká jména přilákala na aukční den Galerie Kodl a Vltavínu stovky sběratelů. V honosném sále paláce Žofín bylo z čeho vybírat. Pařížské zátiší Emila Filly se prodalo za 16,3 milionu korun a stalo se tak dosud nejdražším dílem letošní sezony. Sekundovaly mu expresivní Riegrovy sady Bohumila Kubišty s cenou více než 14 milionů korun. Podle tiskové zprávy aukční síně činila celková tržba na 150 milionů korun, což by byl český historicky nejvyšší výsledek dosažený v jediné aukci.

Nejdražší obraz roku 2015 / Emil Filla: Pařížské zátiší / 1914-1920
Emil Filla: Pařížské zátiší / 1914 - 1920 / olej na dřevě / 41 x 33 cm / Galerie Kodl / 16 300 000 Kč

Největším úspěchem dražebního odpoledne je bezesporu dražba obrazu Pařížské zátiší Emila Filly z období analytického kubismu, která více než dvojnásobně přesáhla vyvolávací cenu a dílo našlo majitele za cca 16,3 milionu korun, což plný sál ohodnotil potleskem. Jiný Fillův olej (Zátiší s ananasem, 1930) taktéž dostál jména svého autora a z vyvolávací ceny 3,3 milionu (bez provize) se vyšplhal na 8,5 milionu korun (všechny dosažené ceny jsou včetně provize).

Pastózní rukopis Kubištova obrazu Riegrovy sady (zde), vzdávající hold světovému expresionismu, zaujal hned několik sběratelů, a tak se z 9 milionů (bez provize) dostal až na 14,16 milionu korun. Ve výčtu velkých jmen první poloviny 20. století zaujal i poetický Třešňový květ Antonína Procházky, mísící v sobě prvky syntetického kubismu s lyrickou prostotou jemných floretů. Byl dramaticky licitován až do výše 13,92 milionu korun, což je více než dvojnásobek vyvolávací ceny a také po více než sedmi letech konečně i nový Procházkův autorský rekord. Toho předchozího dosáhlo zátiší Kopretiny z roku 1922, prodané v září 2008 Galerií Art Praha za necelých 12 milionů korun.

Špálův olej na plátně s názvem Ze Supetáru, z charakteristického modrého období, našel nového majitele za téměř 4,6 milionu korun. Menší Konvalinky byly prodány za 540 tisíc, na rozdíl od jiného podobně velkého zátiší s názvem Víno a dvě papriky na talíři, které zůstalo bez odezvy. Překvapil i půvabný olej Oldřicha Blažíčka Z Žehušické obory s vyvolávací cenou 250 tisíc, kterou čtyřnásobně překonal - nového majitele nalezl za téměř milion korun. Úspěch sklízela i díla ještě donedávna opomíjeného českého impresionisty Václava Radimského. Jeho Větrný den, který svými lekníny připomíná díla Monetova, byl vydražen za cca 3,3 milionu korun. Jiné Radimského dílo s lesknoucí se vodní hladinou, Ve slunečním svitu, dosáhlo ceny 1,08 milionu korun.

Antonín Procházka: Třešňový květ / 1922 / olej, písky, vosk, plátno / 68 x 55 cm / Galerie Kodl / 13 920 000 Kč

Zájem vzbudil i člen Skupiny 42, Kamil Lhoták, jenž byl na aukčním seznamu zastoupen hned několika díly. Vyzdvihnout lze jeho nevelký olej Manka v černém svetru (vydraženo za více než milion korun) nebo Anuška v modrém svetru (vydraženo za 360 tisíc), kde je patrný jeho obdiv k celníku Rousseauovi. Ze současných autorů měl úspěch Theodor Pištěk, klasický reprezentant „nového realismu,“ jehož Portrét pana P, hraničící s banalitou a všedností, putoval k novému majiteli za 2,5 milionu korun. Člen skupiny Tvrdohlaví, Jaroslav Róna, zastoupený olejem Mrtvý gigant nebo plastikou Ge-pes, zájem nevzbudil.

Přes zjevnou sběratelskou hodnotu kupce nenašel ani Boštíkův Anděl, nabízený opakovaně, nyní za 1,3 milionu korun. Bez majitele zůstala i nejstarší malba katalogu, Obětování (Obřezání) Krista z poloviny 18. století, která je kopií skici k fresce z Hradčanské Lorety od Václava Vavřince Reinera.

To, že mají čeští sběratelé zájem i o jména světového formátu, potvrdil kvaš na lepence Ossipa Zadkina, který ze 400 tisíc vystoupal na 900 tisíc. Úspěch měla i suchá jehla Salvadora Dalího, jež putovala k novému majiteli za cca 56 tisíc korun.

Počátek aukčního dne se nesl v duchu dobročinnosti. Výtěžek z prvních deseti děl, mezi kterými byl olej Jan Knapa (vydraženo za 240 tisíc) nebo Tvář na trávě Petra Nikla (vydraženo za 160 tisíc), byl v plné výši připsán na účet Centra Paraple.

Kolekce čtrnácti Šímů vynesla přes 36 milionů korun

Kupkova Danae za 126,5 milionu korun překonala Kubištův rekord

21. dubna 2024