Květen 2022 1793

Fillovi Šachisté na tahu

European Arts 22. 5. 2022

Jarní sezonu zahájila pražská aukční síň European Arts již v březnu live streamem z „distanční“ dražby. V neděli 22. května se k možnostem přihazovat on-line, po telefonu a limitací přidá ještě možnost osobní účasti. V Grégrově sále Obecního domu v Praze představí pořadatelé od 13 hodin výběr českého i evropského výtvarného umění od první poloviny devatenáctého století po současnost.

Emil Filla: Hráči šachu, 1908,
olej na kartonu adjustovaném na plátně, 50 x 61 cm,
vyvolávací cena: 8 500 000 Kč (+ 24% provize)
European Arts 22. 5. 2022

V nabídce 202 položek bude největší pozornost soustředěna na půlmetrový olej Hráči šachu od Emila Filly. S vyvolávací cenou osmi a půl milionu korun jde o jednoznačně nejdražší položku, u dalších devíti děl pak minimální podání přesáhne jeden milion. Fillův signovaný a datovaný obraz se váže k expresionistickému období šestadvacetiletého malíře, který po nespokojených třech letech na Akademii stále hledal svůj osobní a aktuální výtvarný výraz. Našel jej společně s dalšími uměleckými přáteli ve skupině Osma.

Motiv stolních společností v některém ze skromných kavárenských nebo hospodských podniků představoval ideální materiál pro volnou tvorbu: strnulé postavy v různých pozicích nad šachovnicí, volný prostor mezi nimi, vnitřní napětí hráčů i přihlížejících. Fillovo moderní cítění barev mu umožňovalo použít husté vrstvy černé či tmavě hnědé hned vedle bílé, tělové nebo světle modré, takže obraz působí výrazně plasticky. O něco větší scéna ze stejného roku se objevila přesně před čtyřmi lety u Galerie Pictura, kdy se popisnější Hráči na plátně prodali za necelých 17,7 milionu korun (vč. 22% provize).

Z velkého souboru krajinomalby, ať už akademické nebo modernistické, si pořadatelé výrazné úspěchy slibují například od Stavení pod horami Bedřicha Havránka, jehož drobnopisná momentka z bavorského údolí v dobové adjustaci bude začínat na 1 milionu korun, tedy na úrovni druhého a třetího místa autorova cenového žebříčku. Experti z European Arts zareagovali na neúspěšný prodej tohoto obrazu v loňském říjnu u Galerie Ustar snížením vyvolávací ceny o 200 tisíc korun.

Vojtěch Preissig: Krajina se stromy, kolem 1900,
olej na lepence, 19 x 24 cm,
vyvolávací cena: 400 000 Kč  (+ 24% provize)
European Arts 22. 5. 2022

Zájemce o raného Preissiga by mohla oslovit drobnější autentická Krajina se stromy z autorova klíčového období kolem roku 1900, původně ze sbírky Jindřicha Waldese, poté vystavována v expozici České malířství dvacátého století v Národní galerii. Důmyslně prostorově komponovaný průhled krajinou je s vyvolávací cenou 400 tisíc korun letos zatím nejdražší Preissigovou položkou a již první příhoz by ji zařadil na páté místo celkového autorova pořadí.

Jindřich Prucha: Studie chalup, kolem 1909,
olej na lepence, 61 x 64,5 cm,
vyvolávací cena: 1 200 000 Kč (+ 24% provize)
European Arts 22. 5. 2022

S vesnickým plenérem pracuje i další Preissigův vrstevník a mezi sběrateli velmi poptávaný krajinář Jindřich Prucha. V neděli bude zastoupen olejem na lepence Studie chalup z roku 1909. Malíř o pět let později padl jako čerstvý odvedenec na haličské frontě. V aukčním katalogu je název „studie“ upraven na „dokončené otevřené dílo“ s téměř abstraktním výtvarným projevem. V roce 2017 prošel obraz trhem u téhož aukčního domu za finálních 1,98 milionu korun (vč. 24% provize), tentokrát bude nabízen s vyvolávací cenou za 1,2 milionu.

Ani meziválečná moderna se nevzdala v českém prostředí snad nejoblíbenějšího žánru, jak dokládá například Dům v krajině Jana Baucha z roku 1937. Tomu byl, na rozdíl od Jindřicha Pruchy, nadělen dlouhý a umělecky plodný život (zemřel v 97 letech), takže s jeho malbami, kresbami, tisky, ilustracemi či plastikami se lze na aukcích setkat velmi často. Předkládané plátno středních rozměrů spadá do komerčně momentálně nejúspěšnějšího období imaginativních zahrad, plných velkých objemů a jasných obrysů. U Jana Baucha eviduje databáze Art+ zatím osmnáct prodejů nad milionovou hranici, Dům v krajině s vyvolávací cenou 1,5 milionu korun aspiruje na další zápis. Autorský rekord nyní drží Zahrada s 4,7 miliony korun (před rokem a půl u European Arts, vč. 24% provize), původně ze sbírky manželů Hascoeových.

Karel Černý: Zátiší s lahvemi a ovocem, 1946,
olej na plátně, 60,5 x 71,5 cm,
vyvolávací cena: 1 650 000 Kč (+ 24% provize)
European Arts 22. 5. 2022

Stejnou provenienční historií disponuje i Zátiší s lahvemi a ovocem celoživotního kubisty a modernisty Karla Černého z roku 1946. Reprezentativní zátiší s výraznou barevností si pořídili do své „české“ kolekce američtí sběratelé Norman a Suzanne Hascoe. Pozůstalostní dražba v červnu 2011 v londýnské centrále Sotheby´s se pro české kulturní prostředí stala událostí desetiletí (více zde), Černého dílo se vydražilo za více než 55 tisíc liber. Od té doby ještě dvakrát, o rok a půl později za 2,3 milionu korun (vč. 20% provize, Galerie Art Praha), za dalších pět let za 2,9 milionu korun (vč. 24% provize, European Arts). V Obecním domě se s prodejem této položky začne na částce 1,65 milionu korun, třetí nejvyšší sumě aukce.

Adriena Šimotová: Schránka, 2005,
kombinovaná technika na papíře, 99 x 64 cm,
vyvolávací cena: 240 000 (+ 24% provize)
European Arts 22. 5. 2022

Celkem čtyřmi díly bude zastoupena pozdější tvorba Adrieny Šimotové, z nichž efemérní frotáž na papíře Schránka vznikla v roce 2005. Obdobně jako v předchozích dvou případech se bude startovat na částce kolem čtvrt milionu korun, z nabídky před třemi lety pořadatelé sundali ještě 40 tisíc korun. Na dvacítku ukázek evropského výtvarného umění se dostane asi v polovině programu.